Kolagen do picia
Kolagen do picia

InsomiaInsomnia to inaczej bezsenność, czyli zakłócenie stanu zdrowia w związku z niewystarczającą długością lub jakością snu. Innymi słowy, pacjent może spać zbyt krótko, zbyt płytko lub może mieć ogólne problemy z zaśnięciem, co z kolei przekłada się negatywnie na jakość życia codziennego, zdrowie i samopoczucie. Niestety, to częsty problem w dzisiejszych czasach.

Insomnia – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn insomnii, jednak zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z tymi związanymi z niewłaściwą higieną snu. Mowa przede wszystkim o:

  • nieregularnych porach zasypiania i budzenia się;
  • picia kawy lub alkoholu przed snem;
  • spożywaniu cukrów prostych lub ciężkich i obfitych posiłków przed snem;
  • zbyt długie lub zbyt późne drzemki;
  • oglądanie telewizji, korzystanie z komputera lub patrzenie w ekran telefonu komórkowego przed snem;
  • różnego rodzaju źródła światła w sypialni, mało szczelne zasłony, przez które wpadają światła z ulicy;
  • hałasy.

Innymi możliwymi przyczynami, także chorobowymi, są:

Wciąż jednak nie wiadomo dlaczego insomnia pojawia się w przebiegu tych chorób. W odniesieniu do ekspozycji na źródła światła przed snem wiadomo, że zaburzają one cykl snu i czuwania poprzez hamowanie syntezy melatoniny – hormonu ułatwiającego zaśnięcie, którego produkcja następuje gdy jest ciemno.

Rodzaje i objawy insomnii

Wyróżniamy następujące rodzaje insomnii:

  • psychofizjologiczna – myśl o pójściu spać powoduje nadmierne pobudzenie utrudniające zasypianie. Pobudzenie to nasilają problemy osobiste, stres, różnego rodzaju kłopoty;
  • reaktywna – pojawiają się gwałtowne reakcje na konkretny czynnik zewnętrzny. Zwykle są to krótkotrwałe epizody, np. myśl o ważnym egzaminie kolejnego dnia powoduje zaburzenia snu, jednak noc po zdaniu egzaminu przebiega już w sposób prawidłowy;
  • paradoksalna – obejmuje rozbieżność między wywiadem z pacjentem a sytuacją rzeczywistą. Pacjent uskarża się, że nie przespał w nocy ani chwili, podczas gdy badania wykazały, że spał całą noc;
  • związana z niewłaściwą higieną snu;
  • wtórna od przyjmowanych leków lub substancji psychoaktywnych;
  • w przebiegu chorób somatycznych lub psychicznych.

Konsekwencje insomnii przewlekłej są poważne. Pacjent zmaga się ze spadkiem energii i motywacji, ciągłym zmęczenie, drażliwością i wahaniami nastroju. Jest mniej wydajny w pracy i łatwiej wchodzi w konflikty w życiu prywatnym. Przewlekły niedobór snu wpływa niekorzystnie na gospodarkę hormonalną i czynność układu nerwowego. Spada poziom koncentracji i pamięć.

Insomnia – leczenie

Jeśli to możliwe, insomnię należy leczyć przyczynowo. Przykładowo, jeśli jest skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, należy je odstawić lub zamienić na inne, natomiast gdy wynika z niewłaściwej higieny snu, należy przestrzegać wszystkich zaleceń aby to zmienić. Od przygotowania odpowiednich warunków do spania w sypialni, aż do zmiany nawyków. Często leczenie przyczynowe opiera się na psychoterapii, ponieważ źródła bezsenności leżą w psychice pacjenta. Taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy, jednak zazwyczaj daje oczekiwane rezultaty.

Uzupełniająco warto sięgać po domowe, naturalne sposoby poprawiające sen, np.:

Należy pamiętać o zasadzie, że im więcej stresu w życiu codziennym, tym trudniej nam zasnąć, a sen ma niższą jakość. Warto więc unikać stresu lub zawsze mieć dostęp do sprawdzonych metod niwelujących skutki stresu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chigome A., Nhira S., Meyer J., An overview of insomnia and its management, Pharmaceutical Journal, 2/2018.
  2. Morin C., Drake C., Harvey A., Insomnia disorder, Nature Reviews Disease Primers, 1/2015.
  3. Siemiński M., Skorupa Ł., Wiśniewska-Skorupa K., Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej, Varia Medica, 2/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami