Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2022

Jak powstrzymać nadmierny apetyt?Jak powstrzymać nadmierny apetyt i tym samym lepiej kontrolować swoją wagę? To pytanie zadaje sobie wiele osób odchudzających się lub po prostu chcących zadbać o swoje zdrowie. Istnieje kilka sposobów, aby skutecznie pilnować tego, co jemy.

Jak powstrzymać nadmierny apetyt?

Nadmierny apetyt przyczynia się przede wszystkim do nadwagi i otyłości. To z kolei powoduje wiele innych problemów zdrowotnych. Nadmierny apetyt nie tylko szkodzi wyglądowi i zdrowiu fizycznemu. Osoby nie kontrolujące napadów głodu, jedzące dużo naraz lub bardzo często zwykle mają problemy natury psychicznej. Wśród nich wyróżnia się brak zdolności radzenia sobie ze stresem, depresję, problemy emocjonalne, a także lęk. Jak więc powstrzymać nadmierny apetyt?

Zobacz również: Zaburzenia apetytu – główne przyczyny.

Zadbaj o gospodarkę hormonalną

Dwoma podstawowymi hormonami odpowiadającymi za utrzymanie masy ciała i apetytu w ryzach są leptyna i gastryna. Uczestniczą one w długoterminowej kontroli przyjmowania pokarmów. Leptyna zwana jest hormonem sytości, ponieważ zmniejsza łaknienie działając na odpowiednie neurony.

Hormony te nie występują w żadnym produkcie spożywczym, są fizjologicznie syntezowane przez organizm jeśli zachowana jest homeostaza i prawidłowa czynność układu endokrynnego. Aby uzyskać taki stan fizjologiczny należy prowadzić zdrowy tryb życia. Spożywać posiłki regularnie, jeść odpowiednie składniki pokarmowe w prawidłowych proporcjach i odpowiednio się wysypiać. Aby układ hormonalny pracował prawidłowo należy również dostarczać do organizmu niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. pod postacią olejów roślinnych czy tłustych ryb morskich.

Sięgaj po odpowiednie produkty

Aby powstrzymać nadmierny apetyt warto spożywać produkty, które zapewniają sytość, w szczególności błonnik pokarmowy. Po spożyciu dociera on do jelit, gdzie zwiększa swoją objętość. Wypełnione żołądek i jelita są automatycznym sygnałem dla układu nerwowego, że organizm nie potrzebuje więcej pokarmu.

Zobacz również: Jakie produkty zawierają błonnik?

Do innych produktów zapewniających sytość należą:

  • woda – warto po nią sięgać między posiłkami. Nie ma żadnych kalorii, a skutecznie wypełnia żołądek. Dodatkowo wpływa korzystnie na urodę, pracę układu pokarmowego i wiele innych struktur;
  • węglowodany złożone – np. pełnoziarniste produkty zbożowe (zawierają dodatkowo błonnik);
  • niektóre owoce – jabłka, jagody, borówki, maliny, brzoskwinie.

Jeśli poczujesz zbliżający się napad głodu, między posiłkami sięgaj po zdrowe przekąski. Nie wpłyną one negatywnie na masę ciała, a zaspokoją apetyt. Może to być garść orzechów, kilka wafli ryżowych, naturalny jogurt z płatkami zbożowymi lub koktajl warzywno-owocowy. Unikaj spożywania cukrów prostych, które bardzo szybko pobudzają apetyt. Podobne działanie mają kolorowe napoje gazowane.

Zbadaj się

Określ, co jest przyczyną tak dużego apetytu. Być może jest to poważna choroba czy inna dolegliwość, która zaburza prawidłową regulację apetytu. Nadmierny apetyt diagnozuje się między innymi przy różnego rodzaju zaburzeniach hormonalnych, cukrzycy i pasożytach. Warto przede wszystkim wykonać podstawowe badanie krwi. W przypadku zdiagnozowania u siebie choroby należy rozpocząć jej leczenie.

Jeśli wszystkie funkcje organizmu są w normie, a badania wyszły prawidłowo, zwróć uwagę na swój styl życia. Napady głodu często towarzyszom sytuacjom nadmiernego stresu, problemom emocjonalnym i niewyspaniu się.

Jedz powoli

Każdy wie, że posiłki powinno spożywać się powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dlaczego jednak jest to aż tak istotne? Informacja o zaspokojeniu głodu dociera do mózgu dopiero po 15 minutach od rzeczywistego zapełnienia żołądka. W tym czasie, jedząc szybko, możemy spożyć znaczne ilości pokarmu. Wolniejsze jedzenie sprawi, że zjemy mniej, a mimo tego będziemy najedzeni.

Znajdź hobby

Być może to banalna rada, ale zajęty człowiek nie ma czasu na myślenie o jedzeniu ani na jedzenie. Osoby żyjące w biegu często pomijają posiłki, żywią się w fast-foodach (ponieważ tak jest szybciej) lub po prostu jedzą bardzo szybko chcąc zdążyć do pracy. Nie zachęcamy do takiego trybu życia, jednak dobrym rozwiązaniem jest znalezienie sobie hobby, które rzeczywiście by nas wciągnęło. Robiąc to, co lubimy, nie będziemy mieć czasu na myślenie o podjadaniu. Całkowicie skupimy się na wykonywanych czynnościach.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Korek E., Krauss H., Piątek J., Chęcińska Z., Regulacja hormonalna łaknienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2013.
  2. Kłósek P., Rola stresu psychologicznego w neuroendokrynnej regulacji pobierania pokarmu i powstawaniu otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2016.
  3. Polińska B., Matowicka-Karna J., Kemona H., Rola greliny w organizmie, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 65/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami