Aktualizacja: 4 marca 2022
Jak często myć włosy? To pytanie zadaje sobie niejedna kobieta. Częste, a więc codziennie mycie włosów zapewnia nam komfort, świeżość i puszystość włosów. Jednak może przyczyniać się również do nadmiernego ich przetłuszczania się, a nawet uszkodzenia. Co więc robić w takiej sytuacji? Jak często myć włosy?
Wiele kosmetycznych wskazówek podpowiada, że pielęgnacja włosów jak i samej skóry głowy powinna odbywać się w sposób regularny. Wszystko w celu pozbycia się nadmiaru sebum, zgromadzonych zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka zalegających na jej powierzchni. Jednak co oznacza termin „regularnie”?
Spis treści
Jak często myć włosy?
Tak naprawdę częstotliwość mycia włosów jest kwestią indywidualną. Nie można jednoznacznie określić czy włosy należy myć rzadko czy często. Wynika to z faktu, że część z może posiadać włosy szybko przetłuszczające się, a inni wręcz przeciwnie. Dlatego osoby mające problem z łojotokiem skóry głowy powinny myć włosy codziennie i najlepiej jeśli sięgną po szampony ziołowe, które zwykle są szamponami leczniczymi. W związku z tym są w stanie zahamować możliwość rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób o mocno przetłuszczających się włosach, sebum skórne powoduje zatykanie się ujść mieszków włosowych. To z kolei hamuje wzrost nowych włosów, jednocześnie powodując wypadanie tych starszych.
Jak często myć włosy w przypadku osób posiadających suchą skórę? Zaleca się robić to co 2-3 dni. Wszystko po to, żeby nadmiernie jej nie wysuszać oraz nie podrażniać dość mocnymi szamponami. Pamiętajmy jednak, aby w tym wszystkim nie doprowadzić do rzadkiego mycia włosów. Działanie to może wywrzeć negatywny skutek na łodygi naszych włosów. Staną się wówczas matowe, obciążone i słabe. Nadmiar wydzielanego sebum skóry tworzy wokół nasady łodygi włosa czop łojowy, który przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów. Ponadto zbyt rzadkie mycie włosów powoduje nieprzyjemny ich zapach oraz uczucie nieświeżości.
Jak właściwie wybierać szampon?
Warto również poruszyć temat odpowiedniego doboru szamponu do pielęgnacji włosów. Należy szczególnie unikać kosmetyków zawierających w sobie silne detergenty (SLS/SLES). Korzystając z takich preparatów w szybki sposób możemy zaszkodzić naszym włosom. Mimo że wykazują dobre właściwości czyszczące, działają mocno wysuszająco na skórę głowy jak i same włosy. Nie jest to korzystne, bowiem tak przesuszona skóra może z kolei produkować jeszcze większą ilość sebum. Tworzy się wówczas tak zwane błędne koło (im częściej myjemy włosy tym szybciej się one przetłuszczają).
Co należy robić, aby nie pogorszyć stanu i kondycji włosów?
Trafnym krokiem będzie wykonywanie peelingów skóry głowy, ponieważ to od jej stanu zależy kondycja naszych włosów. Peeling skóry głowy pozwala nie tylko pozbyć się martwych komórek naskórka zalegających na jej powierzchni, ale również resztek trudno schodzących kosmetyków pozostałych na skórze głowy np. silikonów.
Warto kierować się również wskazówkami
- Niezalecane jest mocne pocieranie włosów ręcznikiem podczas suszenia, zaraz po umyciu. Warto odczekać aż nadmiar wody wchłonie się w ręcznik
- Mycie włosów należy wykonywać w letniej wodzie, nie w gorącej.
- Nie należy stosować suszarki od razu na mokre włosy, odczekajmy chwilę aż podeschną. Przed suszeniem warto nałożyć na włosy kosmetyki o działaniu termoochronnym.
- Korzystając z suszarki zaleca się kierowanie jej strumień powietrza w dół, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Ja myję metodą OMO, polecam jesli ktos ma wysokoporowate wlosy 😉
Dobrze opisane dziki 😉 !