Kawa bez kofeiny to idealny napój dla osób, które lubią smak kawy, ale bez działania pobudzającego. Należy zaznaczyć, że kawa bez kofeiny nie jest całkowicie jej pozbawiona. Zawartość kofeiny w kawie jest znacznie obniżona, bo aż nawet dwudziestokrotnie. Czy warto więc pić kawę bezkofeinową? Oto wskazówki.
Spis treści
Kilka słów historii
Kawa bez kofeiny powstała z inicjatywy Goethego już w pierwszej połowie XIX wieku. Bohater ten pił dużo kawy, w związku z tym nieustannie cierpiał na bezsenność. Niestety nie był on wstanie wygrać ze swoim codziennym nawykiem, dlatego też poprosił o pomoc swojego znajomego, który był chemikiem, o analizę składników kawy oraz wpływ na jego zdrowie. Kiedy udało się odnaleźć problem, Friedrich Runge postanowił wyizolować kofeinę z kawy. Pierwszym producentem kawy bezkofeinowej był Niemiec Ludwig Roselius. Do procesu wyizolowania kofeiny wykorzystał rozpuszczalnik w formie benzenu, co spowodowało, że kawa stała wręcz toksyczna.
Proces tworzenia kawy bezkofeinowej
W dobie dzisiejszych czasów proces dekofeinizacji kawy przebiega w nieco inny sposób. W związku z tym wyróżnia się 3 sposoby:
- chemiczny;
- wodny;
- gazowy.
1. Chemiczna dekofeinizacja.
To najbardziej popularna metoda spośród wszystkich. Izolacja chemiczna polega na wykorzystaniu chemicznych rozpuszczalników, które wcześniej przeszły pozytywne testy żywieniowe. Początkowo dochodzi do zwiększenia się objętości ziaren kawy, co następuje w wyniku działania pary wodnej pod ciśnieniem. Kolejnym etapem jest usunięcie z ziaren kawy kofeiny za pomocą rozpuszczalników. Na koniec ponownie wykorzystuje się parę wodną pod ciśnieniem, aby dokładnie wypłukać resztki chemicznych substancji z wcześniej zastosowanego rozpuszczalnika.
2. Wodna dekofeinizacja.
Nieco droższą, ale za to zdrowszą metodą jest dekofeinizacja wodna. W tym procesie rozpuszczalnikiem dla kofeiny obecnej w kawie jest woda. Jeszcze zielone ziarna kawy są moczone w gorącej wodzie do momentu, aż zostanie uwolniona z nich kofeina. Kolejnym etapem jest przepuszczenie wody przez filtr węglowy aby pozbyć się z niej kofeiny. Następnie ziarna kawy powtórnie umieszczane są w przefiltrowanym roztworze, aby część tych związków do nich wróciła. Wodna dekofeinizacja powoduje pozbawienie ziaren kawy ich cennych składników.
3. Gazowa dekofeinizacja.
Trzecim sposobem dekofeinizacji kawy jest metoda gazowa obejmująca działanie dwutlenku węgla. Proces odbywa się pod wysokim ciśnieniem w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że ziarna kawy pozostają w tych samych rozmiarach przy jednoczesnym wyizolowaniu z nich kofeiny.
Właściwości kawy bez kofeiny
Kawa bez kofeiny stanowi źródło przeciwutleniaczy, jednak w mniejszych ilościach niż kawa tradycyjna. Związki te neutralizują działanie wolnych rodników jednocześnie wspierając naturalne mechanizmy obronne organizmu. Chronią również przed rozwojem chorób ze strony układu krwionośnego oraz nerwowego. Kawa bez kofeiny cechuje się oczywiście słabym działaniem pobudzającym. Jej działanie nie przekłada się również na zwiększenie koncentracji oraz redukcję zmęczenia.
Należy jednak zaznaczyć, że picie kawy bezkofeinowej w nadmiernych ilościach może spowodować podwyższenie poziomu cholesterolu, co w dużym stopniu przekłada się na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo należy podkreślić, że kawa bez kofeiny, jak również tradycyjna, zwiększa utratę wody w organizmie, a z nią także cenne związki mineralne. Niektóre rodzaje kawy bezkofeinowej powodują zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz mogą przyczyniać się do jego zakwaszenia.
Kawa bez kofeiny w ciąży
Kawa bezkofeinowa w ciąży jest produktem dozwolonym. Z kolei spożywanie kawy tradycyjnej w okresie ciąży jest dla matki jak i dla dziecka kwestią mocno obciążającą. Kofeina bowiem utrudnia łożyskowy przepływ krwi, a w efekcie upośledza transport składników odżywczych do płodu.
Uwaga!
Spożywanie dużych ilości kawy w ciąży zwiększa ryzyko małej masy dziecka po porodzie, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Ja kawy nie lubię i nie piję.
Piję za dużo kawy, staram się przerzucić na zieloną herbatę itd. Ale kurcze… bezskutecznie. Jednak co kawa to kawa, dla samego smaku. Broniłam się przed tą bezkofeinową, ale może na nią pora przyszła 😀