Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kawa mrożona - właściwościKawa mrożona świetnie działania w upalne dni. Chłodzi organizm oraz pobudza do działania. Jedną z najpopularniejszych kaw jest kawa frappe, czyli kawa rozpuszczalna z mlekiem i lodem, którą przygotowuje się przy użyciu blendera. Dlaczego warto pić kawę mrożoną oraz jak wpływa na nasze zdrowie? Podpowiadamy.

Kawa mrożona

Kawa mrożona to produkt tworzony na bazie kawy oraz lodu. Należy zaznaczyć, że pierwsze mrożone kawy pojawiły się jako kawy frappe i stały się popularne w I połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Sposób, w jaki przygotowuje się kawę mrożoną, różni się w zależności od miejsca. I tak np. w Australii kawę mrożoną podaje się z dodatkiem lodów i bitej śmietany lub z kakao w proszku oraz śmietaną. Na Słowenii natomiast oprócz lodów i bitej śmietany do kawy dodaje się również płatki migdałów oraz płatki czekolady.

Zobacz również: Kawa bez kofeiny – czy warto ją pić?

Kawa mrożona – przygotowanie

Kawę mrożoną przyrządza się na różne sposoby, m.in. poprzez:

  • zaparzenie kawy na zimno ze słodkim syropem (cukier słabo rozpuszcza się w zimnej wodzie);
  • dodanie lodu do słodkiego i ciepłego napoju kawowego;
  • przyrządzenie jej ze świeżo mielonych ziaren. Najlepiej wykonać ją w ekspresie ciśnieniowym, gdzie na początku należy uzyskać espresso, do którego następnie dodaje się cukier. Kawę przelewa się do shakera wraz lodem, a na koniec potrząsa.

Występuje również czekoladowa wersja kawy mrożonej. Sposób jej wykonania jest bardzo prosty. We wcześniej przygotowanym espresso rozpuszcza się czekoladę, następnie dodaje mleko oraz lód. Dodatkowy element może stanowić również bita śmietana.

Zobacz również: Kawa na czczo – czy warto tak pić?

Właściwości zdrowotne kawy mrożonej

Pod względem kaloryczności kawa mrożona jest produktem idealnym, ponieważ nie posiada żadnej wartości kalorycznej. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla osób dbających o wagę lub będących na diecie. Oczywiście dodatki do kawy w postaci cukru, bitej śmietany, czekolady czy tłustego mleka wpływają na zwiększenie kalorii takiego napoju. Mimo to kawa mrożona, podobnie jak kawa na ciepło, pozytywnie wpływa na zdrowie ze względu na obecną w niej kofeinę oraz cenne przeciwutleniacze.

Ta pierwsza pobudza procesy przemiany materii dzięki czemu zwiększa syntezę soków żołądkowych. Dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia oraz koncentracji, zmniejsza łaknienie, a także zwiększa metabolizm kwasów tłuszczowych (zwiększa zużywanie energii w komórkach organizmu, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na kalorie).

Regularne spożywanie kawy mrożonej zapobiega również chorobom serca oraz nowotworom ze względu na obecność w niej antyoksydantów. Przyczynia się do usuwania z organizmu wolnych rodników, których kumulowanie się w organizmie przekłada się na rozwój poważnych schorzeń. Ponadto kawa mrożona posiada odczyn alkaliczny (w odróżnieniu od kawy przyrządzonej na ciepło), w związku z tym jest zdecydowanie lepszym wyborem chociażby dla układu pokarmowego.

Ciekawostka

Kawa mrożona cechuje się większą zawartością kofeiny niż kawa tradycyjna. W związku z tym osoby, które są wrażliwe na ten związek, mogą czuć się po jej spożyciu wręcz roztrzęsione.

Jak często pić kawę mrożoną?

Jak0 bezpieczny wymiar spożywania kawy uznaje się 2-3 filiżanki dziennie. Taka ilość nie przyczynia się do pojawienia niepożądanych skutków ubocznych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Baran J., Kubit P., Kawa i jej prozdrowotne właściwości, Herbalism, 1/2021.
  2. Pelczyńska M., Bogdański P., Prozdrowotne właściwości kawy, Varia Medica, 4/2019.
  3. Arnot B., Kawa dla zdrowia, Wydawnictwo Vivante, Białystok 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami