Aktualizacja: 28 września 2022
W dzisiejszych czasach często można się spotkać z pytaniem, czy słodzik jest zdrowy. Rosnąca świadomość populacji na temat zdrowia i właściwego odżywiania sprawia, że zainteresowanie zbilansowaną dietą znacznie wzrosło. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czym w ogóle jest słodzik, aby móc odpowiedzieć na zadane pytanie.
Co to słodzik?
Słodziki to związki chemiczne stanowiące alternatywę dla tradycyjnego cukru białego. Są niskokaloryczne i pomagają w obniżeniu spożycia energii. Stanowią więc wszystkie substancje słodzące, stosowanie zamiast cukru. Dzielimy je na słodziki syntetyczne i naturalne.
Słodziki syntetyczne
Słodziki syntetyczne są znacznie słodsze od sacharozy, co jest ich dużą zaletą. Dzięki temu można je stosować w mniejszych ilościach, co wpływa na wydajność opakowania i zdrowie konhttps://www.spirulina.pl/stewia-stevia/stewia-zdrowa-alternatywa-dla-cukru.htmlsumenta. Niestety, coraz częściej pojawiają się doniesienia o ich szkodliwości. Pierwszym sztucznym słodzikiem produkowanym na masową skalę była sacharyna. Niestety, nie występuje ona w czystej postaci lecz w połączeniu z cyklaminianem, który nadaje jej słodki smak. Wykazano, że substancja ta może działać karcynogennie, zwiększając ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego. Inną syntetyczną substancją słodzącą jest cyklaminian sodu.
Do wciąż najpopularniejszych sztucznych słodzików na świecie zaliczamy: aspartam i acesulfam K. Aspartam jest przedmiotem licznych dyskusji i kontrowersji, ponieważ liczne źródła wskazują na jego pełne bezpieczeństwo, zaś inne – w podobnej ilości – na jego działanie rakotwórcze. Z kolei acesulfam K to związek niemal całkowicie niewchłanialny przez układ pokarmowy. Oznacza to, że nie kumuluje się w ustroju i zostaje niemal w całości wydalony w niezmienionej formie. Nie oznacza to jednak, że jest bezpieczny dla organizmu. Wykazano, iż może przyczyniać się do:
- zaburzeń metabolizmu;
- przybierania na wadze;
- rozregulowania gospodarki tłuszczowej;
- zmian naturalnej mikroflory jelit;
- cukrzycy.
Co ciekawe, jego indeks glikemiczny oraz kaloryka równe są zeru, działanie związku jest więc wciąż nie do końca poznane.
Słodziki naturalne
Słodziki naturalne to związki powszechnie występujące w różnych częściach roślin, między innymi:
Ksylitol to cukier brzozowy, wytwarzany z kory tego drzewa. Występuje także w owocach i warzywach. Smakiem przypomina zwykły cukier biały, jest jednak lżejszy dla naszego organizmu. Ponadto wykazuje działanie bakteriobójcze, wzmacnia szkliwo i nie powoduje rozwoju próchnicy. Podnosi wchłanialność wapnia, dlatego warto podawać go dzieciom i osobom chorym na osteoporozę. Jego dużą zaletą jest niska kaloryczność – aż o niemal 50% mniejsza w porównaniu z białym cukrem.
Stewia pozyskiwana jest z łodyg rośliny o tej samej nazwie. Jest związkiem bezpiecznym, korzystnie wpływającym na terapię cukrzycy, fenyloketonurii czy nadciśnienia tętniczego. Z powodzeniem można nią słodzić kawę czy herbatę, słodzik ten nie nadaje się jednak do wypieków.
Erytrytol to naturalny słodzik z grupy alkoholi polihydroksylowych. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi i posiada niewielką wartość energetyczną, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla diabetyków i osób odchudzających się. Erytrytol posiada znacznie więcej zastosowań niż wyłącznie w kuchni. Bywa wykorzystywany nawet w medycynie i kosmetologii. Jego dużą zaletą jest silne działanie antyoksydacyjne – łączy się bowiem z wolnymi rodnikami sprawnie usuwając je z organizmu.
Zobacz również: Cukier brązowy – jak wpływa na nasze zdrowie?
Czy słodzik jest zdrowy?
Po zapoznaniu się z porównaniem słodzików syntetycznych i naturalnych można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy słodzik jest zdrowy. Otóż słodziki syntetyczne stosowane w nadmiarze uznawane są w środowisku medycznym za substancje szkodliwe. Jeśli jednak spożywa się je sporadycznie lub w niewielkich ilościach, nie mają toksycznego wpływu na zdrowie.
Mimo tego, znacznie korzystniej i bezpieczniej jest sięgać po słodziki naturalne, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Zawierają one dodatkowe cenne składniki, które wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne. Powszechnie wiadomo, że lepiej jest wybierać produkty spożywcze pochodzenia naturalnego.
Zobacz również: Produkty light – co warto o nich wiedzieć?
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Grupińska J., Grzelak T., Walczak M., Kramkowska M., Czyżewska K., Korzyści i zagrożenia związane z konsumpcją naturalnych zamienników sacharozy, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2015.
- Młyński D., Słodziki, Wrocław 2021.
- Wierzbicka E., „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne, Warszawa 2014.
- Czajkowska-Mysłek A., Ocena zawartości substancji intensywnie słodzących w słodzikach w tabletkach, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, 1/2016.
- Świerczek U., Borowiecka A., Feder-Kubis J., Struktura, właściwości i przykłady zastosowań syntetycznych substancji słodzących, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2016.
Zostaw komentarz