Aktualizacja: 8 kwietnia 2024
Koloroterapia (inaczej: chromoterapia) była znana już tysiące lat temu. Polega na wykorzystaniu kolorów i barw celem przywrócenia równowagi wewnętrznej organizmu, poprawy zdrowia i samopoczucia. Może stanowić ciekawy i skuteczny sposób na uzupełnienie podstawowej terapii wielu chorób – w szczególności psychicznych i emocjonalnych.
Spis treści
Koloroterapia – na czym polega?
W Polsce lekarze zaczęli dostrzegać dobroczynny wpływ kolorów na przebieg terapii wielu różnych problemów zdrowotnych. Poszczególne kolory wywołują u człowieka różne reakcje: pobudzają, uspokajają, koją, poprawiają nastrój. Dlatego też coraz powszechniej w pomieszczeniach użyteczności publicznej, salach operacyjnych, biurach, a nawet prywatnych domach, pojawiają się odpowiednio zestawione barwy. Choć kolory otaczają człowieka każdego dnia i z każdej strony, mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromną dysponują siłą i potencjałem.
Koloroterapia jako metoda terapeutyczna może przybierać rozmaitą formę. Już sam spacer po lesie i przebywanie wśród wszechobecnych zieleni może być uznawane za formę tej metody, podobnie jak wyjazd nad morze i dłuższe spoglądanie w głębię wody. Inną opcją jest zachęcenie pacjenta do pomalowania ścian w domu i w pomieszczeniach, w których przeważnie przebywa, na określone kolory, wywołujące pożądane reakcje emocjonalne przy danym problemie, jak również spoglądanie w większą kartkę w określonym odcieniu. Koloroterapia może być elementem innych metod terapeutycznych – choćby medytacji czy jogi. Wówczas wszelkie dodatki wokół siebie powinny być w określonym kolorze, zaś po zamknięciu oczu należy wizualizować sobie rozmaite przedmioty czy krajobrazy również w tym odcieniu. W rzeczywistości istnieje kilka podstawowych sposobów tzw. wprowadzania barw do organizmu:
- otaczanie się kolorami: ścian, zasłon, mebli, przedmiotów dekoracyjnych, noszenie ubrań, dodatków o potrzebnych barwach;
- spożywanie żywności związanej z daną barwą;
- naświetlanie barwnymi filtrami;
- oddychanie wyobrażonym kolorem;
- wizualizowanie kolorów.
W przypadku dzieci spore znaczenie ma na przykład malowanie farbkami w wybranych przez specjalistę odcieniach.
Koloroterapia – lecznicze działanie kolorów
Poniżej przedstawione zostały działania poszczególnych barw:
- niebieski – kolor chłodny o właściwościach uspokajających i relaksacyjnych. Uważa się, że stymuluje koncentrację, zwiększa siłę ekspresji oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Kojarzy się głównie z wodą i z niebem. Nie poleca się korzystania z niego w leczeniu melancholii czy depresji;
- zielony – wyostrza zmysły, poprawia koncentrację, ma silne właściwości uspokajające. Kojarzy się głównie z lasem i roślinnością. Uznawany jest za jeden z najbardziej neutralnych i naturalnych kolorów. Jako że łagodzi odczuwanie strachu, zieleń wykorzystuje się w leczeniu ataków paniki, lęków, fobii. Również z tego względu tak chętnie wykorzystuje się ją w szpitalach i placówkach medycznych;
- żółty – kolor witalności i energii. Ma właściwości pobudzające, choć są one delikatniejsze niż w przypadku czerwieni. Uważa się, że stymuluje pracę mózgu, inspiruje, wzmaga logiczne myślenie oraz wpływa na bystrość umysłu. W medycynie odcienie żółci wykorzystuje się w terapii odrętwienia i apatii. Z całą pewnością jest to kolor, który przynosi nadzieję;
- czerwień – to najbardziej znany i najsilniejszy kolor pobudzający. Rozgrzewa, dodaje energii i witalności. Powszechnie wykorzystuje się go w leczeniu depresji oraz wszelkich stanów apatii. Kojarzyć go można z ogniem, makami, jarzębiną, jabłkami;
- pomarańczowy – ożywia, ogrzewa i pobudza, jednak spokojniej niż czerwony. To kolor energii twórczej oraz odwagi. W koloroterapii kojarzy się go z pomarańczami, zachodem słońca, mandarynkami.
Są to podstawowe kolory wykorzystywane w koloroterapii, choć w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Można sięgać również po zalety bieli, fioletów, różu, a nawet czerń.
Koloroterapia – czy działa?
Koloroterapia może stanowić skuteczne uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Wpływ działania poszczególnych kolorów na samopoczucie i stan psychiczny został bardzo dobrze poznany, a nawet udokumentowany. Wiadomo z całą pewnością, że oddziałują one na funkcje poznawcze czy wręcz umożliwiają zredukowanie doznań bólowych. Po części działają również jako efekt placebo, choć niepodważalne jest, że właściwości barw mają znacznie większe znaczenie dla zdrowia i odczuć człowieka. Nie ma do nich absolutnie żadnych przeciwwskazań, dlatego zawsze warto spróbować je wykorzystać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Warmiński A., Chromoferapia oraz jej funkcje: symboliczna, terapeutyczna, katartyczna, Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis, 10/2002.
- Moczia K., Godawa J., Malowane słowem, gestem, oddechem… czyli koloroterapia na zajęciach terapeutyczno-rewalidacyjnych, Chowanna, 1/2009.
- Stąpór T., Chromoterapia – leczenie kolorem, Wydawnictwo Astrum.
Zostaw komentarz