Aktualizacja: 2 listopada 2020
Mycie rąk wbrew pozorom to bardzo ważna czynność w ciągu dnia. Zwykle większość z nas myje je szybko i niedbale pozostawiając na nich chorobotwórcze drobnoustroje. Jak więc myć ręce właściwie, aby były czyste? Poniżej przedstawiamy instrukcję jak myć ręce.
Jak doskonale wiemy na skórze naszych rąk występuje ogromna ilość drobnoustrojów. Oczywiście część z nich to nasza naturalna flora bakteryjna. Mimo to w bardzo łatwy sposób można znaleźć wśród nich bakterie coli, pałeczki salmonelli czy jaja owsików. Nasze ręce stanowią źródło wielu rodzajów drobnoustrojów dlatego, że występują w ciągłym kontakcie z różnymi powierzchniami i przedmiotami, na których „zbierają” patogeny.
Spis treści
Jak myć ręce – instrukcja
- Przed rozpoczęciem mycia rąk należy zdjąć wszystkie ozdoby znajdujące się na dłoniach (pierścionki, zegarek, bransoletki)
- Następnie nanieść mydło z odrobiną wody na dłonie i rozprowadzić je dokładnie, nie zapominając o nadgarstkach oraz o przestrzeniach międzypalcowych, ponieważ to właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej bakterii.
- Końcowym etapem jest spłukanie dłoni oraz ich staranne osuszenie.
Ile czasu powinno zajmować mycie rąk?
Wielu z nas nie przywiązuje uwagi do czasu ile powinno trwać mycie rąk. Zwykle jest to około 5 sekund. To stanowczo za krótko. Higiena naszych dłoni powinna trwać około 20 sekund. Jak wykazują badania już po 15 sekundach mycia rąk ginie około 90% wszystkich drobnoustrojów.
Jeśli okolica okołopaznokciowa jest mocno zabrudzona np. w wyniku prac ogrodowych czy obierania warzyw, należy wówczas do jej czyszczenia wykorzystać odrobinę soku z cytryny. Należy moczyć w nim opuszki palców przez około 15 minut. Następnie opłukać wodą i posmarować kremem nawilżającym.
Ile razy powinno się myć ręce?
Higienę dłoni powinno wykonywać się:
- po każdym wyjściu z toalety
- po zabawie ze zwierzętami
- przed jedzeniem
- po dotykaniu produktów spożywczych
- po kontakcie z osobą chorą, szczególnie jeśli przebywała w szpitalu
- po kichaniu lub kasłaniu
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz