Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 lipca 2023

Kąpiel perełkowaKąpiel perełkowa to jeden z przyjemniejszych i częściej wykorzystywanych zabiegów z zakresu wodolecznictwa. Opisuje kąpiel w zwykłej wodzie, do której przez specjalne dysze w dnie wanny wprowadza się pęcherzyki powietrza. Delikatnie drażnią skórę i odpowiadają za jej mikromasaż. Taka kąpiel oddziałuje w największym stopniu na układ nerwowy.

Na czym polega kąpiel perełkowa?

Kąpiele perełkowe wymyślono już w 1909 roku, a są wykorzystywane również do dnia dzisiejszego. Napędzany prądem agregat wciąga powietrze i wciska je do maty leżącej na dnie wanny. Tam sprężone powietrze dzięki ustnikom przemienia się w tysiące pęcherzyków powietrza, które odczuwalne i widoczne są w postaci bąbelków.

Pacjent w czasie zabiegu zwykle jest zanurzony aż po szyję w wodzie o temperaturze 36-37 stopni C. Kluczowe jest, aby oddziaływać na jak największą powierzchnię ciała przez co najmniej niż 20 minut. Woda powinna oddziaływać bezpośrednio na skórę, w związku z czym rekomenduje się maksymalne odsłonięcie jej powierzchni, dopuszczając jednak zastosowanie stroju kąpielowego. Fachowcy rekomendują do 20 zabiegów w serii, w odstępach 2-dniowych.

Kąpiel perełkowa – działanie

Kąpiel perełkowa oddziałuje głównie na zakończenia nerwów autonomicznych. Powoduje ogólne rozluźnienie i odprężenie nerwowe oraz działa przeciwbólowo, dając wyraźną poprawę samopoczucia. Niewielkie bąbelki powietrza pozostają przez chwilę w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Czynniki związane z kąpielami perełkowymi oraz ich oddziaływanie na organizm człowieka można przedstawić następująco:

  • siła wyporu – dzięki niej ciało traci na wadze, zmniejsza się też kompresja na stawy;
  • ciśnienie wody – pobudza przepływ krwi w kierunku serca i poprawia perystaltykę jelit;
  • nawilżenie – usprawnia regulację cieplną naczyń i przyspiesza metabolizm, a więc oczyszczanie organizmu z toksyn;
  • temperatura – może być niska, neutralna lub wysoka, co może jednocześnie działać na zasadzie zimnolecznictwa lub ciepłolecznictwa;
  • duże pęcherzyki powietrza – powodują silny masaż uderzeniowy;
  • małe pęcherzyki powietrza – są naładowane elektrycznie i osiadają na skórze. W efekcie ciało staje się jeszcze bardziej bezwładne, a bąbelki mogą wciskać się w pory skóry.

Kąpiel perełkowa wywiera więc wszechstronny wpływ na organizm człowieka. Podsumowując, zabieg ten daje możliwość relaksu i odprężenia osobom przeciążonym pracą, poddawanym permanentnemu oddziaływaniu czynników stresowych. Wspiera walkę z niektórymi problemami emocjonalnymi, uspokaja, zwiększa odporność. Dodatkowo uelastycznia i wygładza skórę, detoksykując ją. Przeciwdziała bezsenności, reguluje pracę układu krwionośnego oraz zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa i uczucie ciężkości nóg. Kąpiele perełkowe można stosować również u dzieci.

Kąpiel perełkowa – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do kąpieli perełkowych są:

Takich wskazań jest jednak znacznie więcej. Niektóre osoby decydują się na kupno urządzeń do kąpieli perełkowych, aby w ten sposób relaksować się we własnym domu.

Kąpiel perełkowa – przeciwwskazania

Przed wykonaniem kąpieli perełkowych w placówkach fizjoterapeutycznych zawsze przeprowadza się wywiad zdrowotny.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Roeder G., Leczymy wodą, Wydawnictwo Fundacja Źródło Życia, Mszczonów 2013.
  3. Robertson V., Ward A., Low J., Reed A., Fizykoterapia. Aspekty kliniczne i biofizyczne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami