Aktualizacja: 26 marca 2025
Kłujący ból pod lewą łopatką najczęściej wskazuje na problemy ortopedyczne lub neurologiczne, rzadziej może mieć podłoże kardiologiczne. Jeśli ma tendencję do nawracania, towarzyszą mu jakiekolwiek niepokojące, inne dolegliwości bądź utrzymuje się przez dłuższy czas, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Wykona on podstawowe badania i jeśli będą ku temu wskazania, przekieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty.
Spis treści
Kłujący ból pod lewą łopatką
Kłujący ból pod lewą łopatką może wynikać z różnych przyczyn. Do najczęstszych zaliczyć można:
- zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych;
- przepuklina kręgosłupa;
- zawał serca i problemy kardiologiczne;
- nadmiernie napięte lub osłabione mięśnie.
Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych
Żebra każdego człowieka łączą się ruchomo z kręgami piersiowymi kręgosłupa za pomocą stawów żebrowo-kręgowych. Każde żebro ma takie połączenie w 2 punktach: głowa żebra porusza się w dołkach żebrowych trzonów, równocześnie guzek żebra obraca się w dołku żebrowym wyrostków poprzecznych. W niektórych momentach może jednak dojść do tzw. zablokowania żebra, wskutek czego traci ono tę niewielką mobilność, którą posiada. Blokada ta ma miejsce właśnie w obrębie stawu żebrowo-kręgowego, do czego może dojść np. wskutek przeciążenia klatki piersiowej i kręgosłupa (przy dłuższych przyjmowaniu jednej, wymuszonej pozycji ciała) bądź urazu mechanicznego (np. upadku). Czynnikami ryzyka są: zużycie chrząstki stawowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, niski poziom aktywności fizycznej na co dzień, wady postawy przebiegające ze zwiększoną lub zmniejszoną kifozą piersiową.
Jeśli dojdzie do zablokowania stawów żebrowo-kręgowych po lewej stronie, może wystąpić kłujący ból pod lewą łopatką lub w jej okolicach. Nasila się on podczas prób poruszania się, np. przy rotacjach i skłonach bocznych kręgosłupa. W takim przypadku najlepiej umówić wizytę u fizjoterapeuty, który rozluźni okoliczne tkanki miękkie, a następnie odblokuje połączenie stawowe drogą manipulacji lub mobilizacji. Na koniec zada do domu proste ćwiczenia utrzymujące mobilność kręgosłupa oraz zwiększające jego stabilność poprzez wzmocnienie mięśni grzbietu.
Przepuklina kręgosłupa
Kłujący ból pod lewą łopatką może również być konsekwencją wypuklin lub przepuklin odcinka piersiowego kręgosłupa. Wówczas jądro miażdżyste uszkadza pierścień włóknisty w krążku międzykręgowym i wysuwa się do kanału kręgowego (tzw. wypadniemy dysk), gdzie może uciskać przebiegające tam struktury nerwowe. Często daje to ostre dolegliwości bólowe ostre, promieniujące, opasające, kłujące. Przepukliny lewostronne dają objawy do lewej łopatki, prawostronne zaś do prawej. Warto zaznaczyć, że przepukliny kręgosłupa odcinka piersiowego są stosunkowo rzadkie. Znacznie częściej obserwuje się je w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, później zaś w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Zobacz również: Bóle kręgosłupa.
Przy przepuklinach kręgosłupa pierwszą opcja terapeutyczną powinna być profesjonalna fizjoterapia. Polega ona przede wszystkim na wzmacnianiu mięśni przykręgosłupowych i mięśni core, stwarzając przepuklinie optymalne warunki do cofania się. Leczenie zachowawcze powinno trwać co najmniej 3-6 miesięcy, aby przepuklina rzeczywiście miała czas do wycofywania się. Jeśli jednak występują u pacjenta ostre objawy neurologiczne (na przykład niedowład kończyn górnych) niezbędna jest jak najszybciej wprowadzona operacja chirurgiczna. Wykonuje ją lekarz neurochirurg.
Zawał serca i problemy kardiologiczne
Mięsień sercowy u niemal każdego człowieka lokalizuje się w klatce piersiowej, w 2/3 po lewej stronie. Jeśli więc zmagamy się z jakimikolwiek problemami sercowymi, możemy doświadczać kłujących dolegliwości bólowych zarówno po lewej stronie śródpiersia, jak i pod lewą łopatką. Możliwe przyczyny to: zawał serca, tętniak rozwarstwiający aorty, zapalenie osierdzia. Szczególnie niepokojące i wymagające pilnej interwencji lekarskiej są objawy współtowarzyszące, takie jak: duszności i trudności w oddychaniu, silne i promieniujące bóle do szczęki lub do lewej kończyny górnej, paraliż lewej kończyny górnej, omdlenia, silne zawroty głowy. Taki pacjent najczęściej powinien znaleźć się od razu na oddziale szpitalnym.
Diagnostyką i leczeniem problemów sercowo-naczyniowych zajmuje się lekarz kardiolog bądź lekarz kardiochirurg. Wymagają one farmakoterapii, a nierzadko również interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak zmagamy się z izolowanym kłującym bólem pod lewą łopatką (nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości) rzadko kiedy podejrzewa się problemy kardiologiczne.
Nadmiernie napięte lub osłabione mięśnie
Ból pod lewą łopatką spowodowany napięciem lub osłabieniem mięśni może wynikać z nieprawidłowej postawy ciała lub przeciążenia mięśni grzbietu i obręczy barkowej. W celu złagodzenia tego typu dolegliwości, warto regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia wzmacniające, szczególnie mięśnia czworobocznego, mięśnia równoległobocznego oraz mięśni przykręgosłupowych. Należy również pracować nad poprawą ruchomości łopatki, poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Pomocny może być także automasaż (np. za pomocą piłeczki do masażu lub rollera). Dodatkowym czynnikiem może być przewlekły stres, gdzie pomocne mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne lub regularne leżenie na macie do akupresury zmniejszające napięcie mięśniowe. Warto również zadbać o ergonomię pracy i snu, a w przypadku utrzymującego się bólu skonsultować ze fizjoterapeutą, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hanus-Atras K., Iłżecka J., Bóle kręgosłupa – przyczyny, postępowanie, Medycyna Ogólna, 3/2010.
- Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz