Aktualizacja: 20 sierpnia 2023
Domowy antyperspirant to preparat wykonywany jedynie z naturalnych składników. Dodatkowo jest tani, skuteczny i przede wszystkim zdrowy, ponieważ nie zawiera aluminium. Jak więc wykonać taki kosmetyk? Oto wskazówki.
Spis treści
Domowe antyperspiranty – charakterystyka
Głównym zadaniem wszelkiego rodzaju antyperspirantów i dezodorantów jest przede wszystkim ochrona skóry przed potem i jego przykrym zapachem. W wielu przypadkach stanowią one podstawowy element pielęgnacji ciała. Antyperspiranty czy dezodoranty mimo wielu swoich zalet ostatnio nie cieszą się dobrą sławą. Wszystko poprzez ich domniemane właściwości rakotwórcze spowodowane użytymi składnikami.
Antyperspirant – wpływ na zdrowie
Przeciwnicy antyperspirantów uważają, że obecne w nich składniki, szczególnie konserwanty (parabeny) oraz związki glinu przenikają przez warstwy skóry i wchodzą w reakcje z DNA, zapoczątkowując tam zmiany nowotworowe. Inni z kolei twierdzą, że antyperspiranty mogą również zaburzać proces takie jak termoregulacja czy oczyszczanie organizmu z toksyn. Argumenty te jednak na chwilę obecną nie posiadają naukowego potwierdzenia.
Mimo to duży niepokój wzbudza wpływ soli glinu (aluminium) na zdrowie naszego organizmu. Jest to m.in. chlorek glinu, chlorowodorek glinu czy siarczan glinu. Związki te dodawane są do wielu kosmetyków w wysokich stężeniach. Faktem wpływającym na niekorzyść tych preparatów jest to, że utrzymuje się on przez wiele godzin na skórze, a jego pozostałości ciężko usunąć z naskórka. Dodatkowo jeśli jest on uszkodzony w wyniku takich czynności jak np. depilacja, to cząsteczki związków glinu mogą wnikać w jego głąb.
Jak się okazuje glin to związek, który gromadzi się w organizmach żywych co niestety może przyczynić się do rozwoju wielu chorób w tym również nowotworów. Wszystko dlatego, że aluminium uszkadza DNA prowadząc do mutacji przez co komórki namnażają się bez kontroli. Wiele słyszy się obecnie o nowotworach piersi, dlatego coraz bardziej popularne stają się antyperspiranty naturalne, domowej roboty.
Domowy antyperspirant – najczęściej używane składniki
Naturalny, domowy antyperspirant może występować w różnych formach m.in. w sprayu, sztyfcie, w kulce. Bardzo podobnie jak ten chemiczny, blokuje rozmnażanie się bakterii, które warunkują przykry zapach potu. Warto zaznaczyć, że w naturalnym antyperspirancie najczęściej znajdują się:
- Ałun to minerał górski. Składa się z naturalnie występujących w przyrodzie soli potasu oraz aluminium, które nie przedostają się do głębszych warstw skóry, a jedynie pozostają na jej powierzchni. Ałun posiada właściwości bakteriobójcze, zwęża ujścia gruczołów potowych zmniejszając tym produkcję potu;
- Woda kwiatowa – nadaje uczucie świeżości i czystości np. woda różana;
- Puder z bambusa – posiada postać bezzapachowego proszku, który pozyskiwany jest z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa.
Takich składników jest jednak więcej, a zdobycie ich nie stanowi większej trudności.
Domowy antyperspirant – receptura
Aby przygotować domowy antyperspirant w kremie, zbierz niezbędne składniki:
- 50 g mąki ziemniaczanej;
- 50 g sody oczyszczonej;
- 4 łyżki oleju kokosowego.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Na koniec warto dodać kilka kropel ulubionej esencji zapachowej lub olejku eterycznego. Jeśli natomiast chcesz, aby Twój antyperspirant miał formę sprayu, przygotuj:
- 125 ml gorącej wody;
- 1 łyżeczka ałunu w pudrze;
- 20 g ałunu w krysztale;
- ulubiony olejek eteryczny.
W szklane gorącej wody należy rozpuścić ałun oraz dodać 1 łyżeczkę ałunu w pudrze. Całość należy dokładnie wymieszać i dodać ulubiony olejek eteryczny. Na koniec produkt przelać do buteleczki z atomizerem. Ostatnią formą jest antyperspirant w kulce. Przygotuj składniki:
- 1 łyżka masła kakaowego;
- 1 łyżka mała shea;
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- 1 łyżka wosku pszczelego;
- soda oczyszczona;
- 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej;
- 1 kapsułka witaminy E.
Masło kakaowe, masło shea i wosk pszczeli umieszczamy w słoiku, który wkładamy do garnka i ustawiamy na ściereczce. Następnie podgrzewamy go do momentu, aż składniki rozpuszczą się. Dodajemy sodę oczyszczoną oraz mąkę ziemniaczaną. Mieszamy wszystkie składniki aż wszystkie dokładnie połączą się. Na koniec dodajemy ulubiony olejek zapachowy. Gdy masa zaczyna tężeć, należy przełożyć ją do pustego i oczyszczonego pojemnika po poprzednim antyperspirancie w sztyfcie i włożyć do lodówki.
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hebda K., Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017.
- Glinka R., Glinka M., Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, 2008.
- Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2023.
Ciekawe, ja tez miałam okres kiedy używałam naturalnego dezodorantu, wprawdzie kupnego ale zawsze 🙂 nie wspominam go jednak najlepiej, niestety zupełnie nie działał
super, bardzo lubię takie domowe przepisy 🙂
Wpis dla mnie. Niestety wszystko antyperspiranty sklepowe zawierające aluminum mnie uczulają. Ciekawe czy Twoje przepisy sprawdzą się u mnie.
Super sprawa, używam sklepowych antyrespirantów. Te są na pewno zdrowsze i tańsze. Dzięki za przepis 🙂
Z chęcią bym go przetestowała 😉
Nie wiedzialam,ze i antyperspirant mozna smameu wykonac. Jak na razie zrezygniowalam calkowcie z uzywania antyperspirantu. Na sporcie poca sie wszyscy wiec zapachow jest mnostwo a w pracy, wiekszosc waznych spotkan odbywa sie w klimatyzowanej sali wiec jak na razie sobie radze.