Aktualizacja: 11 lutego 2021
Jak pobudzić przysadkę mózgową do pracy i co właściwie jest celem takich czynności? W związku ze wzrostem świadomości ludzi na temat własnego ciała i zdrowia to pytanie pada coraz częściej. Wiadomo, że przysadka jest bardzo ważnym narządem w ludzkim ciele.
Spis treści
Funkcje przysadki mózgowej
W budowie anatomicznej możemy wyróżnić przedni oraz tylny płat przysadki mózgowej. Obydwa pełnią istotne funkcje. Przedni płat przysadki odpowiada za syntezę hormonów:
- ACTH – stymuluje czynność kory nadnerczy;
- TSH – stymuluje tarczycę do produkcji hormonów;
- somatotropiny – zwanej również hormonem wzrostu, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój organizmu. Ponadto wpływa na metabolizm i biodostępność aminokwasów;
- gonadotropin: LH i FSH – odpowiadają za funkcje płciowe;
- prolaktyny – stymuluje laktację u kobiet;
- melanotropiny – wpływa na zabarwienie skóry, włosów i tęczówek oczu.
Z kolei tylny płat przysadki mózgowej magazynuje i wydziela hormony syntezowane wcześniej przez podwzgórze. Mowa o oksytocynie (działa skurczowo na mięśniówkę gładką) oraz wazopresynie (wpływa na reakcje związane z przemianą i wydzielaniem moczu). Prawidłowo funkcjonująca przysadka mózgowa jest w stanie wydzielać lub syntezować wszystkie wymienione hormony w odpowiednich momentach.
Jak pobudzić przysadkę mózgową?
Często chcemy pobudzić przysadkę mózgową, czyli wpłynąć stymulująco na syntezę poszczególnych hormonów. Nasze działania powinny jednak zależeć od tego, o który hormon nam chodzi. Przykładowo, synteza hormonu wzrostu jest najwyższa podczas snu w godzinach nocnych oraz podczas wysiłków fizycznych. Powinniśmy więc zadbać o odpowiednie wysypianie się i regularną aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem jest również spożywanie posiłków zawierających pełnowartościowe białko, szczególnie aminokwas argininę. Poniżej przedstawiono sytuacje, w których przyspiesza synteza pozostałych hormonów przysadki mózgowej:
- prolaktyna – stosunek seksualny, faza REM snu, spożyty posiłek, aktywność fizyczna;
- melanotropina – ciąża, dieta bogata w pełnowartościowe białko i witaminę A;
- gonadotropiny – poszczególne fazy cyklu miesiączkowego;
- ACTH – stres, niedobór kortyzolu, aktywność fizyczna.
Podsumowując, aby pobudzić przysadkę mózgową należy przede wszystkim regularnie uprawiać sport, wysypiać się, przy czym sen powinien przypadać na godziny nocne. Dużo gorzej przysadka mózgowa funkcjonuje podczas snu w dzień. Należy także pilnować zdrowej, urozmaiconej diety.
Niedoczynność przysadki mózgowej
Niedoczynność przysadki mózgowej to choroba obejmująca brak lub upośledzenie syntezy jednego bądź kilku hormonów przysadki. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu, w tym: urazy głowy, stany zapalne mózgowia, nowotwory zlokalizowane w mózgu, zaburzenia rozwojowe i wrodzone oraz uszkodzenia jatrogenne. Wśród jatrogennych możemy znaleźć przebytą radioterapią i operacje neurochirurgiczne.
Niedoczynność przysadki może manifestować się różnie, w zależności od tego, których hormonów dotyczy niedobór. U kobiet bardzo często obserwuje się brak laktacji po porodzie i zaburzenia miesiączkowania, zaś u obydwu płci mogą występować: senność, osłabienie, zanik owłosienia łonowego, impotencja, bezpłodność oraz suchość skóry. Objawem niepokojącym u dzieci jest opóźnienie wzrostu i rozwoju.
Przy podejrzeniu niedoczynności przysadki domowe sposoby jak sen czy dieta nie wystarczą. Należy jak najszybciej udać się do endokrynologa celem wykonania wszelkich niezbędnych badań. Najczęściej stosuje się terapię substytucyjną, która polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów. Ważne jest również leczenie przyczynowe, np. usunięcie guza przysadki mózgowej.
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ginalska-Malinowska M., Malinowska A., Test z argininą, z klonidyną oraz L-Dopa na wydzielanie hormonu wzrostu – wykonanie testów i ich interpretacja, Endokrynologia Pediatryczna, 9/2009.
- Budziszewska B., Stres a depresja, Wszechświat, 1/2016.
- Gołyszny M., Stare i nowe neuropeotydy jako modulatory czynności osi stresu (podwzgórze-przysadka-nadnercza), Psychiatria, 3/2018.
Zostaw komentarz