Kolagen do picia
Kolagen do picia

Mentol - czym jest i jak działa?Mentol jest alkoholem należącym do grupy terpenów, który charakteryzuje się mocnym miętowym smakiem i zapachem. Wykazuje działanie chłodzące, odświeżające, a niekiedy nawet i przeciwbólowe. W związku z tym często występuje nawet w niektórych produktach farmaceutycznych.

Mentol

Mentol to główny składnik olejku miętowego, czyli roślinnego związku zapachowego, który wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Preparaty tego rodzaju wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, chemicznym oraz farmaceutycznym.

Działanie mentolu

Oprócz swojego charakterystycznego smaku oraz zapachu mentol wchodzi w skład wielu kompozycji zapachowych, zarówno kosmetyków jak i innych preparatów chemicznych. Ceni się go przede wszystkim za właściwości przeciwbólowe oraz antyseptyczne. Mentol oddziałuje na neurony sensoryczne, a dokładnie na neurony odczuwania zimna. W związku z tym nałożony na skórę powoduje uczucie chłodu bez żadnej zmiany temperatury otoczenia.

Efekt chłodzący ściśle związany jest z wdychaniem i spożywaniem mentolu, ponieważ tak samo jak na skórę oddziałuje on na błony śluzowe. Działanie chłodzące powoduje zmniejszenie przepływu krwi oraz zapotrzebowanie metaboliczne, co wpływa na złagodzenie obecnych na ciele stanów zapalnych oraz obrzęków.

Ciekawostką jest, że mentol pobudza również receptory, które przyczyniają się do wzrostu temperatury mięśni oraz rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Właściwie zastosowany może więc wykazywać również działanie rozgrzewające. Rozgrzewające właściwości przydatne są w późniejszym etapie leczenia. Zwiększony przepływ krwi przyspiesza proces gojenia się i regeneracji.

Dzięki właściwościom antyseptycznym może niwelować podrażnienia oraz związane z nimi dolegliwości bólowe. Dlatego też mentol wykorzystuje się m.in. w bólach gardła czy dolegliwościach gastrycznych.

Mentol wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Jego aplikacja na skórę obniża bowiem wrażliwość nerwów czuciowych, czego efektem jest zjawisko miejscowego znieczulenia. Jest to szczególnie pomocne w przypadku urazu tkanek miękkich np. przy kontuzji sportowej. Wykazuje również właściwości rozluźniające na mięśnie jelitowe. W związku z tym:

  • wspomaga procesy trawienne;
  • zmniejsza gazy, wzdęcia oraz kolki;
  • zapobiega nudnościom;
  • redukuje ból w przypadku skurczu jelit;
  • ułatwia wykonanie badania endoskopowego.

Uwaga!

Mentol, podobnie jak inne substancje, mogą przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej. Podczas stosowania zewnętrznego może powodować wysypkę lub podrażnienie skóry. Stosowany doustnie z kolei może być przyczyną pieczenia lub bólu języka. Preparaty na bazie mentolu tj. krople czy maści mogą wchodzić w reakcje z lekami na obniżenie ciśnienia krwi lub cukrzycę. Bardzo ostrożnie powinno się stosować mentol będąc w ciąży.

Zastosowanie mentolu

Mentol powszechnie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Bardzo często spotkać go można w preparatach do higieny jamy ustnej ze względu na działanie odświeżające i antyseptyczne. Stanowi również składnik perfum, balsamów do ciała, szamponów, a także płynów do naczyń i płukania tkanin.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami