Aktualizacja: 6 grudnia 2021
Jak bezpiecznie grillować i czy ta forma obróbki termicznej pożywienia jest całkowicie bezpieczna? Grillowanie stanowi jedną z ulubionych form przyrządzania posiłków, zarówno warzywnych, jak i mięsnych. Najczęściej wybieramy ją wiosną i latem, jednak grille elektryczne można stosować przez cały rok.
Spis treści
Czy grillowanie jest bezpieczne?
Największym problemem podczas grillowania jest uwalnianie toksycznych związków podczas spalania oraz zawartych w dymie. Do substancji tych zalicza się między innymi: aminy heterocykliczne, nitrozoaminy czy akrylamid. Szczególnie niebezpieczne są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, uznawane za związki rakotwórcze. Do największej produkcji szkodliwych substancji następuje w momencie kontaktu tłuszczu wyciekającego z pożywienia z rozżarzonym węglem oraz przy paleniu surowców nieprzeznaczonych do tego. Stosowanie się do zasad bezpiecznego grillowania (w tym unikanie podpałek oraz stosowanie tacek do jedzenia) sprawia, że żywność staje się znacznie bezpieczniejsza.
Jak bezpiecznie grillować?
Warto wyszczególnić 5 podstawowych zasad bezpiecznego grillowania za pomocą tradycyjnych grillów:
- Rozpalanie grilla wyłącznie na bezpieczniej, przeznaczonej do tego przestrzeni.
- Zabezpieczenie grilla.
- Unikanie stosowania podpałki.
- Grillowanie mięs wyłącznie na żaroodpornych tackach.
- Odpowiednie przygotowanie produktów przeznaczonych do grillowania.
Grillowanie raz na jakiś czas nie wpłynie negatywnie na zdrowie.
Bezpieczna przestrzeń do rozpalania grilla
Na rozpalanie grilla najchętniej wybieramy ogródki działkowe, prywatne posesje oraz brzegi jezior. Jeśli są to tereny publiczne, w pierwszej kolejności należy się upewnić, czy rozpalenie grilla jest tam dozwolone. Z pewnością zakaz obejmuje tereny leśne oraz zadrzewione, ponieważ nawet niewielkie źródło ognia mogłoby doprowadzić do poważnego pożaru. Dodatkowo teren powinien być równy, aby grill przypadkowo się nie przewrócił.
Zabezpieczenie grilla
Przy nierównym terenie należy bardzo dokładne zabezpieczyć nóżki grilla i zadbać o jego stabilność. Można tego dokonać np. za pomocą cięższych cegieł. Bez względu na równość terenu należy zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą, którą będzie można ugasić ogień w razie nieoczekiwanych wydarzeń. Nigdy nie wolno gasić grilla za pomocą alkoholu, ponieważ nasila on intensywność płomieni. W związku z tym, że na miejsce docelowe często jedziemy różnymi środkami transportu, warto mieć przy sobie przenośną lodówkę, w której przewożone będzie jedzenie. Grillowanie surowego mięsa przewożonego w wyższych temperaturach staje się wysoce niebezpieczne dla zdrowia.
Unikanie stosowania podpałki
Podpałki generują dużą ilość sadzy oraz szkodliwych dla zdrowia substancji. Osadzają się one na pożywieniu, węglu oraz metalowych elementach rusztu, przenikając następnie do jedzenia. Tym bardziej nie należy dorzucać lub dolewać podpałek już w trakcie grillowania. Jeśli już musimy jej użyć, należy odczekać dłuższą chwilę, aż lotne związki zostaną rozwiane przez wiatr. Do grillowania należy używać węgla drzewnego. Drewno, gałęzie czy szyszki (choć są surowcem w pełni naturalnym) podczas palenia mogą wydzielać groźny dla zdrowia dym osadzający się na pożywieniu.
Stosowanie żaroodpornych tacek
W niemal każdym sklepie spożywczym można współcześnie zakupić perforowane tacki przeznaczone do grillowania produktów spożywczych. Są one odporne na działanie wysokich temperatur. Chronią przez skapywaniem tłuszczu wytapianego z mięs na węgiel i do ognia. Jak wcześniej wspomniano, kontakt tłuszczu z paleniskiem skutkuje wydzielaniem rakotwórczych, toksycznych związków, warto więc do minimum ograniczać to zjawisko. W przypadku korzystania z tacek, tłuszcz gromadzi się w nich, co dodatkowo nadaje produktom mięsnym wyjątkowego smaku.
Przygotowanie produktów spożywczych
Nie należy grillować produktów mrożonych, ponieważ zanim zdążą poddać się obróbce termicznej, ulegną zwęgleniu, a ich środek pozostanie surowy. Ważne jest również, aby nie grillować mięs zbyt długo, ponieważ zwiększa to ich ciężkostrawność. Ponadto, w zbyt spieczonych produktach gromadzą się szkodliwe substancje. W związku z tym do grillowania najlepiej nadają się kiełbaski, chude mięsa i ryby, które nie potrzebują dłuższej obróbki. Zawsze warto zdecydować się na grillowanie warzyw oraz przygotowanie sałatki ze świeżych warzyw czy owoców. Dania z grilla są zwykle tłuste, aby posiłek był zbilansowany, należy zadbać o podaż witamin i minerałów.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mariani J., Rama M., Grillowanie dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2011.
- Ciemniak A., Porównanie wpływu metody grillowania na zawartość benzopirenu w mięsie kurcząt, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 3/2007.
- Burzyńska O., Skibniewska K., Dowgiałło A., Kubiak M., Urządzenia i techniki grillowania, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2009.
Zostaw komentarz