Jak zmyć pestycydy z owoców, aby nie przenosić ich wraz z pożywieniem do własnego organizmu? Pestycydy są w dzisiejszych czasach wykorzystywane nagminnie, głównie celem powiększania zbiorów i uzyskania estetyczniejszych, większych owoców. Niestety nie są one zdrowe, a spożywane w nadmiarze mogą wywoływać liczne działania niepożądane w organizmie konsumenta.
Co to są pestycydy?
Pestycydy (łac. pestis – plaga, caedo – zabić) to grupa związków chemicznych określanych najczęściej jako środki szkodnikobójcze, przeciwpasożytnicze lub preparaty ochrony roślin. Szacuje się, że roczna produkcja pestycydów na świecie wynosi kilkaset tysięcy ton, a w Europie około 45 tysięcy ton. To ogromne ilości, z którymi spotyka się każdy człowiek podczas zwykłych zakupów w sklepie spożywczym. Śladowe ilości pestycydów zostają bowiem na powierzchni owoców, na których były one stosowane. Główne cele stosowania pestycydów to:
- zwalczanie grzybów pasożytniczych i zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób roślin;
- zwalczanie owadów roślinożernych, gryzoni;
- niszczenie chwastów;
- regulacja wzrostu całych roślin lub ich poszczególnych części morfologicznych;
- niszczenie ulistnienia lub nadmiernej liczby kwiatów;
- zwalczanie mikroorganizmów wywołujących psucie się produktów roślinnych;
- kontrola wabienia owadów przez rośliny.
Pod względem budowy chemicznej pestycydy to zróżnicowana grupa, obejmująca blisko 1000 różnych związków aktywnych. Należy wiedzieć, że do około 20% środka chemicznego osiada na opryskiwanych roślinach, zaś zaledwie 0,1% tej substancji dociera do organizmów zwalczanych owadów. Pozostała część spływa do głębszych warstw gleby, a stamtąd do cieków podziemnych, rzek, jezior.
Jak zmyć pestycydy z owoców?
Pestycydy pozostają na powierzchni roślin nawet po dokładnym umyciu ich czystą wodą w domu. Właśnie dlatego coraz więcej osób szuka alternatyw dla wody, które będą skuteczne każdorazowo po zastosowaniu. W sklepach można zakupić gotowe płyny, spraye i mieszanki służące oczyszczaniu warzyw i owoców z zanieczyszczeń. Najczęściej usuwają one bakterie takie jak E. Coli czy Salmonella, choć mogą także pozbywać się pozostałości nawozów i pestycydów. Warto zapoznać się z etykietą na opakowaniu, aby poznać dokładny zakres działania takich produktów. Koszt 500 ml takiego produktu wynosi z reguły 20-30 zł. Można również przygotować takie preparaty samodzielnie w domu, co preferuje większość konsumentów. Wówczas można zmywać pestycydy z owoców działaniem 3-etapowym, a prezentuje się ono następująco:
- umycie owoców czystą, bieżącą wodą płynącą z kranu – to wstępna faza, pozwalająca na pozbycie się powierzchownych zanieczyszczeń czy niektórych bakterii. Aby czynność była jeszcze efektywniejsza, owoce można umyć wodą zmieszaną z kwaskiem cytrynowym w proporcji 1 l wody do 2 łyżeczek kwasku;
- usunięcie pestycydów – odbywa się ono z wykorzystaniem samodzielnie przyrządzonej mieszanki składającej się z 1 l wody i 1 łyżki sody oczyszczonej. Płuczemy w niej owoce i warzywa przez około 2-3 minuty;
- płukanie przygotowujące owoce do bezpośredniego spożycia – płukanie wykonuje się z użyciem wyłącznie czystej wody, a trwa ono do 5 minut.
Warto zaznaczyć, że etap drugi może wpłynąć znacząco na walory estetyczne oczyszczanych owoców. Ich skórka może stać się bardziej mętna, a niekiedy nawet lekko zmienia swoje zabarwienie. Ma to związek z wyciąganiem pestycydów ze skórek.
Jeszcze inną popularną metodą zmywania pestycydów z owoców jest użycie pestek grejpfruta. Wystarczy połączyć 20 kropel wyciągu z pestek grejpfruta z 1 łyżką sody oczyszczonej, szklanką octu oraz szklanką wody. Po zmieszaniu tych produktów całość przelewa się do spryskiwacza i rozpyla na przygotowane wcześniej owoce. Następnie odstawiamy je na godzinę, po czym dokładnie opłukujemy pod bieżącą, ciepłą wodą, aby były gotowe do bezpośredniego spożycia. W ten sposób można oczyszczać zarówno owoce, jak i warzywa.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kowol J., Toksykologia pestycydów, Biblioteka Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
- Dobosz B., Jaskólecki H., Pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego, Problemy Ekologii, 4/2007.
- Witczak A., Pohoryło A., Ocena zanieczyszczenia żywności pestycydami fosforoorganicznymi a ryzyko zdrowotne konsumentów, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
Zostaw komentarz