Aktualizacja: 4 listopada 2020
Czkawka nie stanowi poważnej dolegliwości. Wiąże się jednak z dużym dyskomfortem oraz częstym podrażnieniem przepony. Czym tak naprawdę jest oraz jak się jej pozbyć? Oto kilka przydatnych informacji na temat czkawki.
Cechą charakterystyczną czkawki jest fakt, że pojawia się nagle i może być dość uciążliwym zjawiskiem. Pojawiająca się raz na jakiś czas nie zwiastuje niczego złego. Jednak gdy występuje często i trwa długo warto zgłosić się do lekarza, bo może być objawem poważnej choroby.
Czkawka – jakie są przyczyny?
Pojawienie się czkawki wynika z podrażnienia zakończeń nerwu błędnego, przeponowego oraz włókien współczulnych, które unerwiają klatkę piersiową i jamę brzuszną. Innym powodem, dla którego pojawia się czkawka jest również pobudzanie ośrodka czkawki w ośrodkowym układzie nerwowym na skutek zaburzeń ze strony psychicznej lub metabolicznej w organizmie.
Oprócz czkawki mającej charakter tymczasowy może wystąpić również tzw. czkawka przewlekła, która może trwać nawet 48 h. Jest ona przyczyną dużego dyskomfortu, ogólnego osłabienia organizmu, trudności w przyjmowaniu posiłków, utraty masy ciała, a nawet depresji.
Do najważniejszych przyczyn pojawiania się czkawki przewlekłej należą:
- ciąża
- zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej
- choroby dotyczące ośrodkowego układu nerwowego
- toksyczne związki w organizmie (alkohol, leki)
- choroby jamy brzusznej
- choroby metaboliczne (cukrzyca)
Ciekawostką jest fakt, że czkawka może pojawiać się u kobiet w ciąży. Jednak nie dotyczy ona samej matki, a tak naprawdę jeszcze nienarodzonego dziecka. Wynika to z niedostatecznego rozwoju układu nerwowego płodu.
Czy czkawkę trzeba leczyć?
Zwykła czkawka, która nie trwa długo nie wymaga leczenia. Jednak gdy pojawia się zbyt często warto skonsultować się z lekarzem. Może uznać, że jest ona następstwem długiego i silnego stresu. W związku z tym może przepisać leki o działaniu uspokajającym i rozkurczowym. Doraźnym sposobem leczenia czkawki może być również:
- wypicie 1 lub 1/2 szklanki letniej wody
- picie naparów ziołowych lub nalewek o działaniu uspokajającym
- wdychanie i wydychanie powietrza przez papierową torebkę
- wstrzymanie oddechu na kilka sekund
- przestraszenie się
- zjedzenie łyżeczki cukru
- lekkie klepanie po plecach
Jednak gdy stres nie będzie główną przyczyną często pojawiającej się czkawki w grę wchodzą bardziej poważne czynniki. W tym celu konieczne są dokładne badania w celu zdiagnozowania danej jednostki chorobowej. W bardzo skrajnych przypadkach wykonuje się operację chirurgiczną, która polega na przecięciu nerwu przeponowego.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz