Dieta bez laktozy coraz częściej gości w naszym menu. Nic dziwnego, bowiem coraz więcej osób zapada na przykrą dolegliwość jaką jest nietolerancja tego składnika pokarmowego. W związku z tym dieta wykluczająca laktozę stanowi główną metodę leczenia objawów nadwrażliwości na ten element. Warto wiedzieć, że dietę tą można stosować u niemowląt, dzieci, a także dorosłych.
Spis treści
Przyczyny nietolerancji laktozy
Zacznijmy od tego czym jest laktoza? Laktoza to nic innego jak cukier mleczny, który złożony jest dwóch cząsteczek glukozy i galaktozy. Do jego rozkładu dochodzi w świetle przewodu pokarmowego. Jeśli jednak jelito cienkie produkuje zbyt małą ilość enzymu laktazy, który odpowiada za procesy trawienne laktozy, wówczas składnik ten przechodzi w niezmienionej formie do jelita grubego. Tam z kolei fermentują go bakterie kwasu mlekowego. Powstające w jelicie gazy stanowią przyczynę zaburzeń związanych ze spożyciem mleka oraz innych produktów mlecznych.
Warto zaznaczyć, że nietolerancja laktozy może występować w dwojaki sposób:
- w postaci alaktazji – gdzie jelito cienkie nie posiada zdolności produkcji enzymu laktazy. Zwykle zaburzenie to jest uwarunkowane genetycznie. Występowanie nietolerancji u noworodków zabrania spożywania mleka bezpośrednio od matki. W związku z tym często takim dzieciom podawane są bezmleczne mieszanki zastępcze;
- w postaci hipolaktazji – następuje stopniowanie zanikanie produkcji enzymu laktazy w jelicie cienkim. Sytuacja ta może być uwarunkowana genetycznie lub nastąpić w wyniku uszkodzenia błony śluzowej jelita.
Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy
Pierwsze objawy nietolerancji laktozy mogą pojawić się po kilku lub kilkunastu godzinach od spożycia produktów mlecznych. Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy to:
- uczucie pełności;
- wzdęcia oraz gazy;
- bóle brzucha;
- biegunka.
Dieta bez laktozy – na czym dokładnie polega?
Codzienna dieta podczas nietolerancji laktozy jest sprawą bardzo indywidualną, ponieważ poziom laktazy u różnych osób występuje na innym poziomie. Warto zaznaczyć, że osoby z alaktazją zmuszone są całkowicie do rezygnacji z produktów mlecznych, dlatego że nie tolerują one nawet najmniejszej ilości pożywienia z cukrem mlecznym.
Z kolei dieta przy hipolaktazji nie musi być aż tak restrykcyjna. Nie wymaga ona bowiem całkowitej rezygnacji z produktów mlecznych. Osoby z zaburzeniem trawienia laktozy mogą włączać nabiał do diety w ilościach indywidualnie tolerowanych.
Dieta bez laktozy – jakie produkty jej nie posiadają?
Obecnie gama produktów nie posiadających laktozy jest bardzo szeroka. Początkowo było to jedynie mleko bez laktozy. Dziś są to również jogurty, kefiry, serki wiejskie czy twarożki. W produktach tego typu cukier mleczny nie zostaje całkowicie usunięty, a jedynie rozłożony do glukozy i galaktozy, przez co zostaje łatwiej trawiony. Inne związki odżywcze w takiego rodzaju produktach tj. białko, wapń czy witaminy z grupy B są bardzo zbliżone do produktów z tradycyjną zawartością laktozy.
Dobrym zamiennikiem dla mleka krowiego, owczego czy koziego jest mleko sojowe, mleko migdałowe, ryżowe lub owsiane. Te rodzaje mleka można bez problemu wykorzystać do potraw takich jak naleśniki czy desery.
Inne produkty zalecane w diecie bez laktozy to:
Do produktów polecanych zalicza się również mięso, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, płatki owsiane, wątróbkę oraz jajka.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Dzięki za artykuł, czy każdy rodzaj mięsa jest wolny od laktozy?
Moja siostra jest bezlaktozowa i jej pierwsza wizyta byla dla mnie wielkim wyzwaniem!
Jestem na diecie bez laktozy od ponad 6 lat. Dla mnie najlepszą alternatywą (najsmaczniejszą, a zarazem najłatwiej dostępną) są produkty z kokosa – jogurty, mleko, twarożki, śmietana. Niestety cierpię też na Hashimoto, więc unikam także zbóż, pestek, nasion i orzechów, choć czasem zdarza mi się stworzyć przepyszny twarożek ze słonecznika czy nerkowców <3
Wydaje mi się, że na szczęście mnie ten problem nie dotyczy
Super post, mega merytoryczny. Okazuje się więc, że mam hipolaktazje, bo kiedyś piłem mleko litrami, a teraz wieksza ilość to już pewne problemy jelitowe