Aktualizacja: 8 stycznia 2021
W tym artykule znajdą Państwo rady i informacje, jak zwiększyć płodność u mężczyzn. Coraz więcej par na całym świecie zmaga się z trudnościami w poczęciu potomstwa. Przyczyn tego zjawiska jest wiele – problemy mogą leżeć zarówno po stronie kobiet, jak i po stronie mężczyzn. Do niedawna to właśnie kobiety najczęściej zgłaszały się z problemem niepłodności do lekarza. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost świadomości i zainteresowania tym tematem również przez mięzczyzn.
Spis treści
Co to jest niepłodność?
Niepłodność definiuje się jako niepowodzenie w zapłodnieniu komórki jajowej po 12 miesiącach odbywania spontanicznych, niezabezpieczonych stosunków seksualnych. Obecnie często zamiennie stosuje się angielski termin „subfertility” opisujący stan obniżonej płodności, w którym nie ma bezwzględnych przeszkód do osiągnięcia zapłodnienia. Szacuje się, że niepłodność dotyczy średnio nawet do 17% par.
Przyczyny męskiej niepłodności
Najczęstszymi przyczynami męskiej niepłodności są czynniki związane ze zdrowiem mężczyzny i jego stylem życia, czyli:
- otyłość lub niedowaga;
- palenie papierosów i przyjmowanie nielegalnych substancji pobudzających;
- nadużywanie alkoholu;
- wysokie spożycie kofeiny;
- nieprawidłowy sposób żywienia;
- przyjmowanie niektórych leków;
- infekcje;
- ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska.
Innymi przyczynami mogą być choroby genetyczne obniżające płodność lub nawet powodujące trwałą bezpłodność, a także wady i anomalie budowy anatomicznej miednicy i narządów płciowych. W takich przypadkach domowe sposoby zwiększające płodność nie pomogą.
Jak zwiększyć płodność u mężczyzn?
Aby zwiększyć męską płodność należy przede wszystkim zadbać o zdrowy tryb życia. Obejmuje ono wysypianie się, unikanie stresu, rezygnację z używek, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Przede wszystkim jednak warto dokładnie się zbadać. Podstawą są: morfologia krwi, ocena poziomu hormonów, badanie prostaty.
Jak dieta wpływa na męską płodność?
Ilość oraz jakość spożywanych tłuszczów może wpływać na męską płodność. Redukcja masy ciała poprzez odpowiednią dietę połączoną z aktywnością fizyczną nie tylko obniża stężenie cholesterolu całkowitego i poprawiała tolerancję glukozy, ale również pozytywnie wpływa na jakość i ilość nasienia, w tym wyraźnie na morfologię plemników. Z kolei zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych i dieta wysokocholesterolowa znacznie obniżają stężenie plemników w nasieniu.
Stres oksydacyjny definiuje się jako zaburzenie równowagi między czynnikami utleniającymi a redukującymi, na korzyść tych pierwszych. Szacuje się, że 30–80% przypadków upośledzenia męskiej płodności może być spowodowanych uszkodzeniem plemników w wyniku działania stresu oksydacyjnego. W efekcie należy dostarczać do organizmu wraz z dietą związki o działaniu antyoksydacyjnym. Do substancji i związków szczególnie korzystnie wpływających na męską płodność zalicza się między innymi:
- tokoferole (witamina E);
- likopen;
- cynk;
- L-karnitynę;
- koenzym Q10 (stosowany jest powszechnie jako lek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności);
- selen;
- beta-karoten;
- resweratrol.
To właśnie po produkty bogate w te składniki powinni sięgać mężczyźni chcący zwiększyć swoją płodność. Dobrym rozwiązaniem jest również suplementacja, np. koenzymem Q10.
Zobacz również: Chlorella ratunkiem na niepłodność?
Pozostałe zalecenia
Sama dieta nie wystarczy, aby skutecznie wpłynąć na męską płodność. Warto dodatkowo przestrzegać pozostałych rad i zaleceń:
- zmniejszenie masy ciała o 0,5-1 kg na tydzień w przypadku otyłości i nadwagi (np. poprzez ograniczenie spożycia kalorii o 400-500 dziennie);
- aktywność fizyczna przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut;
- unikanie nadmiernego spożywania alkoholu – dopuszczalna dawka wynosi 25 g na dobę;
- ograniczenie spożycia soli do 5 gramów na dobę.
Ostatnimi laty przeprowadzono niezwykle ciekawe badania wiążące niepłodność ze stanem jamy ustnej. Wykazano, że niedostateczna higiena jamy ustnej, podobnie jak otyłość, wpływa niekorzystnie na proces zapłodnienia. Badania naukowe potwierdzają związek przewlekłego stanu zapalnego dziąseł z wydłużonym okresem zapłodnienia lub niepowodzeniem w rozwoju zarodka i poronieniem. Usunięcie stanu zapalnego dziąseł skraca czas starania się o dziecko.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jungwirth A., Diemer T., Dohle G., Giwercman B., Kopa Z., Krausz C., Tournaye H., Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, Postępy Andrologii, 3/2016.
- Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1/2013.
- Maksym A., Rabijewski M., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Maksym R., Możliwość postępowania dietetycznego w niepłodności, Kwartalnik Naukowy, 3/2018.
- Czerwińska A., Pawłowski T., Zaburzenia płodności u mężczyzn uzależnionych od alkoholu, Seksuologia Polska, 2/2018.
Zostaw komentarz