Aktualizacja: 31 maja 2022
Pytanie jak naturalnie rozrzedzić krew, jest zadawane najczęściej przez osoby narażone na zakrzepy. Należy bowiem wiedzieć, że chorobie zakrzepowej w dużym stopniu można zapobiegać, szczególnie przez zmianę diety i stylu życia. Naturalne środki na rozrzedzenie krwi można wprowadzić do codziennej diety bez obaw o niekorzystne efekty uboczne.
Spis treści
Czym jest gęsta krew?
Mianem gęstej krwi określa się krew zawierającą duże stężenie erytrocytów. Zbyt duże zagęszczenie krwi może pojawić się przy nieodpowiednim nawodnieniu organizmu oraz przy nieodpowiednim stylu życia. Zjawisko stanowi pewne ryzyko tworzenia się skrzepów, co z kolei jest zagrożeniem dla życia. Skrzepy w naczyniach krwionośnych mogą wywołać poważną zatorowość płucną czy udar mózgu.
Jak naturalnie rozrzedzić krew?
Do produktów nasilających działanie leków przeciwzakrzepowych oraz naturalnie rozrzedzających krew zaliczamy między innymi:
- imbir, kurkuma;
- rumianek, szałwię, oregano, koper włoski, cynamon;
- cebulę, czosnek;
- żurawinę;
- czerwone i czarne owoce bogate w antocyjany;
- grejpfruty.
Należy pamiętać, że jednym z produktów silniej rozrzedzających krew jest alkohol. Właśnie z tego względu nie zaleca się picia alkoholu przez planowanymi zabiegami, operacjami czy czynnościami kosmetycznymi (przekłuwanie języka, tatuowanie).
Naturalnym związkiem rozrzedzającym krew jest również witamina E wykazująca działanie przeciwzakrzepowe. Regularne spożycie produktów bogatych w tę witaminę lub suplementacja jej nie tylko rozrzedza krew, ale także chroni przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i działa antyoksydacyjnie.
Aktywność fizyczna
Nie tylko odpowiednia dieta zawierająca wyżej wymienione produkty przyczynia się do rozrzedzenia krwi. Ważne jest również wysypianie się, codzienne dotlenianie organizmu, aktywność fizyczna i unikanie sytuacji stresowych. Warto rzucić palenie.
Aktywność pomaga zapobiegać tworzeniu się zakrzepów krwi, dlatego ważne jest, aby poruszać się i regularnie ćwiczyć. Powszechnie przyjmuje się, że codzienna aktywność fizyczna wiąże się z poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego ze względu na pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, krążenie krwi, poziom cholesterolu i wrażliwość na insulinę. Zaleca się co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie. Może to obejmować każdy rodzaj ruchu, który przyspiesza bicie serca, w tym chodzenie pod górę, jogę, podnoszenie ciężarów i jazdę na rowerze. Ważne jest również, aby unikać siedzenia przez dłuższy czas. Warto wstawać, ruszać się i rozciągać przez cały dzień, aby promować krążenie krwi.
Zobacz również: Aktywność fizyczna – wpływ na zdrowie człowieka.
Aspekt bezpieczeństwa
W przypadku poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego konieczne jest regularne stosowanie leków przepisanych przez lekarza. Wówczas przyjmowanie wyżej opisanych produktów może stać się niebezpieczne, ponieważ ich składniki aktywne mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Przed sięgnięciem po naturalne produkty rozrzedzające krew w przypadku takich chorób lub przyjmowania innych leków warto skonsultować się z lekarzem.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Borgman M., Dieta dla serca i układu krążenia, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2014.
- Wieczorek-Chełmińska Z., Żywienie w chorobach serca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Bardzo korzystna wiedza,dotyczaca rozrzedzaniu krwi.