Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Krostyna plecachKrosty na plecach to częsty problem dotyczący osób w każdym wieku. Może wynikać z obecności trądziku pospolitego (lub każdego innego rodzaju tej dolegliwości), jak również z wielu innych powodów. Często domową pielęgnacją można znacznie zmniejszyć nasilenie krost na plecach lub nawet całkowicie je wyeliminować. W niektórych przypadkach jednak konieczna będzie konsultacja dermatologiczna.

 

Krosty na plecach – przyczyny

Najczęściej krosty na plecach są rozszerzeniem trądziku pospolitego i wiążą się z nadmierną produkcją sebum oraz zmianami w gospodarce hormonalnej. Właśnie dlatego zwykle dotyczą osób w wieku pokwitania (częściej chłopców niż dziewczęta). Mechanizm tego zjawiska jest bardzo dobrze poznany – wskutek nadmiernej produkcji hormonów płciowych gruczoły łojowe zaczynają produkcję dużej ilości sebum, co z kolei prowadzi do zatykania ujść tych gruczołów. Tworzy to idealne warunki do rozwoju bakterii, co jedynie nasila trądzik i powstawanie krost na plecach.
Trądzik to jednak nie jedyna przyczyna pojawiania się krost na plecach. Do innych zaliczamy:

  • stosowanie kosmetyków niedobranych do rodzaju i potrzeb skóry;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza doustnych preparatów antykoncepcyjnych oraz glikokortykosteroidów (wysypka skórna bywa skutkiem ubocznym wielu z nich);
  • uwarunkowania genetyczne;
  • nadużywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • silny stres emocjonalny na co dzień;
  • rozdrapywanie krost na plecach, zwłaszcza brudnymi rękami.

Krosty na plecach mogą pojawiać się również w przebiegu chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Ich nasilenie znacznie wzrasta przy nadmiernej potliwości ciała oraz nieodpowiedniej higienie osobistej (rzadkie kąpiele, szczególnie przy byciu aktywnym fizycznie).

Krosty na plecach – objawy

Krosty na plecach są zazwyczaj dość typowe – swoim wyglądem przypominają zwykłe zmiany trądzikowe. Mogą być mniejsze lub większe, jednak zwykle część z nich jest zaogniona, czyli czerwona i bolesna, wykazująca cechy stanu zapalnego. Krosty na plecach najczęściej lokalizują się w górnej ich części, a także na ramionach. Nieco rzadziej zauważa się je w okolicy lędźwi. Wypełnione są ropną treścią, której wyciśnięcie jedynie nasila problem, ponieważ powoduje rozprzestrzenienie się bakterii.

Krosty na plecach – leczenie

Jeśli krosty na plecach wynikają z trądziku lub z innych chorób, wdraża się leczenie przyczynowe. Zwykle bazuje ono na farmakoterapii miejscowej (maści, kremy, lotiony, niekiedy z dodatkiem glikokortykosteroidów) oraz modyfikacji diety. Warto pamiętać, że to co jemy ma ogromny wpływ na kondycję skóry i nasilanie się problemów dermatologicznych. Do minimalizowania krost na plecach w dużym stopniu przyczyniają się także zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza:

  1. mikrodermabrazja – złuszczanie martwego naskórka przy użyciu kryształków korundu;
  2. peeling kawitacyjny – głębokie oczyszczenie skóry wykorzystujące zjawisko kawitacji, czyli przemiany fazy ciekłej w fazę lotną;
  3. różnego rodzaju maski i peelingi o działaniu antybakteryjnym;
  4. eksfoliacja peelingami chemicznymi.

Jednocześnie bardzo ważne jest postępowanie domowe.

Krosty na plecach – domowe metody

Przede wszystkim nie należy drapać ani samodzielnie wyciskać krost na plecach. Efektem będzie jedynie pogłębienie problemu i wydłużenie czasu leczenia. Podstawą jest dbanie o higienę osobistą, czyli codzienne prysznice. Do kąpieli należy używać szarego mydła bądź specjalnych żelów przeznaczonych do skóry trądzikowej i problematycznej. Po kąpieli warto odżywiać skórę, stosując kremy i balsamy nawilżające. Nie mogą zawierać w składzie sztucznych konserwantów, SLS czy chemicznych dodatków aromatycznych. Im bardziej naturalny kosmetyk, tym lepiej dla skóry.

Odnośnie diety, należy unikać wysokiego spożycia soli, tłuszczów zwierzęcych, żywności wysokoprzetworzonej oraz alkoholu. Cukry proste także nasilają przebieg schorzeń dermatologicznych. Zaleca się natomiast dietę bogatą w witaminy z grupy B, cynk, witaminę E oraz witaminę D. Sprawdzi się dodatkowa suplementacja Spiruliny i Chlorelli, która wykazuje działanie oczyszczające organizm z toksyn.

Jednocześnie warto unikać stresu, dobrze się wysypiać oraz pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Raz w tygodniu można wykonywać peeling, aby pozbyć się martwego naskórka i zanieczyszczeń. Warto spróbować miejscowego nanoszenia maści cynkowej, która u wielu osób okazuje się by skuteczna. Można spróbować oczyszczania skóry olejem z czarnuszki.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  2. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  3. Białek K., Alekseenko A., Wojas-Pelc A., trądzik piorunujący – zaostrzenie trądziku zwykłego leczonego izotretynoiną?, Przegląd Dermatologiczny, 98/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami