Fruktoza jest cukrem prostym, który znajduje się m.in. w owocach, nektarze kwiatów czy miodzie. Jej niebywałą zaletą jest fakt, że posiada aż 3 razy mniejszy indeks glikemiczny, co zapobiega drastycznym zmianom insuliny we krwi. Co jeszcze warto wiedzieć na temat fruktozy oraz dlaczego warto z niej korzystać?
Fruktoza
Fruktoza, nazywana również cukrem owocowym, w sposób naturalny występuje w owocach, miodzie, nektarze kwiatów oraz męskim nasieniu. Wchodzi również w skład sacharozy (dwucukier zbudowany z fruktozy i glukozy). Należy zaznaczyć, że fruktozę można zakupić w czystej postaci głównie w sklepach ze zdrową żywnością.
Fruktoza jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C6H12O6. Jest on taki sam jak w przypadku sacharozy, jednak różni się rozmieszczeniem atomów w cząsteczce. Wykazuje właściwości higroskopijne, a więc posiada zdolność wiązania wody z otaczającego ją powietrza przy wilgotności 40-50%. Dodatkowo cechuje się działaniem redukującym.
Fruktoza stanowi źródło łatwo przyswajalnych cukrów prostych, który w szybki sposób dostarcza organizmowi dużo energii. Jej metabolizm odbywa się bez udziału insuliny oraz na dwóch poziomach: wątrobowym i mięśniowo-tłuszczowym.
Należy zaznaczyć, że wysoki poziom fruktozy we krwi może być przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, a także dny moczanowej. Spożywanie jej w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do dolegliwości jelitowo-żołądkowych, powodować biegunkę oraz podnieść poziom cholesterolu.
Występowanie fruktozy
W stanie wolnym fruktozę można znaleźć przede wszystkim w owocach, ale występuje również w miodzie, warzywach oraz nektarze kwiatowym. Wchodzi w skład w dwucukru sacharozy (glukoza+fruktoza), laktozy (fruktoza+galaktoza) oraz polisacharydu inuliny składającej się przede wszystkim z fruktozy.
Fruktozę znaleźć można również w syropie glukozowo-fruktozowym, a także fruktozowo-kukurydzianym.
Jakie zastosowanie ma fruktoza?
Fruktoza to przede wszystkim preparat słodzący oraz konserwujący. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym przedłuża termin ważności produktów piekarskich. Ponadto chroni inne produkty przed wysychaniem oraz krystalizacją. Należy zaznaczyć, że pieczywo z dodatkiem fruktozy posiada znacznie atrakcyjniejszą barwę.
W przemyśle spożywczym fruktoza występuje głównie pod postacią syropów np. kukurydzianym oraz glukozowo-fruktozowym. W odróżnieniu od zwykłego cukru posiadają lepsze właściwości sensoryczne, żywieniowe oraz technologiczne. Są zwykle bezbarwne, bardzo słodkie w smaku oraz dobrze rozpuszczalne w wodzie oraz alkoholu. Stanowią dodatek do słodkich napojów, dżemów, ketchupów czy galaretek.
Fruktoza występuje również w produktach izotonicznych i energetyzujących. Wykorzystuje się ją także w żywności dla diabetyków.
Podsumowanie
Fruktoza to cukier prosty występujący w przede wszystkim w owocach. Mimo że fruktozę uważa się za produkt zdrowy, a w szczególności taki, który nie wywołuje skutków ubocznych, powszechna opinia wprowadza nieco w błąd. Nadmiar fruktozy w codziennej diecie może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz podnieść poziom cholesterolu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Ciekawe info w pigułce. Dziękuję! 🙂