Aktualizacja: 16 czerwca 2024
Masaż tajski stanowi połączenie elementów jogi pasywnej, akupresury, medytacji oraz rozciągania, z jednoczesnym opracowywaniem powięzi i tkanek głębokich. Cieszy się w Polsce rosnącą popularnością głównie ze względu na skuteczność i niezwykłe doznania, których doświadcza osoba masowana. Taka forma zabiegu oddziałuje zarówno na ciało, jak i na psychikę.
Spis treści
Masaż tajski – na czym polega?
Klasyczny masaż tajski składa się z 3 głównych form oddziaływania, którymi są:
- manipulacje wykonywane na liniach leczniczych nazywanych „sen”;
- aplikacja biernego stretchingu i pozycji ciała pochodzących z hathajogi;
- wywołanie stanu głębokiego, „medytacyjnego” rozluźnienia.
Indywidualny udział poszczególnych form w sesji zabiegowej jest zmienny i zależy w dużym stopniu od preferencji terapeuty. Linie „sen” zostały udokumentowane na kamiennych tablicach wbudowanych w Wat Pho. Inskrypcje te prezentują sieć 72 000 linii lub kanałów oplatających ciało, spośród których 10 wykorzystuje się w masażu tajskim.
Masaż tajski powinien trwać przynajmniej 60 minut, choć rekomenduje się zabiegi dłuższe, nawet 90-120 minut. Rozpoczyna się od opracowania stóp, po czym masażysta stopniowo kieruje się do górnych partii ciała. W pierwszej kolejności masowana jest tylna część ciała, później przednia, kończąc cały masaż na głowie. Masażysta wykorzystuje do masażu nie tylko dłonie, ale i łokcie, kolana, kciuki, przedramiona, a nawet stopy. Zabieg odbywać się powinien na specjalnym, szerokim stole, umożliwiającym masażyście wejście swoim ciałem na ciało klienta.
Masaż tajski – działanie
Masaż tajski ma wielokierunkowe, korzystne działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim:
- gwarantuje głębokie rozluźnienie tkanek miękkich i eliminuje napięcia mięśniowe, np. u osób zestresowanych, przepracowanych lub u sportowców;
- relaksuje umysł i pozwala na maksymalne wyciszenie, zapomnienie o obowiązkach i problemach;
- wzmacnia odporność;
- poprawia kondycję skóry i zmniejsza widoczność cellulitu na opracowywanej powierzchni ciała;
- zmniejsza bóle kręgosłupa, bóle mięśni, bóle głowy, bóle stawów;
- przyspiesza krążenie i pomaga w problemach związanych ze złym krążeniem;
- poprawia przemianę materii, wspomaga walkę z nadwagą i otyłością;
- poprawia trawienie, przeciwdziała niestrawnościom;
- rozluźnia mięśnie i stawy;
- poprawia ogólne samopoczucie.
Jeśli natomiast w przebiegu masażu tajskiego wykona się dodatkowo techniki refleksoterapii, działanie to może rozszerzyć się o wsparcie narządów, które mają swoje odpowiedniki w poszczególnych, opracowywanych miejscach na stopie.
Masaż tajski – przeciwwskazania
Masaż tajski jest wyjątkowo przyjemny i skuteczny, a wykonany prawidłowo u osób bez przeciwwskazań zdrowotnych nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Nie zawsze jednak może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:
- ciąża;
- ostre stany zapalne, w tym zaostrzenie chorób przewlekłych;
- choroba nowotworowa;
- infekcje, zwłaszcza te przebiegające z gorączką;
- rany skóry w miejscu masażu;
- niedawno przebyte operacje i niezagojone rany pooperacyjne;
- choroba wrzodowa;
- przepuklina brzuszna lub przepuklina kręgosłupa;
- choroby pasożytnicze;
- niewyrównane choroby przewlekłe, np. nieustabilizowana cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze;
- choroby zakrzepowo-zatorowe;
- miażdżyca tętnic wieńcowych.
Przed przystąpieniem do wykonywania masażu tajskiego, masażysta zawsze powinien przeprowadzić z klientem krótki wywiad zdrowotny bądź dać mu do wypełnienia ankietę zdrowotną, na podstawie której dopuści go do masażu.
Ile kosztuje masaż tajski?
Masaż tajski należy do grona najdroższych masaży, głównie z tego względu, że wymaga znacznego nakładu pracy oraz sporej wiedzy masażysty. Ze względu na skomplikowany przebieg, także w Polsce w większości placówek wykonywaniem tej formy masaży zajmują się masażyści z krajów azjatyckich. Klasyczny masaż tajski kosztuje średnio 200-240 zł za 60 minut, choć ceny te mogą różnić się w zależności od wielu czynników.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Evans H., Masaż tajski a technika nerwowo-mięśniowa.
- Druzgała P., Masaż tajski. Między jogą i fizjoterapią. Praktyczny podręcznik, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2015.
Zostaw komentarz