Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 września 2023

Cytryna na twarzCytryna stanowi doskonały preparat pielęgnacyjny skóry. Wykazuje wiele korzystnych właściwości, m.in. złuszcza martwe komórki naskórka, działa rozjaśniająco na skórę, a także antybakteryjnie. Jakie są jeszcze inne powody, dla których warto stosować cytrynę na twarz? 

Cytryna na twarz — działanie

Cytryna aplikowana bezpośrednio na skórę wykazuje wiele cennych korzyści. Regularnie stosowana może być pomocna w redukcji zmian trądzikowych, przebarwień skóry oraz w walce z przetłuszczającą się cerą. Dlaczego jeszcze warto używać cytryny w domowej pielęgnacji skóry?

Poprzez zawartość witaminy C, cytryna działa stymulująco na produkcję kolagenu — białka strukturalnego skóry, które odpowiada za prawidłowy jej wygląd. Korzyści odnotować można również w odniesieniu do naczynek krwionośnych — są one wzmocnione, nie pękają i przestają być tak intensywnie widoczne, co ma znaczenie zwłaszcza u osób z cerą naczynkową czy teleangiektazjami. Cytryna chroni przed powstawaniem pajączków.

Przebarwienia to dość uciążliwy problem dla każdej osoby. Jednak sok z cytryny skutecznie pozwoli się ich pozbyć. Posiada bowiem mocne właściwości wybielające, które stopniowo będą je usuwać wraz z regularnością stosowania.

Cytryna na cerę tłustą

Sok z cytryny wykazuje działanie ściągające, co sprawia, że rozszerzone pory skóry obkurczają się. Takie działanie przyczynia się do ograniczenia wydzielania się sebum, czyli nadmiernego przetłuszczania się skóry. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmierna produkcja sebum należy do jednych z głównych przyczyn powstawania trądziku pospolitego oraz jest bazą cery tłustej. Kwas cytrynowy obecny w cytrynie wykazuje także naturalne właściwości  złuszczające, co jest doskonałą formą odświeżenia skóry.

Cytryna na twarz — przeciwwskazania

Soki z owoców cytrusowych aplikowane bezpośrednio na skórę twarzy tuż po ich wyciśnięciu mogą ją podrażniać. Zwłaszcza cytryna, która zawiera w składzie psoralen, uwrażliwiający ją na światło słoneczne nawet do 24 godzin. Po zastosowaniu cytryny na skórę nie należy więc eksponować jej na silne słońce przez dobę. Owoc jest przeciwwskazany osobom uczulonym, a posiadacze skóry wrażliwej i delikatnej powinny wcześniej wykonać próbę uczuleniową na niewielkiej partii skóry twarzy lub szyi.

Cytryna na twarz — jak stosować?

Najprostsze zastosowanie cytryny na twarz obejmuje wyciśnięcie z niej soku i zanurzenie w nim jednorazowego płatka kosmetycznego. Taki wacik nakłada się następnie punktowo na skórę lub przeciera nim określone partie skóry twarzy. Można np. wklepać odrobinę soku w zmiany trądzikowe i pozostawić na noc, rano klasycznie myjąc twarz zaleconym przez dermatologa żelem myjącym. Osoby ze skórą wrażliwą mogą rozcieńczyć sok z cytryny wodą lub przygotować z jego dodatkiem kosmetyki. Sok z cytryny można połączyć z miodem i Spiruliną w proszku, aby uzyskać regeneracyjną i tonizującą maseczkę.

Podsumowanie

Cytryna, choć tak pozornie prosty owoc, w pielęgnacji naszego ciała znalazła szerokie zastosowanie i niesie ze sobą wiele korzyści. Można ją stosować zarówno na skórę twarzy, jak i na całe ciało np. stopy, dłonie czy plecy. Pielęgnacja sokiem z cytryny sprawdzi się idealnie jako naturalny peeling, a także jako kosmetyk walczący z niedoskonałościami skóry takimi jak przebarwienia czy wykwity.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Gumkowska A., Damskie laboratorium, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
  3. Domowe kosmetyki na skórę i włosy — zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
  4. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna, 5/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami