Aktualizacja: 29 lipca 2021
Hipoterapia to forma terapii z udziałem koni. Jej głównym celem jest działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach: psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, a także społecznej i poznawczej. Specjalnie przygotowany, bezpieczny dla otoczenia i spokojny koń stanowi integralną część tego procesu leczniczego.
Spis treści
Na czym polega hipoterapia?
Hipoterapia realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta. Najczęściej jest to fizjoterapeuta po odbyciu specjalistycznych szkoleń. Istnieją różne formy hipoterapii:
- terapia ruchem konia – pacjent nie wykonuje żadnych ćwiczeń, jest jedynie poddawany ruchom konia podczas jazdy;
- fizjoterapia na koniu, gdzie poza terapeutycznym oddziaływaniem ruchu konia wykonywana jest gimnastyka lecznicza na koniu, prowadzona przez fizjoterapeutę;
- terapia samym kontaktem z koniem, podczas której pacjent może w ogóle nie siedzieć na koniu, a jedynie ma z nim emocjonalny kontakt.
Techniki te można stosować pojedynczo lub łączyć. Bardzo często pierwsza terapia odbywa się w pobliżu konia, bazując na emocjonalnym kontakcie ze zwierzęciem. Wynika to między innymi ze strachu, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Zobacz również: Muzykoterapia.
Działanie hipoterapii
W hipoterapii wykorzystuje się głównie chód konia. Koń, dzięki rytmicznym ruchom, wzmaga wydzielanie u chorych adrenaliny, która stymuluje układ wegetatywny, w wyniku czego następuje wzrost aktywności ruchowej, koncentracji i poprawa samopoczucia. Podczas hipoterapii dochodzi do obniżenia napięcia mięśni, zapobiega ona również przykurczom i ograniczeniom ruchomości, co jest bardzo korzystne w przypadku wielu chorób. Jazda konna działa także relaksująco i odprężająco, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę emocjonalną i powoduje osłabienie reakcji nerwicowych.
Ruch konia daje wrażenie chodzenia – trójwymiarowy ruch grzbietu końskiego u konia idącego stępem przekazywany jest miednicy jeźdźca: ruchy w przód i w tył, opadanie na boki oraz ruchy rotacyjne wokół osi pionowej kręgosłupa są biomechanicznie prawie identyczne z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie mięśnie tułowia i barki zachowują się tak, jak u idącego człowieka, co umożliwia naukę chodzenia „bez chodzenia”. U osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to często jedyne doświadczenie ruchu niedowładnych części ciała.
Zobacz również: Aromaterapia – na czym polega?
Koń do hipoterapii
Nie każdy koń nadaje się do hipoterapii. Musi zostać przeszkolony i spełniać kilka wytycznych. Ma być niepłochliwy, łagodny, pogodny i ułożony. Musi jednak posiadać odpowiednią energię i być chętny do wykonywania ciągłych poleceń tresera. Jeśli chodzi o drugi warunek (jakość chodu), z uwagi na fakt, że większość koni hipoterapeutycznych używanych jest prawie zawsze w stępie, musi być on regularny, elastyczny, o długości i częstotliwości kroku zbliżonej do długości kroku przeciętnej osoby dorosłej.
Hipoterapia – wskazania
Istnieje wiele wskazań do hipoterapii. Choć najczęściej metodę stosuje się w przypadku dzieci, to znajduje obszerne zastosowanie także w grupie dorosłych pacjentów. Do głównych wskazań w przypadku dzieci możemy zaliczyć:
- dziecięce porażenie mózgowe;
- zespół Downa i inne zespoły genetyczne;
- choroby mięśni;
- niedowidzenie i ślepota;
- zaburzenia psychiczne;
- wady postawy, w tym skoliozy;
- stany po amputacji;
- upośledzenie umysłowe, zaburzenia emocjonalne.
W przypadku osób dorosłych z hipoterapii najczęściej korzysta się przy:
- stwardnieniu rozsianym;
- udarze mózgu;
- urazach czaszkowo-mózgowych;
- chorobach narządu ruchu na tle neurologicznym lub ortopedycznym;
- chorobach i zaburzeniach psychicznych;
- uzależnieniach;
- zespole stresu pourazowego.
Wskazań oczywiście jest znacznie więcej dla każdej z grup wiekowych. W razie chęci skorzystania z takiej formy rehabilitacji najlepiej skonsultować się z ośrodkiem prowadzącym leczenie i dowiedzieć się, czy dane schorzenie się kwalifikuje.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ciechanowicz I., Lubkowska A., Efekty hipoterapii. Przegląd aktualnych doniesień, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
- Bednarczyk M., Hipoterapia jako forma rehabilitacji i wsparcia włączania społecznego osób niepełnosprawnych, Student Niepełnosprawny, 8/2015.
- Sobuś M., Łagan S., Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, Aktualne Problemy Biomechaniki, 4/2010.
- Łojek J., Strumińska A., Łojek A., Hipoterapia – człowiek i koń w relacji terapeutycznej, Przegląd Hodowlany, 11/2011.
Zostaw komentarz