Aktualizacja: 17 października 2022
Czerwone wino stanowi jeden z najbardziej szlachetnych napojów. Jest ono zarówno bogate w walory smakowe jak i wiele właściwości leczniczych. Należą do nich m.in. usprawnianie pracy mózgu, zapobieganie otyłości, a także wydłużanie młodości. Co jednak składa się na tak pozytywne działanie czerwonego wina? Poznajmy co kryje w sobie ten magiczny napój oraz jaki jeszcze wpływ wywiera na nasze zdrowie.
Czerwone wino jest napojem alkoholowym, które od lat towarzyszy ludziom podczas różnego rodzaju uczt czy rytuałów. Obecnie jest ono wykorzystywane podczas ważnych okoliczności, rodzinnych spotkań, obiadów czy kolacji. W dzisiejszych czasach stało się jeszcze bardziej popularne, ponieważ oprócz tego, że dobrze smakuje pozytywnie wpływa także na nasz organizm.
Spis treści
Czerwone wino – co w sobie kryje?
Głównym składnikiem obecnym w winie czerwonym jest resweratrol (przeciwutleniacz). Odpowiedzialny jest on za spowalnianie procesów starzenia się komórek organizmu, spowodowanych negatywnym działaniem wolnych rodników. Zadaniem tego rodzaju związków jest również zapobieganie uszkodzeniom komórek organizmu oraz ochrona przed rozwojem komórek nowotworowych. Ponadto czerwone wino stanowi źródło składników mineralnych takich jak magnez, potas, żelazo, kwasów organicznych (jabłkowy, winowy), aminokwasów oraz rozpuszczalnego błonnika.
Czerwone wino – właściwości prozdrowotne
1. Dobre dla serca i żołądka.
Obecne w winie flawonoidy chronią organizm przed miażdżycą oraz różnymi zakrzepami. Ich działanie polega na zapobieganiu pojawiania się złego cholesterolu (LDL). Dbają również o to, aby płytki krwi nie sklejały się ze sobą. Grupa przeciwutleniaczy zawartych w winie takich jak kwercetyna oraz resweratrol działają osłonowo na nasze DNA niszcząc szkodliwe, wolne rodniki.
Dzięki obecności potasu czerwone wino wpływa także na regulację ciśnienia krwi. Spożywając czerwone wino, tak jak każdy alkohol, szybko prowadzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, zwiększając ich średnicę. Wpływa to na lepsze odżywienie serca. Sporadyczne spożywanie tego alkoholu, poprzez zapobieganie zwężania się światła naczyń, chroni przed tzw. palpitacjami serca, które są następstwem stresu.
Obecność garbników w czerwonym winie sprzyja pracy układu pokarmowego, a spożywanie go podczas posiłków powoduje zwiększone wydzielanie śliny, a przez to produkcję enzymów trawiennych. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze trawią się w szybszy i łatwiejszy sposób. Inne składniki czerwonego wina takie jak kwas cynamonowy powodują zwiększone wydzielanie się żółci, co przyspiesza procesy trawienne.
2. Wydłuża naszą młodość i zwalcza infekcje.
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) zawarte w winie niszczą szkodliwe, wolne rodniki przez co automatycznie wzmacniają układ odpornościowy. Ponadto związki te mają olbrzymi wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Spowalniają one procesy starzenia się skóry działając na nią nawilżająco, odżywczo i wzmacniająco.
3. Niweluje bakterie pochodzące z jamy ustnej.
Lampka czerwonego wina wypijana codziennie chroni nasze zęby i dziąsła przed różnymi chorobami. Główną rolę odgrywają tu właściwości antybakteryjne tego napoju, które zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych bakterii oraz mikroorganizmów w jamie ustnej. Czerwone wino jest również dobrym rozwiązaniem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust.
4. Zwiększa produktywność naszego mózgu.
Regularne dostarczanie przeciwutleniaczy do naszego organizmu, w tym resweratrolu, skutecznie zmniejsza stany zapalne w organizmie, a także warunkuje elastyczność naczyń krwionośnych. Dlatego też jeden kieliszek czerwonego wina dziennie zmniejsza ryzyko pojawienia się demencji starczej.
5. Zapobiega depresji.
Spożywanie wina w ilości 3-4 kieliszki tygodniowo wzmaga produkcję hormonów takich jak m.in. serotonina oraz endorfiny, które warunkują nasze dobre samopoczucie. Ponadto przeciwutleniacze obecne w winie zmniejszają wydzielanie kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu.
6. Zwalcza infekcje układu moczowego.
Ze względu na to, że wino czerwone jest środkiem moczopędnym, wspomaga ograniczanie gromadzenia się szkodliwych bakterii w układzie moczowym.
Czerwone wino, ale w rozsądnych ilościach
Pomimo wszystkich pozytywnych właściwości jakie wykazuje czerwone wino, nie zapominajmy również o tym, że jest ono także alkoholem, które powinno być spożywane w umiarkowanych ilościach. Pite zbyt często może negatywnie wpłynąć na nasz organizm i doprowadzić do uzależnienia. W jakich więc ilościach je spożywać? Najczęściej polecane jest wypijanie jednej lampki wina dziennie w celu pobudzenia procesów trawiennych, a także w celu poprawy pracy układu krwionośnego. Dodatkowo, przysłowiowa lampka wina do obiadu czy kolacji stanowi nie tylko prozdrowotny wpływ na nasz organizm, ale również należy do przyjemnych chwil, które spędzamy zazwyczaj w gronie najbliższych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Czerwone wino to sekret zdrowia i dobrego samopoczucia Włochów!
To zabawne, że wino ma więcej przeciwutleniaczy niż same czerwone winogrona 😉
Bardzo lubię – szczególnie Porto! 🙂
Dużo dobrego niesie ze sobą picie wina zwłaszcza czerwonego
Dobre czerwone wino do obiadu…mmmm… okazuje się, że to nie tylko pysznie, ale i zdrowo ?
Nie znam się na winach, więc z przyjemnością przeczytałam post 🙂
Ponoć Włosi piją czerwone wino i dlatego nie mają problemów z sercem ,a le czy to jest prawda to nie ieim 🙂
Czerwone wino bardzo lubię, ale od roku nie piję bo mam alergię 🙁 Cabernet sauvignon to jest to 🙂