Aktualizacja: 24 lutego 2022
Najlepsza rasa psa dla dzieci to taka, która cechuje się łagodnością i opanowaniem. Każdy miłośnik zwierząt, który stał się rodzicem, zastanawia się nad kupnem psa dla swojego dziecka. Nie od dziś wiadomo, że psy uczą odpowiedzialności, systematyczności, empatii i zdolności opieki nad słabszym. Oczywiście wszelkie obowiązki związane z opieką nad szczenięciem muszą być adekwatne do wieku dziecka, aby maluch był w stanie im podołać. Jaką rasę wybrać, aby nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka oraz zapewnić mu przyjaciela na długie lata?
Spis treści
Najlepsza rasa psa dla dzieci
Zakup psa – bez względu na jego rasę – musi stanowić przemyślaną decyzję. Będzie on towarzyszem na całe życie, choć na samym początku to my potrzebujemy jego, wraz z upływem lat, gdy pies zacznie się starzeć, to on będzie całkowicie zależy od nas. W takich sytuacjach absolutnie nie można go oddawać czy przestać o niego dbać. Jakie rasy będą najlepsze, gdy posiadamy w domu małe dziecko lub oczekujemy jego przyjścia na świat?
Zobacz również: Zalety posiadania psa.
Samojed
Samojedy znane są ze swojego gęstego, białego futra. Chociaż nie można powiedzieć, że są szczególnie wylewne w uczuciach, doceniają poświęcony im czas oraz wspólne chwile. Mają niezwykle łagodny charakter, lubią aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza bieganie. Sprawdzą się jako towarzysz dzieci starszych, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu. Samojedy uczą odpowiedzialności, ponieważ ich wychowanie wymaga stanowczości oraz konsekwencji. W przypadku najmłodszych dzieci nie sprawdzą się dobrze, ponieważ mogą je zdominować.
Beagle
Beagle to wyjątkowo rodzinne psy, które potrzebują codziennej dawki ruchu i zabawy. Będą dobrym wyborem dla rodzin z nieco starszymi dziećmi, które zapewnią im sporo aktywności. Beagle cechują się wesołym usposobieniem, towarzyskością oraz przywiązaniem do rodziny. W pewnym sensie są jak duże dzieci, z którymi zresztą idealnie się dogadują. Nie ma w nich cienia agresji, jednak pozostawione bez opieki w małych mieszkaniach mogą narobić szkód. Wszystko przez to, że rozpiera je energia. Bardzo szybko uczą się sztuczek i poleceń, będą więc świetnym materiałem do treningów. Beagle to stara angielska rasa psów gończych.
Maltańczyk
Maltańczyki to sympatyczne pieski idealne dla całej rodziny, także w przypadku małych dzieci. Są inteligentne, szybko się uczą i słuchają poleceń nawet mniej doświadczonych w kontakcie z psami osób. Szybko można zjednać sobie maltańczyka dobrym smakołykiem czy zabawką. Co ważne dla wielu rodzin – psy te nie potrzebują dużej dawki ruchu. Wystarczy im kilka krótkich spacerów dziennie oraz wspólna zabawa. Maltańczyki posiadają wesołe usposobienie, a opieka nad nimi jest przyjemnością.
Nowofundland
Te olbrzymie psy to jedna z najłagodniejszych i najprzyjaźniejszych ras spośród wszystkich. Szybko staje się członkiem rodziny, całkowicie oddanym domownikom. Dlatego wymaga częstego kontaktu i pielęgnacji więzi, np. poprzez spacery czy głaskanie. Z całą pewnością nie sprawdzą się jako psy obronne, ponieważ z chęcią poznają obce osoby, traktując je łagodnie i przyjacielsko. Mimo bardzo dużych gabarytów nie skrzywdzą żadnego dziecka i nie wykazują śladów agresji, są przy tym łatwe w tresurze. Nie sprawdzą się w małych mieszkaniach, ponieważ preferują większe przestrzenie. Warto mieć na uwadze, że świetnie dogadują się z innymi psami, kotami czy nawet gryzoniami domowymi.
Labrador
Labradory są chyba wciąż najczęściej wybieranymi psami w przypadku rodzin z dziećmi. Cechuje je wyjątkowa inteligencja – są mądre, szybko się uczą, wyczuwają emocje domowników. Jednocześnie są wyjątkowo spokojne i cierpliwe – nawet mocniejsze głaskanie czy przypadkowe stanięcie na ogon nie wywoła u nich agresji. Z tego względu to rasa wybierana na psa-przewodnika, towarzysza osób starszych i niepełnosprawnych czy dla dzieci z problemami emocjonalnymi. Spotkamy je również na zajęciach dogoterapii, gdzie kontakt z psem wykorzystuje się w celach leczniczych. Należy pamiętać, że uwielbiają ruch!
Golden retriever
W zestawieniu najlepszych ras psów dla dzieci nie może zabraknąć Golden retrievera. To łagodne, spokojne i bystre psy, które nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Często myli się je z labradorami, co jest dużym błędem. Mówi się, że są stabilne emocjonalnie – rzadko kiedy cokolwiek wyprowadza je z równowagi, należy jednak pamiętać, że źle wychowane przejawiają zachowania lękowe, co niekoniecznie będzie dobre dla dzieci. Już od najmłodszych lat warto skorzystać z pomocy behawiorysty.
Terier tybetański
To psy długowieczne, o dużej żywiołowości i wesołym charakterze. Decydując się na tę rasę zapewnimy swojemu dziecku przyjaciela i towarzysza na długie lata. Teriery tybetańskie posiadają średnią wielkość, mogą więc zamieszkać w bloku. Wymagają umiarkowanej aktywności i ruchu – często wystarczy im po prostu chwila pobiegania po ogrodzie. Nie ma w nich ani grama agresji, są za to zabawne i towarzyskie. Potrafią kochać i tego samego oczekują od swojego właściciela.
Bichon frise
Z mniejszych ras idealnym towarzyszem dla dziecka w każdym wieku będzie Bichon frise. To niewielkie, bardzo czułe i wrażliwe pieski, które świetnie czują się w towarzystwie dzieci czy innych zwierząt. Najszczęśliwsze są wtedy, gdy znajdują się w centrum uwagi, a domownicy z czułością je głaskają i przytulają. Do każdego przywiązują się równie mocno, szybko zjednując sobie serca wszystkich domowników. Co ważne – Bichon frise zalicza się do ras hipoalergicznych, ponieważ nie posiadają tradycyjnej sierści.
Rozmiar psa w zależności od wielkości mieszkania
Wybór psa powinien być pokierowany przestrzenią, którą możemy oddać pod jego użytek. Przede wszystkim pamiętajmy, że pies w pewnym momencie dorośnie, stanie się więc większy. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych ras:
- Owczarki Collie;
- Owczarki szkockie;
- Nowofundlandy;
- Berneńskie psy pasterskie;
- Wyżły weimarskie;
- Owczarki niemieckie.
Jeśli nie posiadamy tak dużej przestrzeni, raczej wybierzemy mniejsze rasy:
- Mops;
- Yorkshire Terrier;
- Buldożek francuski;
- Jack Russel Terrier;
- Pudel miniaturowy;
- Bichon frise;
- Hawańczyki;
- Greyhound.
Psami średniej wielkości, wręcz stworzonymi do przebywania z dziećmi są:
- Beagle;
- Pudle;
- Samojedy;
- Golder retrievery;
- Buldogi angielskie;
- Bearded Collie;
- Cocker spaniel.
Ważne są bowiem nie tylko potrzeby dziecka i nasze, ale również potrzeby zwierzęcia.
Pies w domu a dziecko
Na adopcję lub kupno psa należy przygotować się jeszcze przed pojawieniem się zwierzęcia w domu. Oczywiście podstawą są wszystkie akcesoria – maty chłonne, które posłużą do nauki czystości, miski, pożywienie adekwatne do rasy i wieku oraz zabawki. Przede wszystkim należy jednak przygotować dziecko na to, że w domu pojawi się nowy osobnik. Koniecznie bierzemy pod uwagę wiek dziecka – starsze szybciej zrozumieją, że pies nie jest zabawką i wymaga starannej opieki. Należy poinformować dziecko, że pies – jakkolwiek nie byłby przyjazny – wciąż posiada instynkt samozachowawczy i w momencie, gdy dziecko wyrządzi mu krzywdę, może zacząć się bronić. Nie należy więc go kopać, chodzić po nim czy mocno ciągnąć za uszy. Informujemy dziecko, że piesek może być głaskany, przytulany i pielęgnowany, można również się z nim bawić oraz uczyć go komend.
W przypadku młodszych dzieci zawsze miejmy oko na sytuacje, w których pozostają one w kontakcie z psem. Dzięki temu szybciej zareagujemy, jeśli dziecko przypadkowo wyrządzi psu krzywdę. Wspólne wychowywanie się psa i dziecka sprawia, że zaczynają traktować się jak rodzeństwo. Stają się przyjaciółmi i wiernymi kompanami. Taki pies z całą pewnością nie skrzywdzi członka rodziny. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, warto uczęszczać z psem do behawiorysty, który nauczy go pożądanych zachowań. Wymienione wyżej rasy są idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kramer E., Rasy psów, Wydawnictwo Multico, Warszawa 2015.
Zostaw komentarz