Melanina to pigment znajdujący się w naszej skórze, włosach, a nawet tęczówce oka. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa „melas” co w wolnym znaczeniu oznacza „ciemny” lub „brązowy”. Produkcję melaniny warunkuje enzym – tyrozynaza, który wchodząc w reakcję ze światłem (promieniowaniem UV) zapoczątkowuje proces melanogenezy (powstawanie melanin).
Melanina
W organizmie ludzkim występują trzy rodzaje melanin. Należy do nich:
- eumelanina – posiada czarnobrązowe zabarwienie, w organizmie występuje w największej ilości;
- feomelanina – posiada kolor żółto – czerwony;
- neuromelanina – pigment występuje w obrębie układu nerwowego, syntezowana przez komórki nerwowe.
Melaninę syntezują melanocyty, które najliczniej występują w skórze. Związek ten gromadzi się w tzw. melanosomach, które mogą być transportowane do wyższych warstw skóry. Należy zaznaczyć, że na wytwarzanie melaniny mają wpływ nie tylko same melanocyty, ale również czynniki zewnętrzne. Do głównych należy m.in. promieniowanie UV. Im dociera do nas większa jego ilość, tym w większej ilości organizm wytwarza barwnik skóry. Dodatkowo na wydzielanie melaniny wpływa ma również hormon – alfa melanotropowy, adrenokortykotropina, interleukiny oraz związki mineralne tj. wapń czy żelazo.
Ciekawostka
Melanina to nie tylko barwnik ludzkiego organizmu. Obecna jest również u innych ssaków, nawet bezkręgowców.
Funkcje melaniny
Melanina odpowiedzialna jest za wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Do jednej z najważniejszych zalicza się ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Czynnik ten może być bardzo niebezpieczny dla ludzkiej skóry, ponieważ może wpływać destrukcyjnie na DNA komórek, a także może przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Związane jest to ściśle z właściwościami rozpraszającymi i absorpcyjnymi melaniny. Bardzo podobne działanie wykazuje również melanina obecna w gałkach ocznych. Barwnik ten chroni bowiem oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Funkcje melaniny u innych
Korzystne działanie melaniny mogą zaobserwować również inne organizmy żywe. I tak np. ptaki, które zawierają duże jej ilości są znacznie bardziej odporne i wytrzymałe w porównaniu do tych, które zawierają jej mniej. Z melaniny korzystają również grzyby. Wykorzystują ją do absorpcji ciepła, które niezbędne jest im do gromadzenia życiowej energii.
Występowanie melaniny
Melanina występuje przede wszystkim w ludzkiej skórze oraz we włosach. Pod postacią neuromelaniny wchodzi w skład układu nerwowego, a także znajduje się w tęczówce oka oraz w nadnerczach.
Melanina a choroby
Obecnie występuje wiele chorób związanych z nadmiarem lub niedostateczną ilością melaniny w organizmie człowieka. Doskonałym przykładem takiej jest m.in. albinizm (bielactwo wrodzone). Innym przykładem wywodzącym się z nadprodukcji melaniny są m.in. piegi.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz