Aktualizacja: 16 lutego 2018
Maść cynkowa jest produktem ogólnodostępnym i kosztuje zaledwie kilka złotych. Jednak nie to jest najważniejsze. Swoimi właściwościami przewyższa wiele produktów z wysokiej półki. Ponadto wykazuje szerokie zastosowanie, dzięki czemu stanowi bardzo wszechstronny specyfik. W jakim celu więc warto ją stosować oraz jakim działaniem się charakteryzuje?
Maść cynkowa to środek leczniczy, którego główną substancją czynną jest tlenek cynku. Produkt ten przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego i wykazuje działanie ściągające, wysuszające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Maść stosowana na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry szybko przynosi ulgę.
Spis treści
Maść cynkowa – właściwości
Tlenek cynku występuje w formie białego, bezzapachowego proszku. Nie jest rozpuszczalny w wodzie, ani w tłuszczach. Maść cynkowa posiada właściwości matujące i kryjące, dlatego wykorzystywana jest do pudrów oraz zasypek. Ważną jej funkcją jest blokowanie niemalże całego spektrum promieniowania UV. Z tego względu znajduje zastosowanie w kremach o właściwościach fotoprotekcyjnych.
Maść cynkowa – zastosowanie
Ze względu na swoje właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne maść cynkowa znalazła zastosowanie jako preparat do łagodzenia otarć, podrażnień czy stanów zapalnych skóry, zarówno u dorosłych jak i dzieci. U niemowląt najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, w wyniku czego na jej powierzchni pojawiają się bąble. Obecny w maści cynk wykazuje działanie antybakteryjne, wysuszające i ściągające.
Istotną informacją jest fakt, że maść cynkową można aplikować jedynie na skórę zmienioną chorobowo. W innym przypadku może nadmiernie wysuszyć oraz podrażnić.
Maść cynkowa – jak należy ją stosować?
Stosowanie maści cynkowej jest bardzo proste. Niewielką ilość należy nanieść na opuszek palca i aplikować ją na miejsca zmienione chorobowo. Z kolei w przypadku trądziku maść należy nakładać tylko w miejscach gdzie występują wykwity. Ważne jest, aby nie stosować jej na otwarte rany lub całkowicie niezagojone.
Maść cynkową najlepiej jest używać na noc, ponieważ preparat nie wchłania się. Należy przechowywać go w zamkniętym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, w miejscu wolnym od słońca. Po otworzeniu opakowania można przechowywać je tylko przez okres sześciu miesięcy.
Maść cynkowa – przeciwwskazania
Mimo że występuje wiele powodów, dla których warto stosować maść cynkową istnieją także pewne przeciwwskazania co do jej użytkowania. Do tej grupy należą:
- otwarte i niezagojone rany
- ostre stany zapalne
- mocno uszkodzona skóra
- nadwrażliwość na tlenek cynku
Ponadto w trakcie stosowania maści cynkowej należy bezwzględnie uważać na aplikację jej w przypadku jednoczesnego stosowania zewnętrznego innych preparatów leczniczych. A to dlatego, że oba produkty mogą wchodzić ze sobą z interakcje i wywołać niepokojące zmiany skórne.
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym cynkiem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Wspomaga on działanie układu odpornościowego, pomaga przy zmęczeniu, w utrzymaniu płodności i funkcji rozrodczych, ...
Zobacz tutaj ...
Na „diodę” na twarzy – idealna 🙂
Ja zawsze używam maści cynkowej jak robi mi się jakiś wyprysk „tak bolący” na twarzy. Zawsze pomaga 🙂
Pozdrawiam
Kiedyś używałam ,a le była to trudna maść do rozprowadzenia na skórze, teraz chyba już to się zmieniło…