Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 września 2021

Kora dębu na zębyWarto wiedzieć jakie działanie ma kora dębu na zęby, jako że jest to jeden z częściej stosowanych surowców w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Stanowi niezwykle bogate źródło wielu cennych składników odżywczych, które wspierają zarówno urodę, jak i zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Coraz częściej docenia się korzystne właściwości kory dębu w stomatologii.

 

Kora dębu – skład

Kora dębu zawiera w sobie między innymi:

Oczywiście dokładny skład zależy od stanowiska, w którym rośnie drzewo. Znacznie korzystniejszy skład stwierdza się pobierając korę z dębu rosnącego w środku lasu niż w w mieście przy ruchliwej ulicy. Kora, jak każda inna część rośliny, jest wrażliwa na działanie zanieczyszczeń.

Jak działa kora dębu na zęby?

Kora dębu wykazuje wszechstronne zdrowotne działanie. Najczęściej stosuje się ją celem łagodzenia objawów choroby hemoroidalnej, przy stanach zapalnych błon śluzowych oraz objawowego leczenia łagodnej biegunki. Mało kto wie jednak, że można po nią sięgać profilaktycznie i leczniczo w stosunku do jamy ustnej. Kora dębu:

  • wzmacnia odporność, zmniejszając ryzyko chorób jamy ustnej;
  • zmniejsza stany zapalne w jamie ustnej;
  • zmniejsza ból zęba;
  • działa antyseptycznie;
  • delikatnie oczyszcza powierzchnie zębów;
  • wzmacnia zęby, przeciwdziałając powstawaniu mikrourazów.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że kora dębu likwiduje nieprzyjemny zapach z ust. Inni zaś wyjaśniają, że jedynie potęguje działanie mięty i innych składników odświeżających. Najczęściej surowiec stosuje się do leczenia łagodnych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Jak stosować korę dębu na zęby?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest zakupienie pasty do zębów zawierającej wyciąg z kory dębu. Nie są to pasty często spotykane na polskim rynku, jednak możliwe do kupienia. Podobnie jak płyny do płukania jamy ustnej z wyciągiem z kory dębu. Jeśli jednak chcemy samodzielnie zatroszczyć się o stan uzębienia, płukankę można wykonać w warunkach domowych. Wystarczy w dobrym sklepie zielarskim lub aptece kupić wysokiej jakości korę dębu.

Napar z kory dębu – jak zrobić?

2 płaskie łyżki surowca zalewamy szklanką zimnej wody i doprowadzamy całość do wrzenia. Następnie skręcamy delikatnie płomień palnika i gotujemy pod przykryciem około 5 minut. Po upływie tego czasu napar z kory dębu odstawiamy na bok, cały czas pod przykryciem i czekamy 15 minut, aż dobrze się zaparzy. Przecedzamy i stosujemy czysty płyn do płukania jamy ustnej i gardła. Czynność można wykonywać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Kora dębu jest bezpieczna również dla dzieci, choć w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby zawsze stosować świeżo przygotowany napar. Nie zaleca się parzenia większej ilości kory dębu i przechowywania płynu przez kilka kolejnych dni.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sikora E., Łach A., Ogonowski J., Zastosowanie ekstraktu z kory dębu pozyskanego w warunkach nadkrytycznego CO2 jako składnika kompozycji myjących, Herbalism, 1/2016.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
  3. Schnorrenberger B., Schnorrenberger C., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami