Kolagen do picia
Kolagen do picia

Glukozamina (siarczan glukozaminy)Glukozamina (siarczan glukozaminy) należy do aminocukrów i jest podstawowym składnikiem chityny (która z kolei buduje ściany grzybów czy niektórych bakterii). Coraz częściej badaniom poddaje się korzystny wpływ tej substancji na schorzenia układu ruchu człowieka.

Glukozamina w organizmie człowieka

Glukozamina występuje także naturalnie w organizmie człowieka, który wytwarza ją z cząsteczek glukozy i glutaminy. Cząsteczka stanowi częsty składnik zarówno tkanek, jak i wydzielin ludzkiego organizmu. Syntezowana jest jednak w małych ilościach, a zdolność do jej wytwarzania obniża się wraz z wiekiem.

Jak działa glukozamina?

Siarczan glukozaminy przenika do chondrocytów i:

  • pobudza powstawanie proteoglikanów;
  • hamuje aktywność enzymów odpowiadających za rozkład chrząstki;
  • stymuluje komórki chrząstki stawowej do odbudowy i syntezy kolagenu;
  • stymuluje produkcję mazi stawowej.

Glukozaminę wykorzystują chondrocyty, które wbudowują jej cząstki w łańcuchy glikozaminoglikanów. Ponadto, substancja zmniejsza aktywność niektórych enzymów odgrywających rolę w procesach degradacji chrząstki stawowej.

Można zatem podsumować, że glukozamina stanowi substrat do biosyntezy glikozaminoglikanów i proteoglikanów, które z kolei są ważnym elementem substancji międzykomórkowej chrząstki. W efekcie już wiele lat temu zauważono, że zażywanie tej substancji przez pacjentów może przynieść ulgę w dolegliwościach związanych z występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Glukozamina przy osteoartrozie

W tej jednostce chorobowej procesy naprawcze tkanki kostnej nie zachodzą w sposób prawidłowy, ponieważ dzielące się chondrocyty nie mogą dotrzeć do uszkodzonych obszarów chrząstki.

Wykazano, że siarczan glukozaminy stosowany w odpowiednim stężeniu ma zdolności przywracania właściwości adhezyjnych do fibronektyny – chondrocytów izolowanych z chrząstki stawowej objętej zwyrodnieniem. W efekcie wpływa korzystnie na regenerację dotkniętej chorobowo tkanki.

Właściwości anaboliczne glukozaminy są istotne dla regeneracji chrząstki stawowej. Jej działanie przeciwzapalne, związane z hamowaniem ekspresji enzymów proteolitycznych, prozapalnych cytokin i prostaglandyny zapobiega dalszej destrukcji uszkodzonych obszarów tkanek.

Przyjmowanie glukozaminy

Substancja nie występuje w żadnym produkcie spożywczym. Dlatego do jej dostarczenia do organizmu konieczna jest suplementacja produktami leczniczymi. Można ją otrzymać w 3 różnych formach, jako:

  • siarczan;
  • chlorowodorek;
  • N-acetyloglukozamina.

Związki te otrzymuje się na skalę masową z chityny, polisacharydu budującego szkielety zewnętrzne organizmów morskich i ściany komórkowe grzybów. Ponadto spotkać można także wersję syntetyczną produktu.

Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, dlatego regularne przyjmowanie suplementów przynosi dość dobre efekty.

Jednakże warunkiem skutecznego działania glukozaminy jest to, aby w stawie nadal istniały komórki chrząstkotwórcze. Chodzi więc o to, że tkanka chrzęstna w ludzkim organizmie nie może być całkowicie zniszczona.

Skutki uboczne

Substancja charakteryzuje się bardzo niskim stopniem toksyczności, nawet przy przyjęciu zbyt dużej dawki. Wykazano, że ewentualne skutki uboczne przyjmowania glukozaminy są łagodne i szybko ustępują po odstawieniu suplementu. Były to głównie następujące objawy:

Produkt, w którym glukozamina pochodzi z organizmów morskich nie powinien być przyjmowany przez osoby z alergią na owoce morza i skorupiaki, ponieważ właśnie w tej grupie osób istnieje największe ryzyko działań niepożądanych.

Badania wykazały, że glukozamina jest bezpiecznym środkiem także dla kobiet w ciąży i nie powoduje wad rozwojowych płodu.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że suplementacja glukozaminy nie prowadzi do odwrócenia zaawansowanych zmian w tkance chrzęstnej, lecz spowalnia przebieg choroby zwyrodnieniowej i opóźnia jej dolegliwości.

Aby efekt leczniczy był zadowalający należy przyjmować substancję długotrwale i regularnie.

Bibliografia

  1. Błecha K., Synergia działania korzenia hakorośli i siarczanu glukozaminy w chorobach narządu ruchu, Medycyna Manualna, 1/2015.
  2. Studzińska-Sroka E., Bylka W., Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoporozy, Postępy Fitoterapii, 4/2011.
  3. Kuczyński P., Woszczyło J., Czabak-Garbacz R., Leczenie chorej chrząstki stawowej, Lek w Polsce, 2/2015.
Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami