Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 listopada 2022

Czym zastąpić picie alkoholuCzym zastąpić picie alkoholu podczas odwyku oraz chcąc zrezygnować z jego spożywania? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby uzależnione, choć coraz częściej obserwuje się ograniczanie spożycia napojów alkoholowych również przez osoby zdrowe. Rozwiązań jest kilka, jednak przy uzależnieniach nie obejdzie się bez pomocy doświadczonych psychoterapeutów i lekarzy.

Czym zastąpić picie alkoholu?

Poniżej przedstawiono kilka rad czym zastąpić picie alkoholu podczas kuracji odwykowej i nie tylko.

1. Napoje bezalkoholowe

To najprostsza odpowiedź i stosowana najczęściej przez osoby, które nie są uzależnione. Jeśli chcemy ograniczyć lub wręcz całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, a tym samym wspierać swoje zdrowie, zawsze można wybierać zamienniki nie zawierające w składzie alkoholu. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą wina, piwa i szampany bezalkoholowe, jednak równie dobrze można zamienić wino na sok porzeczkowy, piwo na herbatę korzenną z imbirem lub po prostu sięgnąć po gazowaną wodę mineralną. Równie dobrze pasują do obiadu lub spotkać towarzyskich.

2. Aktywność fizyczna

Osoby uzależnione, które nie chcą myśleć o spożywaniu alkoholu (a takie myśli są bardzo częste podczas kuracji odwykowych) powinny skupić się na zupełnie innych czynnościach. Najlepsza jest regularna aktywność fizyczna, np. jogging, jazda na rowerze, jazda konna, pływanie, wspinaczka górska oraz wszelkie czynności wymagające zaangażowania układu mięśniowego. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję hormonów szczęścia oraz odwraca myśli od alkoholu.

Inną opcją jest znalezienie absorbującego hobby w zależności od własnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Ma być to zajęcie, które wzbudzi zainteresowanie i do którego podchodzi się z entuzjazmem. W momencie gdy dana osoba zaczyna odczuwać potrzebę spożycia alkoholu wystarczy poddać się swojemu hobby.

3. Jedzenie

Czym zastąpić picie alkoholu podczas spotkań towarzyskich? W takich sytuacjach rezygnacja z napojów alkoholowych jest znacznie trudniejsza, jednak również możliwa. Najlepiej sięgnąć po przekąski – paluszki, krakersy, orzeszki, sałatkę bądź jakiekolwiek inne produkty spożywcze. Istnieją jednak osoby, u których przekąski jedynie zaostrzają apetyt na alkohol. Wówczas warto żuć gumę miętową, a gdy straci ona swój smak – zamienić ją na nowy blister.

4. Rozmowa z bliską, zaufaną osobą

Osoby uzależnione od alkoholu zawsze powinny mieć wsparcie w kimś bliskim, komu można zaufać. Nie ma znaczenia czy będzie to osoba z rodziny czy z grona przyjaciół. Ostatecznie taką osobą może być również psychoterapeuta. W momencie odczuwania silnej chęci spożycia alkoholu wystarczy zadzwonić lub spotkać się z taką osobą, a następnie wciągnąć w rozmowę. Nie ma także znaczenia czy będzie to rozmowa o problemie alkoholowym czy na zupełnie inne tematy, ważne, aby nie być w tej chwili samemu.

Pozostałe rady

Chcąc zrezygnować z picia alkoholu warto przestrzegać także poniższych rad:

  • chęć picia to uczucie, z którym nie powinno się walczyć. Należy je zaakceptować i mieć świadomość, że samoistnie przeminie. W tym czasie warto zająć się czymś innym (jeśli znajdujemy się w klubie wraz ze znajomymi, lepiej przebywać w części tanecznej lub na parkiecie niż w pobliżu baru);
  • trzymanie przy sobie (w kieszeni, na lodówce, w portfelu, w torebce) zapisanych powodów, dla których podjęto decyzje o rezygnacji z alkoholu. Czytać je każdorazowo w momencie chęci spożycia alkoholu;
  • unikanie stresu, zdenerwowania, złości i innych emocji nasilających chęć picia.

Początkowo można zmniejszać ilość spożywanego alkoholu, np. stawiając sobie limit 1 drinka na godzinę (podczas wyjść ze znajomymi) lub przeplatając drinki alkoholowe z bezalkoholowymi / sokami. Inną opcją jest stopniowe zmniejszanie stężenia alkoholu w napojach. Zamiast wódki lepiej wybrać drinka z dodatkiem wódki, zaś zamiast piwa 9% lepiej wybrać piwo 2,5%.

Należy jednak pamiętać, że osoby uzależnione nie dadzą sobie rad bez profesjonalnej pomocy. Jeśli mają już świadomość swojego problemu, odwyk będzie znacznie łatwiejszy, szybki, a efekty trwalsze. Można tym samym skontaktować się z najbliższą poradnią leczenia uzależnień bądź uczęszczać na mityngi AA. Istnieje również wiele organizacji pozarządowych pomagających osobom z uzależnieniami.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Modrzyński R., Co leczy w podstawowym programie terapii uzależnień? Przegląd badań nad efektywnością terapii uzależnienia od alkoholu, Alkoholizm i Narkomania, 4/2012.
  2. Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami