Aktualizacja: 12 października 2023
Naturalna regeneracja wątroby jest zagadnieniem, któremu poświęcono wiele prac naukowych. Duża ilość dostępnych w sprzedaży suplementów diety ma ten proces przyspieszać, ale w praktyce okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Co więc trzeba wiedzieć o zdolnościach regeneracyjnych wątroby?
Naturalna regeneracja wątroby
Podstawowy problem z komórkami wątroby, hepatocytami, polega na tym, że są one bardzo aktywne metabolicznie, a to przekłada się na spore obciążenie szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dość powszechnie i niesłusznie uważa się, że za uszkodzenia wątroby odpowiada tylko zła dieta. Bardzo często sposób odżywiania nie wywiera tak dużego wpływu jak przyjmowanie silnych leków albo zatrucie organizmu nikotyną lub alkoholem. Wszystko to jednak razem działa na szkodę wątroby, której komórki po przekroczeniu pewnego poziomu zanieczyszczeń nie podlegają regeneracji. Można więc naprawić tylko stosunkowo niewielkie uszkodzenia i w ten sposób zapobiegać poważnym problemom. Jeśli jednak dojdzie do bliznowacenia, proces ten jest nieodwracalny.
Pomagać, nie szkodząc
Oto podstawowe wyzwanie jakie powinno stać przed producentami suplementów. Tymczasem w większości komercyjnych produktów jedynymi substancjami, które mogłyby, choć i to w ograniczonym stopniu, wspomagać wątrobę, są nienasycone kwasy tłuszczowe. To zbyt mało, aby ją zregenerować, tym bardziej że bardzo często kwasom tym towarzyszą w suplementach substancje hepatotoksyczne, a więc w najlepszym wypadku sumaryczne działanie będzie niezauważalne. W najgorszym może się okazać, że syntetyczny suplement, zamiast wątrobę zregenerować, niszczy ją.
Alternatywą są naturalne suplementy diety. Na ich korzyść przemawia złożony skład. Nie tylko kwasy tłuszczowe, ale także pewna ilość specyficznych białek oraz związków o charakterze ochronnym, w tym przeciwutleniaczy. Takie działanie wykazuje większość popularnych owoców i warzyw, a także dwa coraz częściej spotykane naturalne suplementy, czyli Spirulina i Chlorella.
Jak odbudowywać wątrobę?
Rzecz jasna nie wystarczy po prostu kupić zapas suplementów z alg, bo żeby wątroba mogła się regenerować, nie może być przez pewien czas przeciążana. Należy więc dać jej odetchnąć od konieczności utylizacji alkoholu czy trawienia tłustych mięs. Dieta w okresie regeneracji wątroby powinna być lekkostrawna, aby cała energia komórek mogła zostać skierowana na procesy naprawcze. Co ważne, a o czym często się zapomina, dieta nie obowiązuje przez tydzień lub dwa, ale jest wyborem na całe życie. Regeneracja wątroby tylko po to, żeby po miesiącu znów zacząć jej regularne obciążanie, jest pozbawiona sensu, a często sprawia, że organ ten staje się jeszcze bardziej wrażliwy na uszkodzenia. Dlatego jeśli regeneracja, to z głową i przede wszystkim z użyciem najlepszych suplementów. Wybór preparatu, który jedyne co ma, to dobrą reklamę, najczęściej jest dla wątroby tylko zupełnie niepotrzebnym obciążeniem, a w żadnym razie ratunkiem.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wójcik M., Bobowiec R., Wątrobowe komórki owalne w procesach regeneracji wątroby i hepatokarcynogenezie, Życie Weterynaryjne, 3/2012.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1012.
- Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Zostaw komentarz