Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 września 2023

Cynk i selen dla mężczyznCynk i selen dla mężczyzn to jedne z najsilniej działających suplementów diety na erekcję, libido, potencję i płodność. Niedobór tych pierwiastków rzutuje negatywnie na cały organizm, w tym przede wszystkim na układ moczowo-płciowy. Jak cynk i selen oddziałują na męskie zdrowie i kiedy warto sięgnąć po dodatkową ich suplementację?

Cynk dla mężczyzn

Cynk jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych składników żywności, wpływających na męską seksualność. Znaleźć go można w mięśniach, kościach, skórze, nerkach, a u mężczyzn także w prostacie. Organizm nie wytwarza i nie magazynuje cynku, w związku z czym należy go stale dostarczać z zewnątrz. Bogatymi źródłami tego pierwiastka są:

Cynk odgrywa kluczową rolę w tworzeniu spermy i podtrzymywaniu jej żywotności. Niedobór tego pierwiastka może spowodować hipogonadyzm, zaburzenia płodności, zmniejsza liczbę nasienia lub obniża jego żywotność, co powoduje problemy z poczęciem potomstwa. Odpowiedni poziom cynku w organizmie jest ważny dla mężczyzn w okresie reprodukcji. Jednocześnie wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc plemniki przed atakami wolnych rodników. Duża zawartość cynku w nasieniu obniża jego aktywność, utrzymując plemniki w relatywnie spokojnym, mniej ruchliwym stanie. To zjawisko pożądane, które powoduje obniżenie zużycia przez plemniki tlenu i pozwala na zmagazynowanie energii, która będzie im niezbędna podczas wędrówki przez kobiece drogi rodne.

Ostatnimi czasy przeprowadzono ciekawe badania nad cynkiem i materiałem genetycznym. Wykazano, że materiał genetyczny (chromatyna DNA) zlokalizowany w jądrach plemników ściśle wiąże się ze specyficznym białkiem, które tworzy z DNA stabilny kompleks. Ta skondensowana struktura jest wyjątkowo istotna dla efektywnego procesu zapłodnienia, natomiast cynk odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu jej i ochronie przed jej rozerwaniem.

Selen dla mężczyzn

Selen jest mikroelementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wchodzi w skład 2 kluczowych aminokwasów: selenometioniny oraz selenocysteiny, które z kolei budują istotne dla ludzkiego organizmu enzymy. To pierwiastek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, lecz nie tylko. Jego dobrymi źródłami są:

Selen posiada wysoki potencjał antyoksydacyjny, dzięki czemu szybko usuwa nadmiar wolnych rodników tlenowych i chroni przed licznymi chorobami, również tymi związanymi z układem moczowo-płciowym i prostatą. Dodatkowo spowalnia procesy starzenia się organizmu, zwalcza zmęczenie i poprawia witalność, co bezpośrednio wpływa na potencję i energię podczas współżycia. Udowodniono, że selen zwiększa ruchliwość plemników i działa detoksykująco na cały organizm, poprawiając jakość nasienia. Jego odpowiedni poziom w organizmie zwiększa żywotność plemników w drogach rodnych kobiety.

Cynk i selen dla mężczyzn

Oba pierwiastki znajdują się w żywności, którą z łatwością można kupić w każdym sklepie spożywczym. Dlatego zbilansowana i urozmaicona dieta nie dopuszcza niedoborów pokarmowych. Jeśli jednak istnieją przesłanki, że w organizmie jest niedobór cynku i/lub selenu, a także gdy mężczyzna zmaga się z dysfunkcjami seksualnymi, warto wykonać badanie krwi oceniające poziom obu pierwiastków. Następnie można zdecydować się na dodatkową suplementację, oba pierwiastki najlepiej przyjmować jednocześnie. Dużą popularnością cieszą się suplementy łączone, takie jak Spirulina + cynk czy Spirulina + selen.

Polecane produkty

Spirulina + Cynk 100% naturalny
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym cynkiem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Wspomaga on działanie układu odpornościowego, pomaga przy zmęczeniu, w utrzymaniu płodności i funkcji rozrodczych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Wiśniewska A., Rola cynku w seksualności mężczyzn, Adv Clin Exp Med., 14/2005.
  2. Wrzosek M., Włodarek D., Woźniak J., Wpływ cynku, magnezu i witaminy D na produkcję testosteronu u mężczyzn, Medycyna Sportowa, 3/2018.
  3. Klecha B., Bukowska B., Selen w organizmie człowieka – charakterystyka pierwiastka i potencjalne zastosowanie terapeutyczne, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2016.
  4. Ratajczak M., Gietka-Czernel M., Rola selenu w organizmie człowieka, Postępy Nauk Medycznych, 12/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami