Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2021

ŁysienieŁysienie to dolegliwość polegająca na nadmiernym wypadaniu włosów, często prowadząca do powstawania rozległych ubytków w kształcie placków. Innymi słowy, jest to stopniowa utrata włosów mająca różne przyczyny – mniej lub bardziej poważne.

Rodzaje łysienia

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów łysienia:

Powyższe postacie zalicza się do cięższych dolegliwości, które wymagają specjalistycznego podejścia. Utrata włosów może być trwała lub przejściowa, może również dotyczyć ograniczonej powierzchni głowy lub mieć charakter rozlany.

Łysienie bliznowaciejące

Dolegliwość charakteryzuje się włóknieniem zachodzącym w mieszkach włosowych i ich okolicy oraz skutkuje nieodwracalną już utratą włosów. W przypadku łysienia bliznowaciejącego nie można wskazać jednej grupy przyczyn. Takich czynników może być bardzo wiele – wśród nich wyróżnia się czynniki infekcyjne, autoimmunologiczne, genetyczne, a także mechaniczne.

Łysienie androgenne

Łysienie androgenne u mężczyzn jest ściśle powiązane z czynnikami genetycznymi i hormonalnymi. W mieszkach włosowych znajduje się aktywny enzym kontrolujący przekształcanie się testosteronu w DHT. Jeśli DHT nie jest prawidłowo syntezowane, dochodzi do stopniowego łysienia. W przypadku łysienia u kobiet znaczącą rolę odgrywa czynnik genetyczny, natomiast stężenie androgenów w surowicy nie zawsze jest zwiększone i często oscyluje wokół górnej granicy normy lub jest nieznacznie zwiększone.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym, w którym organizm wykazuje agresję wobec własnych mieszków włosowych, uszkadzając ich strukturę. W efekcie następuje zahamowanie wzrostu włosa i jego wypadnięcie. Łysienie plackowate objawia się w formie ograniczonych ognisk przerzedzania włosów.

W łysieniu plackowatym mieszki włosów nie zostają trwale uszkodzone – włosy po pewnym czasie odrastają. Po okresie przerwy, w której następuje odrost, znów może dojść do ubytków włosów. Jak dotąd nie ma skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Istnieją jednak terapie ograniczające jego rozwój.

Przyczyny łysienia

Istnieje wiele przyczyn łysienia. Powyżej omówiono, z czego wynikają poszczególne rodzaje utraty włosów:

  • zaburzenia czynności układu immunologicznego i atakowanie własnych tkanek – w przypadku łysienia plackowatego;
  • zaburzenia genetyczne i hormonalne – w przypadku łysienia androgennego;
  • wiele czynników połączonych ze sobą – w przypadku łysienia bliznowaciejącego.

Należy wspomnieć, że łysienie może mieć także charakter przejściowy. Może wynikać z:

  • ciąży – po porodzie często zauważa się nadmierne wypadanie włosów;
  • nieprawidłowego odchudzania się;
  • niedoborów witamin, w szczególności z grupy B;
  • chemioterapii, przyjmowania niektórych leków;
  • nadmiernego stresu;
  • zaburzeń hormonalnych – np. nadczynności czy niedoczynności tarczycy;
  • chorób ogólnoustrojowych – np. cukrzycy, schorzeń wątroby.

Przyczynom przejściowej utraty włosów w dużej mierze można zapobiegać.

Leczenie łysienia

W leczeniu łysienia androgennego stosuje się anty-androgeny oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy. Terapia tego schorzenia u kobiet może jednak nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Klasyczne metody antyandrogenowe często są mało skuteczne w przeciwieństwie do leczenia innych objawów hiperandrogenizacji, takich jak trądzik czy łojotok. Z kolei w przypadku utraty włosów wynikającej z chorób ogólnoustrojowych czy czynników autoimmunologicznych stosuje się leczenie schorzeń podstawowych. Przykładem jest farmakoterapia przeciwzapalna.

Na wypadanie włosów w dużej mierze możemy wpłynąć dobrze się odżywiając – zwłaszcza jeśli przyczyną jest niedożywienie, anemia, niedobór składników pokarmowych czy nieumiejętne odchudzanie się. Warto sięgać po produkty bogate w witaminy z grupy B oraz cynk. Zawsze podstawą leczenia jest wnikliwa diagnostyka, która wskaże na przyczyny problemu.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gilhar A., Etzioni A., Paus R., Łysienie plackowate, Journal of Medicine, 4/2013.
  2. Kuty-Pachecka M., Czynniki psychologiczne i psychopatologiczne w łysieniu plackowatym, Psychiatria Polska, 5/2015.
  3. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Jakiel G., Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet, Przegląd Menopauzalny, 1/2010.
  4. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami