Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 grudnia 2020

Jak się wyciszyć przed snem?Ja się wyciszyć przed snem, aby przyjemnie zakończyć cały dzień i móc spokojnie, szybko zasnąć? Istnieje wiele sprawdzonych metod – najważniejsze, aby wśród nich znaleźć tę najskuteczniejszą dla siebie. Metodą prób i błędów stosunkowo szybko odnajdzie się sposób, który nas wyciszy i zrelaksuje.

 

Jak się wyciszyć przed snem?

Wyciszenie organizmu przed snem nie tylko pozwala się zrelaksować po całym dniu pracy. Mowa o likwidowaniu napięć – zarówno mięśniowych, jak i psychicznych, a także zmniejszaniu poziomu stresu, który skumulował się w organizmie w ciągu całego dnia. Wieczorna relaksacja przywraca prawidłowy oddech, wpływa pozytywnie na krążenie krwi oraz na gospodarkę hormonalną (a tym samym między innymi na metabolizm i samopoczucie).

Wyciszenie przed snem wpływa również na jego jakość. Wykazano, że szybciej zapada się w spokojny sen, odnotowano także mniejszą częstotliwość nocnych wybudzeń. Wieczorna relaksacja zmniejsza ryzyko koszmarów nocnych i w wielu przypadkach pozwala na przespanie całej nocy. Jak można się więc wyciszyć przed snem? Metod jest wiele!

Zobacz również: Naturalne sposoby na sen.

Ziołolecznictwo

Nasenne i uspokajające działanie mają następujące zioła:

  • korzeń kozłka;
  • liście melisy;
  • liście barwinka;
  • ziele marzanki;
  • szyszki chmielu;
  • ziele nostrzyka.

Wystarczy przed snem wypić napar z wybranego, ulubionego zioła lub z ich mieszanki. Nie zaleca się słodzenia naparu cukrem, ponieważ cukier działa pobudzająco na organizm, dostarczając mu energii. Może to utrudnić zaśnięcie.

Zobacz również: Zioła na sen – jakie wybrać?

Relaksacyjna kąpiel

Nic nie działa tak uspokajająco na organizm jak dłuższa kąpiel w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Uważa się, że taką kąpiel najlepiej wziąć godzinę przed planowanym pójściem spać. Dlaczego ciepła woda wpływa na spokojny sen? Otóż skutecznie pobudza krążenie krwi, szczególnie w dystalnych częściach ciała (stopy, dłonie), tym samym obniżając ogólną ciepłotę ciała („wyciągając” ciepło z centrum ciała). W efekcie fizjologicznie przygotowuje organizm na zapadnięcie w sen. Do wieczornej kąpieli można dodać ulubiony olejek zapachowy. Dobrym pomysłem jest również przygaszenie świateł i rozstawienie świec.

Medytacja i joga

Przed snem warto poświęcić pół godziny na medytację lub jogę – wybór metody jest dowolny i zależy od własnych preferencji. Medytacja to praktyka polegająca na świadomym wprowadzeniu umysłu w stan wyciszenia. Umożliwia dokładne zrozumienie problemów, które wydawały się nam wcześniej poważne oraz pozwala skupić się na samym sobie. Z kolei joga to sekwencje ruchów i pozycji, które wprowadzają równowagę między ciałem a umysłem. Joga dba nie tylko o zdrowie psychiczne (poprzez skupienie się na oddechu, utrzymywanie równowagi, centralizację myśli), ale i o elastyczność, giętkość całego ciała. Zapewnia lepsze ukrwienie i dotlenienie całego ciała, co stanowi źródło głębokiej relaksacji.

Wyłącz myśli

Cały dzień człowiek poświęca na myślenie o różnych rzeczach – zarówno przyjemnych, jak i problematycznych. Zastanawiamy się, kiedy opłacić rachunki, co kupić na obiad, jak pokonać problemy w pracy czy problemy rodzinne, do jakiego lekarza musimy się wybrać czy co jeszcze mamy do zrobienia. Skończmy z takimi myślami wieczorem. Wieczór powinien być poświęcony na wyciszenie się i odpoczynek, a nie na rozmyślania o tym, co się wydarzyło danego dnia lub o tym, co nas czeka nazajutrz i co musimy jeszcze załatwić. Powstrzymanie myśli wcale nie jest takie łatwe – najlepszym sposobem na naukę tego jest między innymi medytacja lub masaż. Z pewnością warto spróbować tych metod.

Poświęć czas na hobby

Aby wyciszyć się po całym dniu warto wieczorem poświęcić godzinę na swoją pasję. Niektórych relaksuje czytanie książki, innych słuchanie klasycznej muzyki, jeszcze inni czerpią przyjemność ze spaceru ze swoim psem. Warto poświęcić trochę czasu dla siebie samego – zaowocuje to poprawą zdrowia psychicznego, wewnętrzną równowagą i zadowoleniem z całego dnia.

Przed snem nie zaleca się oglądania telewizji czy korzystania z telefonu komórkowego / komputera. Długie wpatrywanie się na ekran rozprasza, pobudza i uniemożliwia spokojne zaśnięcie. Tego typu urządzenia zapewniają zbyt dużo rozrywki i bodźców, aby organizm mógł się wyciszyć, a następnie zapaść w sen.

Polecane produkty

Bio olej konopny 100% naturalny
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Monro R., Nagendra N., Joga w pospolitych dolegliwościach, Wydawnictwo Delta, Warszawa 2012.
  2. Mrówka D., Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2017.
  3. Płotka A., Zdrowy styl życia psychicznego, Wydawnictwo Neurocentrum, Lublin 2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami