Aktualizacja: 5 grudnia 2024
Czy soda oczyszczona usuwa pestycydy i jak wpływa na zdrowie konsumentów? Czy może jest to jedynie chwyt marketingowy? Co warto wiedzieć o eliminacji pestycydów z żywności i dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy człowiek, który chce zadbać swoje zdrowie. Pewne jest natomiast, że soda oczyszczona wykazuje wielokierunkowe, prozdrowotne właściwości.
Spis treści
Co to jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona (inaczej: wodorowęglan sodu) o wzorze sumarycznym NaHCO3 i masie molowej 84,01 g/mol. Na opakowaniach produktów spożywczych oznaczana jest skrótem E500b. Po wyizolowaniu jest białym, drobnym proszkiem o wszechstronnym zastosowaniu. Może być wykorzystywana podczas domowych porządków (ma właściwości oczyszczające, wybielające i odkamieniające), celem poprawy urody (jako składnik past do zębów, maseczek, odżywek, peelingów) oraz jako środek spożywczy (do spulchniania ciast lub przyspieszania procesów fermentacji). Można z łatwością kupić ją w każdym sklepie spożywczym, nie obciążając za bardzo domowego budżetu. 1 kg sody oczyszczonej kosztuje bowiem około 5-10 zł.
Działanie sody oczyszczonej
Wodorowęglan sodu pełni rolę niezwykle silnego, naturalnego i bezpiecznego środka przeciwgrzybicznego. Po połączeniu z jodem ma zdolność neutralizacji pełnego spektrum drobnoustrojów. Efektywność hamowania rozwoju określonych bakterii i grzybów przez sodę zostało niejednokrotnie bardzo dobrze udokumentowane. Dodatkowo soda oczyszczona działa zasadowo, a więc neutralizuje kwaśne środowisko w jamie ustnej czy żołądku. Tym samym może być wykorzystywana pomocniczo przy profilaktyce:
- próchnicy;
- zgadze;
- chorobie refluksowej przełyku.
Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą, w związku z czym skutecznie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń. Mimo takich właściwości jest całkowicie bezpieczna dla człowieka, o ile nie będzie stosowana w nadmiarze (co tyczy się każdego produktu, także naturalnego). Od dawna wykorzystuje się ją do usuwania pestycydów z warzyw i owoców. Co warto o tym wiedzieć?
Czy soda oczyszczona usuwa pestycydy?
Pestycydy to powszechnie wykorzystywane środki chemiczne, służące do ochrony roślin przed grzybami, chwastami oraz owadami. Opryskuje się nimi rośliny, glebę lub dodaje się je do wody, którą następnie podlewa się zbiory. Niestety użycie pestycydów wiąże się z tym, że ich śladowe ilości na stałe pozostaną na powierzchni owoców, warzyw i innych produktów roślinnych. Nie można usunąć ich zwykłą, bieżącą wodą z kranu podczas mycia żywności. Właśnie dlatego szuka się skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, aby pozbyć się pestycydów. Najczęściej sięga się po sodę oczyszczoną.
Podsumowując, soda oczyszczona rzeczywiście może usuwać większość pozostałości pestycydów z powierzchni warzyw i owoców. Jej działanie zostało potwierdzone badaniami. Jest też produktem bezpiecznym, niezmieniającym właściwości smakowych, zapachowych i estetycznych żywności. Należy jedynie wiedzieć, jak ją wykorzystać.
Mycie warzyw i owoców w sodzie – przepis
Pierwszym krokiem jest oczywiście umycie owoców lub warzyw pod bieżącą, ciepłą wodą. Wprawdzie nie zmyje ona pestycydów, lecz oczyści produkty z powierzchownych zabrudzeń (np. piasku, ziemi, kurzu, brudu). Można również dodać do niej odrobinę kwasku cytrynowego, aby skuteczniej pozbyć się ewentualnych bakterii. Jeśli decydujemy się na użycie kwasku, ponownie należy opłukać końcowo produkty pod bieżącą wodą. Tak przygotowana żywność nadaje się do opracowania przy użyciu sody oczyszczonej.
Na 1 l wody przypada 1 pełna łyżka sody oczyszczonej. Po dokładnym rozpuszczeniu jej w wodzie do miski z taką mieszanką wkładamy owoce i/lub warzywa, które chcemy oczyścić z pestycydów. Płuczemy w niej produkty przez około 3 minuty, po czym wyjmujemy je i ponownie płuczemy pod bieżącą, ciepłą wodą, aby zmyć resztki sody. Należy wiedzieć, że po takiej sodowej kąpieli może zmienić się nieco wygląd żywności. Nie będzie ona tak błyszcząca i pełna koloru, jednak nie zmienią się jej walory smakowe i zapachowe.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
- Michota-Katulska E., Zegan M., Dziołak A., Boniecka I., Zagadnienia Doradztwa Rolniczego, 1/2015.
- Dobosz B., Jaskólecki H., Pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego, Problemy Ekologii, 4/2007.
- Witczak A., Pohoryło A., Ocena zanieczyszczenia żywności pestycydami fosforoorganicznymi a ryzyko zdrowotne konsumentów, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
Zostaw komentarz