Aktualizacja: 4 marca 2022
Czarna herbata oprócz tego, że stanowi bardzo popularny napój spożywany każdego dnia, bardzo często wykorzystywana jest również w dziedzinie kosmetologii. Nic dziwnego, bowiem wykazuje szereg dobroczynnych właściwości m.in. ujędrnia i wygładza skórę, usuwa martwe komórki naskórka, a także nadaje włosom głębszego koloru. Jakie inne działanie wykazuje oraz do czego można ją wykorzystać? Oto informacje na temat czarnej herbaty i jej zastosowania w kosmetologii.
Czarna herbata stanowi najbardziej popularny napój nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednak mimo to, że sięgamy po nią często, w wielu sytuacjach nie zdajemy sobie sprawy jakie właściwości wykazuje. Zwykle jest ona dla nas formą smacznego dodatku do śniadania czy kolacji. Tymczasem kryje w sobie wiele dobrego, zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Poznajmy zatem właściwości kosmetyczne czarnej herbaty.
Spis treści
Czarna herbata – jak powstaje?
Zanim jednak dowiemy się jakie działanie wykazuje czarna herbata w kosmetologii oraz jakie znalazła tam zastosowanie, warto wspomnieć jak powstaje ten cenny produkt. Zarówno liście, gałązki czy kwiaty drzewa herbacianego zbierane są w sposób mechaniczny. Czas tego procesu zależny jest głównie od klimatu w jakim jest ona uprawiana. W systemie produkcji czarnej herbaty można wyróżnić aż 4 etapy:
- więdnięcie
- skręcanie
- fermentację
- suszenie.
Pierwszy etap wykonywany jest w warunkach naturalnych i może trwać nawet 20 godzin. Z kolei jeśli wykonywany jest mechanicznie jego czas skraca się nawet do 3 godzin. Proces więdnięcia przygotowuje liście do zwijania, zmiękcza je i zwiększa ich przepuszczalność dla soków, które pozyskuje się w dalszych etapach. Kolejnym krokiem jest przesianie liści, aby wyrównać jakość surowca. Proces fermentacji rozpoczyna się tak naprawdę już w fazie skręcania. Zadaniem tego jest wywołanie reakcji chemicznych powodujących zmianę właściwości herbaty. Gdy etap ten zostanie zatrzymany bardzo ważne jest wówczas wysuszenie herbaty, aby zatrzymać występujące obecnie procesy chemiczne we właściwym czasie.
Czarna herbata w kosmetyce – właściwości
Cenne właściwości herbaty tkwią w jej bogatym składzie. Należą do niego m.in. flawonoidy, czyli popularne związki opóźniające procesy starzenia się skóry jaki i całego organizmu. Ich działanie opiera się na wychwytywaniu wolnych rodników oraz neutralizacji negatywnego działania. Powstają one jako produkt uboczny przemiany materii i odpowiedzialne są za wiele niekorzystnych reakcji zachodzących w naszym organizmie m.in. uszkadzają komórki, przyspieszają proces starzenia się skóry oraz przyczyniają się do rozwoju wielu chorób.
Jednymi z najbardziej cennych flawonoidów znajdujących się w herbacie są katechiny, które stanowią najłatwiej przyswajalną grupę antyoksydantów. Dzięki wielu cennym składnikom odżywczym czarna herbata skutecznie zwalcza wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz obniża ciśnienie tętnicze. Obecne w herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne, a także zapobiegają zakrzepom krwi. Regularne spożywanie herbaty hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, a także pobudza wydzielanie soków trawiennych.
Oprócz zdrowotnych właściwości, czarna herbata doskonale odnajduje się w kosmetologii i ogólnie pojętej urodzie naszego ciała. Jak się okazuje okłady z czarnej herbaty pomagają niwelować choroby grzybicze skóry, a także jej owrzodzenia. Ze względu na dużą zawartość teiny, pobudza ona krążenie krwi, a co za tym idzie wspomaga redukcję cellulitu oraz oznaki zmęczenia.
Czarna herbata doskonale sprawdza się również w kosmetykach przeciwstarzeniowych, a to ze względu na bardzo dużą zawartość w składzie polifenoli. Prowadzi to do spowolnienia procesów starzenia się skóry, a także wzmocnienia naczyń krwionośnych. Herbata obecna w kosmetykach pozwala również osłaniać skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Czarna herbata – zastosowanie
1. Płukanka do włosów.
Płukanka do włosów stanowi naturalny i domowy sposób na odświeżenie i wzmocnienie koloru włosów, a także dodanie im blasku. Płukankę można również wykorzystać jako odżywkę na suche i zniszczone włosy.
Przygotowanie
1/4 łyżki czarnej herbaty należy wsypać do dużego (1 litrowego) dzbanka, a następnie zalać wrzącą wodą. Gdy trochę ostygnie należy ją odcedzić, a następnie płukać nią świeżo umyte włosy.
2.Peeling.
Herbata stanowi bardzo uniwersalny kosmetyk. Może być więc wykorzystana również jako aromatyczny peeling do ciała.
Przygotowanie
1/3 łyżeczki czarnej, liściastej herbaty należy wsypać do kubka i zalać wrzącą wodą. Odczekać kilka minut aż napar naciągnie i odrobinę przestygnie. Po tym czasie odcedzić i wymieszać, nasączone listki wymieszać z garścią otrąb pszennych. Tak przygotowaną mieszanką należy wykonać kilku minutowy masaż na wcześniej zwilżonej skórze.
3. Okłady i maseczka.
Przygotowanie
Płatki kosmetyczne należy nasączyć letnim naparem z herbaty, a następnie położyć na zamknięte oczy. Zabieg ten ma na celu zniwelowanie zmęczenia oczu oraz znajdujące się wokoło nich obrzęki.
4. Aromatyczna kąpiel.
Kąpiel na bazie czarnej herbaty jest idealna kiedy doskwiera nam zmęczenie. Dodatkowo taki zabieg odświeży skórę, a jej aromat od razu postawi nas nogi. Po odbyciu takiej kąpieli warto również zastosować na skórę kosmetyki z wyciągiem z herbaty, które dodatkowo nawilżą i wygładzą skórę.
Kto powinien unikać picia czarnej herbaty?
Jak już wiadomo spożywanie herbaty jak i stosowanie jej w pielęgnacji naszego ciała wykazuje wiele korzystnych działań. Jednak pamiętajmy, że tego rodzaju zabiegi oraz tzw. „leczenie żywnością” powinno odbywać się z umiarem. W innym przypadku może dojść problemów ze snem, wystąpić drżenie mięśni, kołatanie serca, a także zawroty głowy. Ponadto duże stężenie związków obecnych w czarnej herbacie w organizmie człowieka nasila wydzielanie kwasu solnego, co nie do końca jest wskazane osobom ze skłonnością do pojawiania się wrzodów.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bardzo dobry artykuł sam pijam yerba mate i każdemu mogę polecić.
Herbatę stosowałam tylko do włosów, innych jej zastosowań dotąd nie próbowałam 🙂
Do picia wybieram zazwyczaj zieloną, czasem białą, ewentualnie czerwoną. Ale w takiej czarnej chętnie bym się wykąpała- to jest myśl! 😀
Wielu ciekawych i nowych rzeczy się dzięki Tobie dowiedziałam
Nie miałam o tym wszystkim pojęcia 🙂 Bardzo fajne zestawienie informacji 🙂