Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2022

Jak poprawić sprawność mózgu?Jak poprawić sprawność mózgu, aby jak najdłużej cieszyć się wysokim poziomem koncentracji i dobrą pamięcią? Sposobów jest wiele, w pierwszej kolejności należy jednak przyjrzeć się, jaki styl życia prowadzimy.

Co wpływa na pogorszenie pamięci i koncentracji?

Sprawność mózgu może ulec obniżeniu wskutek wielu czynników. Niekiedy jest to warunkowane czynnikami genetycznymi (np. występowanie chorób neurodegeneracyjnych w rodzinie), zwykle jednak występuje wskutek:

  • nadmiernego stresu w życiu i braku umiejętności radzenia sobie z nim;
  • nieodpowiedniej diety, picia niewystarczającej ilości wody, niedoborów składników odżywczych;
  • unikania wykorzystywania mózgu kosztem korzystania z nowinek technologicznych;
  • wydarzeń traumatycznych;
  • podeszłego wieku;
  • przyjmowania niektórych leków;
  • braku snu.

Obniżenie sprawności ma miejsce często przy pogorszonych relacjach z innymi ludźmi. Problemy rodzinne, zawodowe czy towarzyskie niemal zawsze przekładają się na naszą zdolność umysłową. Można podsumować, że to właśnie nasz styl życia w największym stopniu świadczy o tym, jak dobrą sprawnością mózgu się cieszymy.

Jak poprawić sprawność mózgu?

Sprawność mózgu można poprawiać różnymi sposobami, wśród których prym wiedzie zbilansowana, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz ćwiczenia usprawniające pracę tego ważnego narządu. Nie należy zapominać, że każdy narząd, w tym również mózg, wymaga regeneracji. Niezbędne jest 6-8 godzin głębokiego snu każdego dnia.

Dieta

Szacuje się, że około 20% energii ze spożytych pokarmów zostaje pobrana przez mózg. Można więc powiedzieć, że to co jemy bezpośrednio przekłada się na sprawność umysłową. Warto sięgać po produkty bogate w składniki odżywcze, które dobrze wpływają na mózg. Są to głównie:

Ważne jest, aby pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Mózg składa się bowiem głównie z wody, która stanowi bazę dla wielu reakcji zachodzących w neuronach. Aby poprawić sprawność mózgu warto unikać spożywania alkoholu – wyjątkiem jest czerwone, wytrawne wino, którego kieliszek do obiadu może wpłynąć korzystnie na zdrowie.

Zobacz również: Dieta dla mózgu.

Unikanie stresu

Unikanie stresu w życiu codziennym nie zawsze jest możliwe. W wielu przypadkach można jednak nauczyć się radzić sobie z nadmiarem stresu lub zamieniać go na pozytywne, motywujące zjawisko. Sposoby radzenia sobie ze stresem obejmują między innymi:

  • metody oddechowe;
  • treningi autogenne Schultza;
  • medytację;
  • jogę lub inne wyciszające formy aktywności;
  • kontakt z przyrodą – wyjazd w góry, spacer po lesie;
  • kontakt ze zwierzętami;
  • dłuższą kąpiel z dodatkiem uspokajających olejków eterycznych.

Jedną z lepszych form wyładowywania nadmiaru agresji, złości czy stresu jest aktywność fizyczna. Nie tylko ta uspokajająca, lecz każda aktywność. Ważne, aby wykonywać ją regularnie. Aktywność fizyczna wpływa na zwiększoną produkcję endorfin i innych hormonów szczęścia, co normalizuje poziom hormonów stresu. Dodatkowo reguluje się ciśnienie tętnicze krwi i akcja serca, a mózg jest lepiej odżywiony i dotleniony. Odżywiony mózg cieszy się zaś lepszą sprawnością.

Ćwiczenia na sprawność mózgu

Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym mózgiem warto często go wykorzystywać. Co to oznacza? Lepszą formą spędzania wolnego czasu niż oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe będzie rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, rozwiązywanie zagadek lub po prostu inteligentna rozmowa z innymi ludźmi. Dobrze sprawdzi się również granie w gry planszowe, zwłaszcza w szachy lub inne, wymagające myślenia.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mierzejewski P., Unikatowy wpływ arypiprazolu na funkcje poznawcze – miejsce w leczeniu młodzieży i pacjentów w wieku podeszłym, Psychiatria, 2/2017.
  2. Fernandez A., Goldberg E., Michelon P., Fitness mózgu, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2015.
  3. Schwartz M., Strażnicy mózgu, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2018.
  4. Amen D., Zmień swój mózg, zmień swoje ciało, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami