Aktualizacja: 22 listopada 2021
Krew w kale (nawet w niewielkich ilościach) jest zjawiskiem niepokojącym i może wskazywać na groźne powikłania zdrowotne. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, a w różnicowaniu ich znaczenie ma wygląd krwi oraz wyniki badań diagnostycznych, np. kolonoskopii.
Spis treści
Przyczyny krwi w kale
Najczęściej krew w kale pojawia się wskutek obecności lub pękania hemoroidów, a także w konsekwencji przewlekłych zaparć, gdzie podczas parcia może dochodzić do pękania drobnych naczynek krwionośnych. Pozostałymi przyczynami mogą być:
- nowotwór jelita grubego;
- szczeliny odbytu;
- polipy odbytu;
- stany zapalne w okolicy odbytu;
- infekcje przewodu pokarmowego;
- angiodysplazja jelitowa;
- nieswoiste choroby zapalne jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna.
Jak wspomniano we wstępie, przyczyny krwawienia z odbytu można określać na podstawie wyglądu krwi. Świeża krew o czerwonej barwie wskazuje na hemoroidy, czyli uszkodzenie żylaków odbytu. Z kolei ciemna krew wskazuje na problemy zlokalizowane w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego.
Utajona krew w kale
Nie zawsze krew w kale widać gołym okiem. Niekiedy konieczne są specjalistyczne badania, aby wykazać jej obecność. Utajonej krwi towarzyszą często inne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nudności czy widoczny spadek masy ciała. Objawy te stanowią wskazanie do badania pod kątem krwi utajonej w kale. Problem może wskazywać na obecność polipów jelita grubego.
Zgodnie z rekomendacjami, badania na krew utajoną w kale powinno wykonywać się regularnie po ukończeniu 40. roku życia w celach profilaktycznych.
Krew w kale w ciąży
Krew w kale częściej pojawia się u kobiet ciężarnych, co wiąże się z licznymi zmianami fizjologicznymi w organizmie. Miejsce ma zmiana ciężkości ciała, coraz intensywniejszy wzrost brzucha oraz wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Właśnie dlatego u kobiet w ciąży znacznie częściej diagnozuje się hemoroidy i problemy z wypróżnianiem. Choć nie należy szczególnie przejmować się niewielką ilością krwi w kale, nie wolno również całkowicie bagatelizować tego zjawiska. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.
Krew w kale – diagnostyka i leczenie
Wystąpienie krwi w kale zazwyczaj wymaga odpowiedniej diagnostyki, czyli kolonoskopii, badania per rectum oraz często RTG z kontrastem. Leczenie zależy od zdiagnozowanych przyczyn. Przykładowo, obecność hemoroidów wiąże się z koniecznością wdrożenia treningów mięśni dna miednicy, odpowiedniej diety i miejscowych środków farmakologicznych. Natomiast przy bardziej zaawansowanych żylakach odbytu stosuje się krioterapię, skleroterapię lub gumkowanie guzków.
Uchyłki, nowotwory czy polipy wymagają już bardziej specjalistycznego podejścia i konsultacji z odpowiednim lekarzem. Często leczenie kończy się zabiegiem chirurgicznym. Wszystkim pacjentom z krwawieniami z odbytu zaleca się picie dużej ilości wody oraz spożywanie większej ilości produktów zawierających błonnik pokarmowy.
Zobacz również: Czy lewatywa z kawy jest bezpieczna?
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Sudoł-Szopińska I., Endosonografia w diagnostyce chorób odbytnicy i kanału odbytu, Wydawnictwo Makmed, Gdańsk 2001.
Zostaw komentarz