Aktualizacja: 7 stycznia 2021
Domowe sposoby na ból zęba są dobrym chwilowym rozwiązaniem, uśmierzającym dolegliwości w okresie oczekiwania na wizytę u stomatologa. Nie wyleczą problemu, dlatego wizyta u dentysty jest zazwyczaj konieczna. Ból zęba świadczy o toczącej się patologii wymagającej specjalistycznego podejścia.
Przyczyny bólu zęba
Przyczyny bólu zęba mogą być różne – zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Niemal zawsze wymagają leczenia. Zazwyczaj do problemów w obrębie jamy ustnej manifestujących się bólem prowadzi nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Pomijanie szczotkowania, unikanie korzystania z nici dentystycznych czy nawet nieprawidłowe szczotkowanie zębów prowadzą do gromadzenia się płytki nazębnej. Posiada ona w sobie między innymi szkodliwe bakterie. Narastające warstwy płytki uszkadzają stopniowo szkliwo, mogąc powodować:
- kamień nazębny;
- próchnicę;
- krwawienie z dziąseł;
- opuchnięcie dziąseł;
- nieświeży oddech.
Wiele problemów objawia się bólem. Szczególnie, gdy dolegliwość dotyczy miazgi zęba, dziąseł czy innych tkanek wysoko unerwionych i ukrwionych. To właśnie zapalenie miazgi zęba jest częstą przyczyną silnego bólu zęba. Odrębną grupą czynników etiologicznych są urazy twarzoczaszki, w przebiegu których dochodzi do uszczerbku powierzchni zęba. Może to być pęknięcie, a nawet odłamanie kawałka zęba. Także wyrzynanie zębów (mlecznych czy mądrości) powoduje ból.
Na końcu należy wspomnieć o leczeniu ortodontycznym, które bezspornie wiąże się z dolegliwościami bólowymi zębów. Zwłaszcza tuż po założeniu stałego aparatu, gdy zęby przystosowują się do nowych warunków, a także każdorazowo po wizycie kontrolnej, na której wymieniane i dopasowywane są nowe łuki.
Domowe sposoby na ból zęba
Przede wszystkim należy więc zdiagnozować przyczynę bólu zęba. Jeśli jest to leczenie ortodontyczne, nie pozbędziemy się bólu, ponieważ nie możemy zdjąć aparatu stałego. Zresztą nie taki cel obraliśmy podczas zakładania go. Ból musimy przeczekać również w przypadku wyrastających zębów. W takich przypadkach warto sięgnąć po domowe sposoby uśmierzające ból. Są to:
- zimne okłady na policzek, nad bolącym miejscem – najlepiej wykonywane przez ściereczkę, ponieważ skóra twarzy jest bardzo delikatna. Bezpośrednie przyłożenie zimnego okładu mogłoby spowodować odparzenie;
- odpowiednia dieta – przy bolącym zębie należy spożywać produkty płynne i półpłynne, np. jogurty, zupy krem czy lody;
- ziołolecznictwo – przy zmniejszaniu dolegliwości bólowych skuteczne jest picie naparów z szałwii i rumianku (obowiązkowo bez cukru). Podobne działanie wykazują goździki. Mogą być one sproszkowane, suszone w całości (kwiaty) lub w postaci olejków eterycznych. W przypadku suszonych kwiatów warto je rozgryźć i trzymać w ustach, aż do ustąpienia dolegliwości bólowych. Czasem może to potrwać nawet pół godziny, jednak wiele osób wskazuje na dobre efekty tej metody.
Po środki farmakologiczne sięgamy tylko wtedy, gdy ból jest już nie do zniesienia. To najprostsza metoda uśmierzania bólu. Najlepiej sprawdzają się leki z paracetamolem (na lekkie bóle zęba) lub ibuprofen (na silniejsze bóle).
Jeśli ból spowodowany jest rozwojem stanu zapalnego w jamie ustnej można z powodzeniem zastosować ziołowe płukanki do ust lub wspomniane ziołolecznictwo. Podczas picia ziołowych naparów warto jednocześnie przepłukiwać nimi usta. Wiele osób wskazuje na skuteczność okładu z pokruszonej aspiryny. W tym celu wystarczy rozkruszyć tabletkę i taki proszek nałożyć na bolące miejsce.
Wizyta u dentysty
W przypadku bólu zęba pochodzenia zapalnego lub urazowego konieczna jest wizyta u dentysty. Stomatolog oczyści zęby, wykona piaskowanie i skaling, a w razie konieczności zastosuje inne, bardziej zaawansowane metody leczenia. Konieczne może się okazać np. leczenie kanałowe. Wszystko zależy od przyczyny bólu i stanu uzębienia. Ekstrakcja zęba jest ostatecznością, współcześnie dąży się do tego, aby leczyć zęby jeśli tylko jest taka możliwość. Wyleczenie zębów zapobiegnie nawrotom dolegliwości w przyszłości.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Arabska-Przedpełska B., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Suliborski S., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
Zostaw komentarz