Aktualizacja: 19 stycznia 2021
Istnieje wiele korzyści z całowania – zarówno dla dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Całowanie to jedna z przyjemniejszych czynności, będąca manifestacją miłości, sympatii czy szacunku. Jak omawiana czynność wpływa na nasze zdrowie?
Korzyści z całowania
Przede wszystkim całowanie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i emocje. Łagodzi stres i powoduje uwalnianie adrenaliny, wzmaga również syntezę hormonów szczęścia. Bez względu na rodzaj całowania – stajemy się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i uspokojeni. Jednym z wydzielanych podczas całowania hormonów jest oksytocyna – jej wysoki poziom zwiększa natomiast więź między całującymi się osobami. Całowanie zmniejsza objawy depresji, lęków, nerwicy i innych dolegliwości natury psychicznej.
W aspekcie zdrowia fizycznego warto wyróżnić:
- przyspieszenie chudnięcia – głównie ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. Niektóre źródła podają jednak, że intensywne 1-minutowe całowanie może spalić do 20 kcal;
- stymulację układu immunologicznego – osoby całujące się wymieniają między sobą tysiące drobnoustrojów, dzięki czemu pośrednio nabywają odporność;
- ujędrnianie skóry – podczas całowania pracuje kilkadziesiąt mięśni twarzy (w zależności od rodzaju pocałunku). Ich aktywność sprawia, że skóra twarzy jest lepiej ukrwiona i dotleniona, staje się też bardziej elastyczna;
- obniżanie ciśnienia krwi – poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych;
- profilaktykę próchnicy – całowanie zwiększa syntezę śliny, która zmywa płytkę nazębną i chroni powierzchnie zębów przed próchnicą;
- zmniejszanie migreny – głównie poprzez wspomniane rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Całowanie jest prostą czynnością popularną na całym świecie. Nie należy jej unikać nawet wtedy, gdy nie mamy partnera. Wówczas dobrym pomysłem jest pocałunek w policzek z bliskimi osobami. Całować można również niemowlę – najczęściej po stópkach czy brzuszku. Korzyści będą wówczas wzajemne. Dziecko otrzyma bowiem stymulację, która wspomoże jego rozwój.
Całowanie z partnerem
Bardzo często to właśnie całowanie wskazuje na to, czy pasujemy do partnera. Jest bowiem swego rodzaju miarą początkowej atrakcyjności. To właśnie pierwszy pocałunek budzi dalsze zainteresowanie lub powoduje jego utratę. Nie jest to oczywiście standardem, ale często podświadomie kierujemy się pocałunkiem podczas wyboru partnera.
Wykazano również, że całowanie w związku zwiększa satysfakcję z seksu i znacznie poprawia poczucie własnej wartości. Czujemy się docenieni przez partnera i ogólnie szczęśliwsi. Przeprowadzono ciekawe badanie, które wykazało, że całowanie partnera każdego dnia przedłuża życie. Mężczyźni żegnający się pocałunkiem zarabiają więcej i mają mniej wypadków samochodowych.
Dlaczego warto się całować?
Całować można się niemal z każdym – zarówno z partnerem, jak i dzieckiem, rodzicami, dziadkami czy przyjaciółmi. To nie tylko forma wyrażania miłości poprzez kontakt ust dwóch osób. Całowanie przybiera różne postacie. Może być elementem powitania czy pożegnania (wówczas całujemy się wzajemnie w policzek lub mężczyzna całuje kobietę w grzbiet dłoni) oraz wyrażenia innych emocji, takich jak czułość (wówczas całujemy kogoś w np. w czoło).
Warto się całować, ponieważ ta prosta czynność niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne (psychiczne w szczególności). Niekiedy nawet bardzo zły dzień może poprawić się wskutek przyjemnego pocałunku z bliską osobą. Decydując się na pocałunek nic nie tracimy, a wiele zyskujemy. Osoba, która zostanie obdarzona pocałunkiem również odnosi wiele korzyści – wie, że jest dla nas ważna, poprawia się jej samopoczucie i zwiększa więź.
Jednak nie zawsze warto decydować się na pocałunek. Zwłaszcza jeśli chodzi o pocałunek w policzek jako formę przywitania w stosunku do obcych nam osób. Niektórzy mogą odebrać to jako naruszenie prywatności i niemile widzianą czynność. Dla bezpieczeństwa i celem zachowania dobrych stosunków najlepiej w stosunku do obcych osób zdecydować się na podanie ręki.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Cendrowski Z., Dekalog zdrowego stylu życia.
- Gronek P., Endogenne związki opioidowe, Medycyna Weterynaryjna, 9/2006.
- Ponczek D., Olszowy I., Styl życia młodzieży i jego wpływ na zdrowie, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2012.
Ilu ciekawych rzeczy się dowiedziałam! No i chyba mam już plany na wieczór 😉
Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałam, ze całowanie przynosi tyle korzyści. I to nie tylko całowanie partnera. Pozdrawiam!
Ciekawy artykuł i to niesamowite, że pocałunek daje tyle korzyści
Już wiem, co dzisiaj robię wieczorem ?