Aktualizacja: 13 sierpnia 2021
Jabłko ze skórką czy bez? To podstawowe pytanie zadawane dietetykom i osobom zajmującym się zdrowym żywieniem. Każdy człowiek powinien wiedzieć w jakiej formie prawidłowo jeść jabłka, aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Z całą pewnością jabłka są bowiem jednym z ulubionych owoców Polaków. Spożywa się je przez cały rok. Jeśli będzie się to robić odpowiednio, z pewnością organizm odniesie wiele korzyści.
Jabłko ze skórką czy bez?
Na początku warto odpowiedzieć na główne pytanie tego artykułu. Odpowiedź brzmi – to zależy. W skórce jabłka znajduje się wiele cennych związków odżywczych – witamin, minerałów i błonnika. Wykazano, że zawiera ona ich znacznie więcej niż sam owoc, dlatego obierając skórkę pozbawiamy jabłek tego, co w nich najzdrowsze. Pod skórką znajduje się skarbnica błonnika pokarmowego i najwyższe zagęszczenie witamin. Pierwszą myślą jest więc, że jabłek nie powinno się obierać.
To prawda, o ile jabłka mają znane nam pochodzenie (najlepiej z własnego sadu). To ważne, ponieważ skórka – jako najbardziej zewnętrzna część – jest jednocześnie najmocniej narażona na kontakt z opryskami i środkami chemicznymi wykorzystywanymi w sadownictwie. Jabłka pochodzenia polskiego uznawane są za bezpieczne pod tym względem. Wiele rodzajów oprysków wykonuje się na długo przed zbiorem owoców, a ewentualne śladowe ilości pozostałe na skórkach nie stanowią zagrożenia. Są to śladowe ilości tolerowane przez organizm. Podsumowując, jabłka najlepiej jest jeść ze skórką. Oczywiście, wcześniej warto je dokładnie umyć pod bieżącą, ciepłą wodą.
Zobacz również: Ocet jabłkowy – niezwykłe właściwości lecznicze.
Co znajduje się w skórce jabłek?
Witaminy, minerały, błonnik – to ogólne stwierdzenie. Co dokładnie znajduje się w skórce i tuż pod nią, skoro wszyscy zachęcają do jej spożywania? Skórka jest skarbnicą następujących składników odżywczych:
- kwercetyna i inne antyoksydanty;
- błonnik pokarmowy;
- kwas ursolowy;
- fitosterole
- witamina A;
- witaminy z grupy B;
- witamina C;
- witamina E;
- wapń;
- fosfor;
- potas;
- woda.
Antyoksydanty wykazują silne działanie przeciwutleniające, czyli zmiatają z organizmu wolne rodniki tlenowe. To niebezpieczne związki, które w nadmiarze mogą przyspieszać starzenie się organizmu i zwiększać ryzyko groźnych chorób cywilizacyjnych. Jednym z czynników ryzyka ich powstawania jest stres, każdy więc może być na nie narażony. Kolejnym istotnym składnikiem jest błonnik pokarmowy – niemal połowa całej jego ilości występującej w jabłku gromadzi się właśnie w skórce. Błonnik wpływa pozytywnie na pasaż jelitowy, poprawia trawienie i zmniejsza ryzyko chorób układu pokarmowego.
Kwas ursolowy posiada właściwości ograniczające wchłanianie się tłuszczu. To istotna informacja dla osób dbających o wygląd zewnętrzny i odchudzających się. Regularne spożywanie jabłek ze skórką wpływa pozytywnie na zachowanie stałej wagi, zrzucenie zbędnych kilogramów i spadek tkanki tłuszczowej (oczywiście w połączeniu z aktywnością fizyczną i zdrową dietą. Nic nie da spożycie jabłka na deser tuż po obiedzie w fast-foodach). Kwas ursolowy znajduje się jednak wyłącznie w skórce i tuż pod nią.
Jak jeść jabłka ze skórką?
Być może to dziwne pytanie, ale wiele osób poszukuje inspiracji, do czego można wykorzystać całe jabłka mnie poddając ich obróbce termicznej (która również niszczy cenne składniki odżywcze). Na ogół jabłka wraz ze skórką spożywa się solo – po umyciu wystarczy zjeść takie jabłko w całości lub wcześniej pokroić je w ćwiartki. Osoby, które chcą urozmaicić jego smak mogą posypać pokrojone w ćwiartki jabłka cynamonem lub skropić sokiem z cytryny. Jeśli pokroimy jabłka w kostkę możemy je użyć do przygotowania pysznej i odświeżającej sałatki owocowej, idealnej na upalne dni. Jabłka ze skórką można wrzucić wraz z innymi owocami do blendera i przygotować koktajl.
Jabłka ze skórką idealnie sprawdzą się również jako urozmaicenie wytrawnych dań obiadowych. Wystarczy zgotować ziemniaczki, upiec w piekarniku ulubione mięso i zrobić domową surówkę z jabłek i marchwi. W tym celu składniki wystarczy zetrzeć na tarce (jabłek nie obieramy).
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kiczorowska B., Kiczorowski P., Bochniarz A., Chemical composition of flesh and skin of Jonica and Szampion apple varieties produced in orchards in the province of Lublin, Acta Agroph, 8/2006.
- Adamczyk M., Rembiałkowska E., Porównanie wybranych wyróżników jakościowych jabłek z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej, Żywność. 2/2005.
- Olewnicki D., Świderska P., Marzec M., Nowakowska K., Ocena wybranych cech jabłek jako potencjalnych czynników popytowych, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej nr 119, 2017.
Tylko z i tylko polskie. Po co kupować z eksportu???:
Zazwyczaj jadam jabłka bez skórki pokrojone w ćwiartki. Takie lubię najbardziej.
Oczywiscie, ze z 🙂 Bez wahania!