Aktualizacja: 10 lipca 2022
Popularnym i bardzo lubianym produktem spożywczym dzisiejszych czasów są ryby. Warto wiedzieć, jakie ryby jeść i dlaczego są tak zdrowe. Przede wszystkim zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które uznano za konieczne do zachowania zdrowia i urody. Ryby mają również wiele innych zalet.
Spis treści
Ryby – skład
Nie można jednoznacznie określić składu ryb, ponieważ różni się on w zależności od gatunku. Można jednak oszacować skład. Ryby są bogate w:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
- witaminy – głównie witamina A, witamina D, witamina E;
- minerały – jod (ryby morskie), żelazo, wapń, fosfor, cynk, potas, selen, fluor;
- pełnowartościowe białko – porównywalne do białka mięsa zwierząt hodowlanych, np. drobiu.
Warto wspomnieć, że w dzisiejszych czasach należy liczyć się z ryzykiem zanieczyszczenia wód, a przez to i obecnością toksyn w rybach, szczególnie tych dużych. Ryby długo żyjące w wodach o dużym stopniu zanieczyszczenia pochłaniają szkodliwe związki i toksyny, które gromadzą się w mięsie. Następnie przenikają do organizmu osób je spożywających. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na pochodzenie danej ryby. W grupie konsumentów szczególnie wrażliwych na toksyny znajdują się kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci. Te osoby powinny na pewien czas ograniczyć spożywanie niektórych ryb na rzecz innych źródeł kwasów NNKT – tłuszczów roślinnych (np. z Pachnotki zwyczajnej), tłustych nasion czy jaj. Nieoficjalnie, na potrzeby artykułu, można nazwać tych konsumentów grupą ryzyka.
Ryby w grupie ryzyka
Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci nie powinny (ze względu bezpieczeństwa) sięgać po następujące gatunki ryb:
- miecznik;
- tuńczyk;
- makrela królewska;
- węgorz amerykański;
- łosoś bałtycki;
- wędzone szprotki;
- panga;
- szczupak;
- śledź bałtycki.
Jakie ryby jeść w ciąży, karmiąc piersią i w wieku dziecięcym?
Do ryb zalecanych w tej grupie konsumentów należą:
- ryba maślana;
- morszczuk;
- makrela atlantycka;
- szprot;
- sardynki;
- sum;
- flądra;
- łosoś norweski;
- langusta.
Dodatkowo osoby te mogą sięgać po owoce morza takie jak krewetki czy ostrygi. Dopuszczalne są ryby takie jak karp, halibut i okoń, jednak w umiarkowanej ilości.
Zawartość tłuszczu w rybach
Ryby różnią się między sobą przede wszystkim zawartością tłuszczów. Z tego względu ogół ryb spożywczych dzieli się na ryby:
- chude, np. czarniak, okoń, leszcz, szczupak, sandacz, panga, dorsz, morszczuk, mintaj, sola;
- średniotłuste, np. pstrąg, karaś, karp, tuńczyk, tołpyga biała;
- tłuste, np. sum, halibut, śledź, szprot, sardynka, makrela, łosoś, dorada;
- bardzo tłuste, np. węgorz.
Taki podział umożliwia dobranie poszczególnych gatunków ryb do diety. Ma to znaczenie wówczas, gdy z różnych względów konsument nie może spożywać np. ryb tłustych.
Jakie ryby jeść – charakterystyka wybranych gatunków
Ryby stają się ostatnimi czasy bardzo popularne wśród konsumentów. Wiąże się to z rosnącą świadomością na temat zdrowia i odżywiania się. Ryby są również podstawą diety śródziemnomorskiej, która obecnie uznawana jest za najzdrowszą. Gatunków jadalnych ryb jest bardzo dużo. Poniżej przybliżymy jakie ryby jeść i zarys wybranych gatunków.
Za najlepsze źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wśród ryb uznaje się łososia. Szacuje się, że już 2 porcje tygodniowo pokrywają zapotrzebowanie organizmu na NNKT. Dodatkowo ryba ta zawiera dużą ilość jodu oraz witamin (witamina A, witamina D oraz witamina E). Dzięki temu działa antyoksydacyjnie i polecana jest osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Rybą, na którą warto zwrócić uwagę jest śledź, ponieważ należy do ryb o najmniejszym zanieczyszczeniu metalami ciężkimi. Dodatkowo zawiera dużą ilość witaminy D, witaminy E, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz żelaza. Mimo swoich walorów, śledzi powinny unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym (szczególnie w przypadku mocno solonych, tłustych śledzi).
Jedną z popularniejszych ryb jest dorsz, głównie ze względu na swoje białe, delikatne mięso. Idealnie nadaje się do każdej obróbki termicznej – popularny jest dorsz pieczony, grillowany czy jako dodatek w zupie rybnej. Poleca się go kobietom w ciąży jako źródło NNKT, selenu i witaminy B12.
Dlaczego warto jeść ryby?
Ryby, zwłaszcza morskie, są niezwykle bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Związki te z kolei pełnią wiele cennych dla zdrowia funkcji, między innymi:
- obniżają ryzyko wielu chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego;
- zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych o podłożu zapalnym, np. reumatoidalnego zapalenia stawów;
- stanowią profilaktykę otyłości i cukrzycy typu 2;
- działają antyoksydacyjnie, tym samym chroniąc organizm m.in. przed nowotworami;
- wpływają pozytywnie na nastrój, zmniejszają ryzyko depresji;
- poprawiają stan skóry i włosów, wpływając korzystnie na urodę.
Ryby są również bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które w pożywieniu występują rzadziej niż witaminy z grupy B, a także w minerały. Szczególną uwagę zwraca się właśnie na ryby morskie, które są dodatkowo bogate w jod. Spożycie ryb skutecznie uzupełnia niedobory pokarmowe w kontekście minerałów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i kwasów tłuszczowych omega 3.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Zakrzewski J., Ocena poziomu spożycia ryb wśród uczniów klas 4-6 szkół podstawowych w Koszalinie, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2014.
- Kowalski R., Kowalska G., Ryba rybie nierówna, Zdrowie i Uroda, 2017.
- Januszko O., Kałuża J., Znaczenie ryb i przetworów rybnych w żywieniu człowieka – analiza korzyści i zagrożeń, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2019.
Zostaw komentarz