Aktualizacja: 7 sierpnia 2023
Metoda Padovan (nazywana również neurofunkcjonalną reorganizacją) jest holistyczną metodą terapeutyczną, stworzoną przez logopedę Beatriz Padovan. Opiera się na poprawie integracji układu nerwowego, zdobywaniu utraconych funkcji oraz aktywowaniu naturalnych zdolności organizmu do rozwijania się. Efektem jest świadome łączenie mowy, myśli i ruchu.
Spis treści
Metoda Padovan – na czym polega
Metoda Padovan opiera się na koncepcji zakładającej powtórzenie etapów rozwoju neurofizjologicznego w procesie terapii poprzez płynne przechodzenie przez kolejne fazy neuroewolucyjnych wzorów ruchu specyficznych dla postawy ciała, motoryki dużej i małej, ruchu gałek ocznych, funkcji słuchowych oraz oddychania, połykania i jedzenia. Zdaniem twórczyni metody są to bezwzględne podstawy dla ruchów artykulacyjnych, niezbędnych do poprawnej mowy i funkcjonowania ogólnego. Najważniejsze aspekty metodyczne:
- ćwiczenia zawsze należy wykonywać w kolejności zgodnej z kolejnością nabywania poszczególnych zdolności;
- wszystkim ćwiczeniom towarzyszą wiersze mówione przez terapeutę;
- w ćwiczeniach standardowych kluczowe jest celowe przeprowadzanie ruchów reflektorycznych, które przypominają ośrodkowemu układowi nerwowemu poprawne wzorce ruchowe;
- ćwiczenia zawsze powinny być przeprowadzane rękami terapeuty, nigdy przez polecenia werbalne.
Metoda na ogół przeprowadzana jest 2 razy w tygodniu. Każda godzina terapii zawiera w sobie trzy elementy:
- ćwiczenia ciała;
- ćwiczenia orofacjalne funkcji prymarnych (oddychanie, ssanie, żucie, połykanie);
- ćwiczenia artykulacyjne stosowane w każdej terapii logopedycznej.
Technika cieszy się tak wysoką skutecznością, że coraz częściej sięgają po nią lekarze, ergoterapeuci, fizjoterapeuci i wielu innych specjalistów.
Metoda Padovan – ćwiczenia
Ćwiczenia są niezwykle urozmaicone. Można przeprowadzać je przy pomocy różnego rodzaju akcesoriów, np. smoczka Padovan, rurki do żucia, kosteczek do żucia, szpatułek, gumowych kółeczek i wielu innych. W ramach terapii zaburzenia miofunkcjonalnego na każdych zajęciach terapeutycznych wykonuje się w pierwszej kolejności ćwiczenia ciała, następnie zaś przechodzi się do ćwiczeń oddechu, ssania, żucia, aby zakończyć terapię poprawą połykania. Każdorazowo ćwiczenia należące do każdej z tych grup są indywidualnie dopasowywane do zaburzenia.
Metoda Padovan – wskazania
Metodę Padovan wykorzystuje się zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. W pierwszym przypadku ma na celu utrzymanie i poprawę równowagi mięśniowej, jak również utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przykładowo u pacjentów z zaburzeniem rozwoju (np. mózgowe porażenie dziecięce), u których zaburzenia orofacjalne są jednym z przejawów nieprawidłowego rozwoju, należy wprowadzić terapię orofacjalną bardzo szybko, aby nie dopuścić do pogłębienia się nieprawidłowości. Z kolei w celach leczniczych wskazaniami są zaburzenia:
- rozwoju i płynności mowy;
- koordynacji ruchowej w obrębie motoryki dużej i motoryki małej;
- w obszarze ustno-twarzowym, np. zaburzenia połykania, oddychanie przez usta, dysfagie;
- uczenia się i koncentracji;
- neuromotoryczne, np. w przebiegu choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.
Może okazać się pomocna w uzupełnianiu leczenia podstawowego także następujących problemów zdrowotnych:
- autyzm;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- zespół Downa;
- nadaktywność;
- stan minimalnej świadomości;
- udar mózgu.
Można ją łączyć z innymi metodami bądź stosować jako podstawę, w zależności od przyczyn problemu pacjenta i jego wieku.
Metoda Padovan – podsumowanie
Metoda Padovan może być stosowana u niemowląt od pierwszych miesięcy życia (w sytuacji trudności rozwojowych), u dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wiek nie ma znaczenia, ponieważ korzystne efekty zaobserwujemy u każdego pacjenta. Można ją stosować jako terapię w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, zaburzeń rozwoju motorycznego oraz rozwoju mowy, problemów w uczeniu się. Jest przy tym przyjemna, rytmiczna i bezbolesna, przez co większość pacjentów bardzo dobrze ją toleruje. Wpływa to korzystnie na efekty leczenia.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kulen-Gey S., Metoda Padovan – terapia miofunkcjonalna, Forum Logopedy, 11/2018.
- Błeszczyński J., Wczesna interwencja – różne podejścia, ujęcia, definicje. Różne nie znaczy sprzeczne, Wczesne wspomaganie w logopedii, 2019.
- Pereira L., Vileicar D., Sales S., Landim M., Padovan Method Of Neurofunctional Reorganization
- As A Way For Neurological Recovery In Newborns, International Archives of Medicine, 2015.
Early
Zostaw komentarz