Fitoterapia, zwana również ziołolecznictwem bądź fitofarmakologią, to dział medycyny zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób z wykorzystaniem ziół i preparatów roślinnych. Jej historia sięga tysięcy lat wstecz, a korzystnie działanie zostało niejednokrotnie udokumentowane i potwierdzone. Ziołolecznictwo jest metodą w pełni naturalną i bezpieczną. O ile zleca ją osoba z bardzo dużą znajomością działania poszczególnych ziół, przeciwwskazań do ich przyjmowania oraz możliwych interakcji z lekami, żywnością czy innymi ziołami.
Spis treści
Fitoterapia – na czym polega?
Fitoterapia polega na przyjmowaniu ziół oraz innych surowców roślinnych w celach profilaktycznych lub leczniczych. Zgodnie z definicją Europejskiego Zrzeszenia do Spraw Fitoterapii, lekami roślinnymi zwiemy użyteczne w medycynie wyroby, których składnikami czynnymi są rośliny lecznicze, ich części (surowce) lub substancje z nich pochodzące. Ewentualnie kombinacje wyżej wymienionych w postaci przetworzonej. Aby uzyskać oczekiwane efekty w sposób bezpieczny, wszelkie czynności powinny składać się z kilku etapów:
- ustalenie problemu zdrowotnego;
- spisanie wszelkich chorób, przyjmowanych leków i nadwrażliwości;
- dobór ziół i surowców roślinnych do własnych potrzeb;
- wykluczenie przeciwwskazań do ich przyjmowania na podstawie spisanych chorób, leków i nadwrażliwości;
- poznanie metodyki przyjmowania wybranych ziół i surowców roślinnych (dawkowanie, sposób przyjmowania, częstotliwość przyjmowania, długość kuracji).
Tak przygotowany plan z pewnością okaże się skuteczny. Oczywiście istnieją popularne zioła, które zalicza się do bezpiecznych i których przyjmowania nie trzeba przygotowywać w tak szczegółowy sposób. Przykładem jest choćby melisa lekarska zaparzona i wypita po ciężkim dniu obowiązków lub przed ważnym wydarzeniem celem uspokojenia się i zrelaksowania.
Fitoterapia – bezpieczeństwo stosowania
Porównując do leków syntetycznych, tradycyjne leki i preparaty ziołowe wyróżniają się dużo większym bezpieczeństwem stosowania. Dzieje się tak, ponieważ stężenie składników aktywnych jest mniejsze, natomiast ich biodostępność 0 większa. Dlatego konieczne jest długotrwałe i regularne przyjmowanie ziół. Przyjmowanie ziół w odpowiednich ilościach i zgodnie ze wskazaniami nie wiąże się również z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, jak to ma miejsce podczas przyjmowania tradycyjnych leków.
Fitoterapia – zastosowanie
Fitoterapia znajduje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu problemów zdrowotnych niemal każdego układu w organizmie człowieka. Począwszy od układu nerwowego, poprzez krwionośny, kończąc na trawiennym. Poniżej przedstawiono wybrane surowce roślinne i ich przykładowe działanie:
- dziurawiec zwyczajny – rozkurcza mięśnie gładkie żołądka i jelit, zmniejsza stany lękowe i histerię, zmniejsza intensywność objawów przy stwardnieniu rozsianym, przyspiesza zanik siniaków;
- krwawnik pospolity – zmniejsza intensywność dolegliwości kobiecych (upławy, bóle menstruacyjne, objawy menopauzy, zapalenie jajników), działa przeciwskurczowo i przeciwzapalnie. Wspomaga leczenie chorób pasożytniczych;
- mniszek lekarski – obniża poziom glukozy we krwi, działa moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo wpływa pozytywnie na trawienie, zwiększając produkcję soku żołądkowego oraz ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy;
- pokrzywa – obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza stany zapalne dróg moczowych, łagodzi przerost prostaty u mężczyzn, odtruwa organizm, hamuje nadmierne wypadanie włosów. Ponadto zmniejsza intensywność różnego rodzaju alergii, poprawiając jakość życia codziennego;
- ostropest plamisty – działa silnie oczyszczająco, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek wątroby i leczenie jej licznych chorób (np. marskości wątroby czy jej przewlekłych stanów zapalnych);
- kora dębu – wspomaga leczenie hemoroidów, łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i skóry. Stosowana w formie okładów zmniejsza świąd i obrzęki. Można z niej przyrządzać nasiadówki przy problemach narządów płciowych.
W fitoterapii wykorzystuje się nie tylko zioła. Również korę drzew, przyprawy, warzywa (zwykle w postaci suszonej, ale nie tylko), trawy i wszelkie inne części roślin. Zarówno nadziemne, jak i podziemne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Malczyk E., Maciejewicz M., Znaczenie fitoterapii przy wspomaganiu leczenia otyłości, Hygeia Public Health, 3/2017.
- Jałoza D., Kamińska-Jałoza M., Fitoterapia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, Herbalism, 1/2015.
- Matławska I., Od tradycyjnego ziołolecznictwa do racjonalnej fitoterapii, Postępy Fitoterapii, 1/2020.
Zostaw komentarz