Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kamienie w nerkach - przyczyny i leczenieKamienie w nerkach to schorzenie polegające na odkładaniu się złogów w układzie moczowym. Co przyczynia się do powstawania tego problemu oraz jak przebiega leczenie tej choroby? Podpowiadamy.

Czym są kamienie w nerkach?

Kamienie w nerkach to nic innego jak kryształki związków mineralnych występujących w nadmiernych ilościach, których organizm nie jest w stanie samodzielnie neutralizować, a następnie wydalić. W zależności od związków, które odłożyły się w organizmie wyróżnia się następujące rodzaje kamieni:

  • moczanowe
  • cystynowe
  • fosforanowe
  • szczawianowe

Kamienie w nerkach mogą zalegać nieustannie, jednak w wyniku ruchu mogą również przemieszczać się m.in. do moczowodów lub pęcherza moczowego. Lokalizując się w tych miejscach zatykają one drogę przepływu moczu powodując intensywny ból, trwający nawet kilka dni.

Co powoduje powstawanie kamieni nerkowych?

Tak naprawdę istnieje wiele różnych czynników, które mogą przełożyć się na powstawanie kamieni nerkowych. Należą do nich:

  • nadczynność przytarczyc
  • nawracające zakażenie dróg moczowych
  • niektóre leki
  • zbyt wysoka ilość witaminy D3 oraz wapnia w organizmie
  • duże zagęszczenie moczu wynikające z przyjmowania zbyt małej ilości płynów
  • choroby nowotworowe (białaczka) oraz jego przeżuty do układu kostnego
  • przewlekłe choroby jelit
  • osteoporoza
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Uważa się również, że na rozwój kamieni nerkowych może mieć wpływ przedawkowanie witaminy C.

Bardzo często powstawanie kamicy nerkowej warunkuje kilka nałożonych na siebie czynników. Dla przykładu może to być stosowanie przez pacjenta leków alkalizujących, w celu neutralizacji kwasu żołądkowego, przy jednoczesnym spożywaniu małej ilość wody i włączaniu do diety dużej ilości nabiału bogatego w wapń. Oznacza to, że na rozwój kamicy nerkowej mają wpływ nie tylko leki lub predyspozycje, ale również niezdrowe nawyki żywieniowe.

Jak objawiają się kamienie w nerkach?

Należy zaznaczyć, że kamienie w nerkach mogą nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. W związku z tym bardzo często zdarza się ich wykrycie w sposób przypadkowy np. w trakcie wykonywania badania USG jamy brzusznej bądź badania RTG.

Mimo to wiele przypadków choroby bezobjawowej przechodzi w postać objawową czyli tzw. ostry atak kolki nerkowej.

Do głównych objawów choroby należy intensywny ból w rejonie lędźwi. Przybiera on postać tzw. kolki, nie występuje on w formie ciągłej. Ból wykazuje ścisły związek z przemieszczaniem się kamienia przez wąskie światło moczowodu, którego mięśnie cyklicznie kurczą się i rozkurczają.

Kolejnym ważnym elementem objawów kolki nerkowej jest zjawisko promieniowania bólu. Zwykle następuje to w okolicach pachwin, spojenia łonowego lub zewnętrznych narządów płciowych. Ponadto dolegliwościom bólowym towarzyszy sztywność mięśniówki w okolicy lędźwi po stronie występowania bólu.

Obecność kamieni nerkowych powoduje także utrudnianie podczas oddawania moczu. Proces ten jest bolesny, a dodatkowo może pojawiać się w nim krew.

Należy zaznaczyć, że na przebiegu kolki nerkowej wystąpić mogą również wymioty i nudności, gorączka, dreszcze oraz zaburzenia świadomości.

Jak leczyć kamienie w nerkach?

Bardzo istotna w leczeniu kamicy nerkowej jest dieta. Wymaga ona wykluczenia produktów ciężkostrawnych jak np. mięso. Należy unikać nabiału, produktów bogatych w witaminę D3 oraz szczawianów, występujących w produktach tj. szczaw, szpinak, rabarbar. Z kolei do codziennego menu warto włączyć zioła. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu i wypijaniu 2 litrów wody dziennie.

Ostre objawy kamicy nerkowej wymagają przede wszystkim leczenia przeciwbólowego oraz rozkurczowego. Niekiedy wymagane jest również przeprowadzenie zabiegu operacyjnego mającego na celu poszerzenie moczowodu. Takie działanie ułatwi oddawanie moczu oraz pomoże zmienić lokalizację kamienia w układzie moczowym, jednocześnie minimalizując dolegliwości bólowe oraz przyspieszając ewentualne wydalanie złogu.

Ważne!

Kamienie w nerkach do średnicy 10 mm bez problemu samodzielnie wydalane są z układu moczowego. W przypadku kiedy złogi posiadają większe rozmiary stosuje się sposoby bardziej inwazyjne. Mowa tu o zabiegu litotrypsji falą uderzeniową (kruszenie kamieni), metody endoskopowe (PCNL) oraz klasyczne zabiegi operacyjne.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami