Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nauka upadaniaNauka upadania jest niezmiernie ważna w przypadku każdego człowieka, ma jednak szczególne znaczenie dla osób starszych i mających problemy z równowagą. Może wówczas zapobiec poważnym powikłaniom upadku, w tym złamaniom, które tak często im towarzyszą. Ciekawostką jest, że elementy nauki bezpiecznego upadania wprowadzane są coraz częściej już na etapie edukacji przedszkolnej.

Niekontrolowane upadki – konsekwencje

Zagrożenie upadkami wzrasta wraz z wiekiem. U osób 65-letnich incydenty takie miewa 30%, po 75. roku życia odsetek jest już zdecydowanie większy. Upadek może zdarzyć się jednak bez względu na wiek, a najczęstszymi konsekwencjami są:

  • złamanie szyjki kości udowej;
  • złamanie kości nadgarstka, kości promieniowej lub kości łokciowej;
  • zwichnięcie lub skręcenie stawu, najczęściej w obrębie kończyny górnej;
  • stłuczenia o różnym stopniu zaawansowania;
  • urazy głowy, które mogą doprowadzić do krwotoku wewnętrznego;
  • urazy kręgosłupa, w tym przepukliny i inne problemy krążków międzykręgowych.

Umiejętnie upadając, można w dużym stopniu im przeciwdziałać. Upadki są szczególnie groźne u osób starszych i z osteoporozą, których kości są wyjątkowo kruche, a ich gojenie się zwykle przebiega z powikłaniami. Ryzyko upadków jest jednak wysokie nie tylko u seniorów, ale i w przebiegu wszelkich chorób błędnika i ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, stanów zapalnych błędnika i ucha środkowego, guzów kąta mostkowo-móżdżkowego.

Na czym polega nauka upadania?

Metodyka nauczania bezpiecznego upadku została zapożyczona z system szkolenia JUDO, jednak wiąże się również z wieloma dyscyplinami sportu i coraz częściej zostaje przenoszona na życie codzienne osób nietrenujących. Praktykuje się ją na oddziałach rehabilitacji czy u lekarza. W nauce upadania najważniejsze są następujące aspekty:

  • ochrona głowy rękami, zwłaszcza jeśli upadamy do tyłu, z jednoczesnym uniesieniem głowy i górnej części pleców podobnie jak ma to miejsce przy klasycznych brzuszkach;
  • unikanie upadania na wyciągnięte dłonie, ponieważ najczęstszą konsekwencją jest właśnie złamanie kości w okolicach stawów nadgarstkowych;
  • obniżenie środka ciężkości ciała, jeśli upadek jest nieunikniony – należy zareagować szybko i ugiąć nogi w kolanach i biodrach, aby znaleźć się jak najniżej gleby i dzięki temu zmniejszyć impet uderzenia.

Przy upadaniu do przodu należy ugiąć kończyny górne w stawach łokciowych i spróbować zamortyzować upadek na kształt pozycji, w której robi się klasyczne pompki. Z kolei upadając do boku, należy przyciągnąć do siebie kończyny górne, aby uniknąć uderzenia się bezpośrednio w staw łokciowy.

Nauka upadania może wyglądać różnie w zależności od wykonywanych aktywności fizycznych. Przykładowo osoby jeżdżące na nartach bezwzględnie powinny unikać upadania na plecy, ponieważ wysoki but narciarski ograniczy ruchomość stawu skokowego, wskutek czego cały ruch nastąpi w stawie kolanowym, a kość piszczelowa zostanie wypchana do przodu. Niemal zawsze dochodzi wówczas do uszkodzenia (nawet całkowitego zerwania) więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Nauka upadania – priorytety

W nauce upadania ważnym elementem jest szybkie oszacowanie priorytetów. O czym mowa? Jeśli upadek jest nieunikniony, zawsze najpierw należy chronić głowę, nawet kosztem uszkodzenia nadgarstków. Podobnie kręgosłup – będzie zawsze ważniejszy niż stawy obwodowe. Właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada się do szybkiej reakcji. Upadek to kilka sekund, a w tym czasie należy nie tylko stwierdzić, jak duże jest zagrożenie i którą część ciała chronić, ale i odpowiednio zareagować, upadając we właściwy sposób. Nauka upadania prowadzona jest m.in. u fizjoterapeutów i niektórych trenerów sportowych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rottermund J., Saulicz E., Knapik A., Myśliwiec A., Saulicz M., Prewencja upadków u osób starszych z wykorzystaniem algorytmu profilaktycznego, Hygeia Public Health 2015, 50(1): 37-40.
  2. Drwięga M., Technika upadania na śniegu [https://miraiclinic.pl/technika-upadania-na-sniegu/].
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami