Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 marca 2025

Moczenie nóg w gorącej wodzieMoczenie nóg w gorącej wodzie to popularna, choć ludowa, metoda rozgrzewania organizmu. Nasze babcie sięgały po to rozwiązanie przy przeziębieniu i grypie, ceniąc szybkie efekty. Także obecnie wiele osób moczy nogi w gorącej wodzie, choć wskazań jest ku temu znacznie więcej. Warto wiedzieć, że do wody można dodać sól, zioła i inne dodatki, które spotęgują korzystne działanie takiego namaczania.

Na czym polega moczenie nóg w gorącej wodzie?

Moczenie nóg w gorącej wodzie jest prostym zabiegiem. Wystarczy przygotować większa miskę i wlać do niej gorącą wodę – nie powinna być wrząca ani trudna do wytrzymania. Jej ilość powinna zakrywać stopy przynajmniej do poziomu kostek. Do wody można dodać:

Moczenie nóg w gorącej wodzie opiera się na zasadzie miejscowego przegrzania tkanek. Poprawia się krążenie krwi, wzrasta temperatura ciała i wskutek tego uruchomione zostają procesy odpornościowe organizmu. Dzięki temu przyspieszamy procesy zdrowienia podczas różnych chorób i infekcji. Dodatek odpowiednich substancji może potęgować to działanie i wykazywać zupełnie inne – np. odrobina ziół przeciwdziała nadmiernej potliwości stóp.

Zobacz również: Moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą.

Jaka sól do wody?

Ciekawym tematem jest dobór odpowiedniego rodzaju soli do zabiegu. Popularnością cieszy się tradycyjna sól kamienna, która łagodzi bóle mięśniowo-stawowe i pobudza krążenie krwi. Jednak na półkach sklepowych można spotkać wiele innych rodzajów:

  • z Morza Martwego – wspomaga leczenie egzem, alergii i podrażnień;
  • himalajską – zmniejszającą objawy reumatyzmu;
  • bocheńską – odżywiającą skórę i rozluźniającą mięśnie;
  • ciechocińską – wspomagającą regeneracje po złamaniach i urazach kostnych.

I wiele innych. Dzięki temu zabieg można dobrać indywidualnie do własnych potrzeb i preferencji. Należy pamiętać, że moczenie nóg w gorącej wodzie z solą nie jest zalecane przy ranach i uszkodzeniach skóry w obrębie stóp, ponieważ sól drażni przerwane tkanki powodując duży ból i pieczenie.

Zobacz również: Sól do kąpieli – efekty stosowania.

Kiedy moczyć nogi w gorącej wodzie?

Choć najczęściej moczymy nogi w gorącej wodzie podczas przeziębienia i grypy, nie są to jedyne wskazania do tego zabiegu. Na tradycyjną metodę warto zdecydować się w następujących przypadkach:

  • bezsenność, problemy ze snem;
  • nadmierna potliwość stóp, nieprzyjemny zapach stóp;
  • zimne stopy i dłonie;
  • nadmierny stres, chęć zrelaksowania się;
  • ból stóp, np. po dłuższym chodzeniu czy ciężkiej pracy fizycznej;
  • szorstka, sucha skóra na stopach.

Zaleca się moczenie nóg przez około 20 minut, ponieważ tyle czasu woda ma odpowiednią temperaturę i trzyma ciepło. Dłuższy zabieg nie ma wskazań. W zależności od celu, po osuszeniu stóp można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, np. usuwania martwego naskórka z pięt.

Moczenie nóg w gorącej wodzie – przeciwwskazania

Nie każdy może cieszyć się zaletami moczenia stóp w gorącej wodzie, choć na ogół jest to bezpieczna czynność. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

  • pękające naczynka;
  • silna miesiączka (w przypadku kobiet);
  • łuszczyca stóp (w przypadku chęci dodania soli);
  • stany zapalne;
  • przerwanie ciągłości skóry.

Przed przystąpieniem do czynności warto zwrócić uwagę, czy nie występują ku temu żadne przeciwwskazania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Jaworska J., Siepak M., Polskie sole kamienne vs sole himalajskie – analiza porównawcza wybranych składników soli spożywczych, Przegląd Solny, 14/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami