Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 marca 2024

Guma do żuciaGuma do żucia jak powszechnie wiadomo pomaga utrzymać świeżość jamy ustnej. Jednak produkt ten posiada zarówno swych zwolenników jak i przeciwników. Jak naprawdę wygląda sytuacja z gumą do żucia? Czy jest zdrowa? A może jednak nam szkodzi? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Guma do żucia – funkcje

Jednym z podstawowych zadań gumy do żucia jest zbieranie resztek pokarmowych, a także odświeżanie oddechu. Ponadto żucie gumy wprawia mięśnie twarzy w ruch, a dla wielu osób działa ona mocno odprężająco i dostarcza po prostu przyjemności. Jednak czy żucie gumy jest dla nas zdrowe? Przekonajmy się zatem.

Z czego jest zrobiona guma do żucia?

Głównym składnikiem gumy do żucia jest:

  • masa gumowa – stanowi składnik bazowy niezbędny do wykazania właściwości żujących;
  • wypełniacze – zalicza się do nich talk oraz węglan wapnia, który nadaje gumie odpowiednią teksturę (strukturę);
  • konserwanty – ich zadaniem jest zapewnienie odpowiednio długiej daty ważności produktu;
  • żywica – dodawana jest, aby guma była twarda i bardziej zwarta;
  • związki słodzące – ksylitol, aspartam;
  • aromaty (naturalne lub syntetyczne) – nadają gumie pożądany smak.

Guma do żucia zawiera masę gumową jako składnik bazowy dla właściwości żujących, wypełniacze takie jak talk i węglan wapnia, które nadają odpowiednią teksturę, konserwanty dla długiej trwałości, żywicę dla twardości, związki słodzące takie jak ksylitol i aspartam oraz aromaty dla pożądanego smaku.

Guma do żucia – czy jest zdrowa?

Przeprowadzone badania wykazują, że żucie gumy zmniejsza stres, lęki oraz zwiększa naszą koncentrację. Okazuje się, że do gum do żucia dodawana jest lecytyna sojowa, która wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy, a także zmniejsza wysoki poziom cholesterolu.

Żucie gumy zawierającej w swoim składzie cukier może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się z gumą niezawierającą cukru. Czynność żucia gumy powoduje zwiększone procesy produkcji śliny niwelującej i rozkładającej kwasy, które produkowane są podczas rozkładu pokarmu przez bakterie znajdujące się na płytce nazębnej. Okazuje się, że żucie gumy przez 20 minut po posiłku chroni zęby przed próchnicą.

Jednak nadmiar żucia gumy może wywołać działanie przeczyszczające. Efekt ten może powodować obecność w gumie związków słodzących takich jak ksylitol czy sorbitol. Dodatkowo żucie gumy może wywołać także problemy z przewodem pokarmowym. Dzieje się tak dlatego, że podczas żucia gumy do organizmu wydzielane zostają enzymy i kwasy wykorzystywane podczas trawienia. W sytuacji długiego żucia gumy może spowodować to nadprodukcję soku żołądkowego, przez co zwiększa się ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka. Dodatkowo żując gumę połykamy więcej powietrza stąd mogą pojawić się bóle brzucha czy wzdęcia.

Kolejnym ostrzeżeniem przed bardzo częstym żuciem gumy jest to, że może ona powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Zwykle dochodzi do intensywnego bólu w okolicy tego stawu, zwiększają się do napięcia mięśni w obrębie żuchwy oraz problemu z otwarciem jamy ustnej powyżej 5 cm. W przypadku gdy dojdzie do takiego problemu warto zastosować rozluźnianie mięśni w okolicy szczęki i żuchwy. Możliwe jest też wystąpienie tzw. bruksizmu czyli nawyku zaciskania i zgrzytania zębami. Choć przyczyn tego zjawiska jest wiele to fizjologiczne wystąpienie może być spowodowane właśnie żuciem gumy. Nie należy to do pozytywnych zjawisk bowiem tzw. bruksizm może doprowadzić do ścierania się szkliwa przez co zęby stają się bardziej wrażliwe i podatne na różne uszkodzenia. Żucie gumy może uwalniać zawartą w plombach zębów rtęć, która w łatwy sposób może przedostawać się do organizmu. Warto zaznaczyć, że zwiększony poziom tego pierwiastka w organizmie powoduje problemy neurologiczne, a nawet zaburzenia psychiczne.

Guma do żucia – niebezpieczne składniki

Guma do żucia, pomimo swojej popularności, może zawierać składniki mogące zagrażać zdrowiu.

  • masa (baza) gumowa – to mieszanina elastomerów, żywic i wypełniaczy, które wykazują właściwości rakotwórcze;
  • dwutlenek tytanu – w gumach do żucia bardzo często stosowany jest jako preparat wybielający. Zwiększa ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych i astmy oskrzelowej;
  • BHT (butylohydroksytoluen) – pełni rolę środka konserwującego w różnych produktach spożywczych. Oficjalnie związek ten jest uznany za toksyczny przez co w wielu krajach na świecie zakazano jego stosowania. BHT jest groźny m.in. dla pracy nerek oraz wątroby. Niewykluczone jest jego działanie rakotwórcze;
  • Calcium Casein Peptone – stanowi alternatywę dla środków wybielających.

Warto dokładnie czytać etykiety i unikać produktów zawierających potencjalnie szkodliwe substancje, takie jak wymienione wcześniej elastomery, żywice, wypełniacze czy dodatki jak BHT i dwutlenek tytanu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19425900/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4449872/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19047666/
  4. 4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4295445/
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami