Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Cykl miesiączkowy a ceraCykl miesiączkowy kobiety i związana z nim burza hormonalna ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale w dużym stopniu również na stan i wygląd skóry. Jakie mogą zachodzić zmiany podczas cyklu miesiączkowego i jak właściwie dbać o skórę w tym czasie?

Cykl miesiączkowy a cera

Na przebiegu całego cyklu miesiączkowego wyraźnie zmienia się poziom nawilżenia skóry, jej wrażliwość oraz szybkość regeneracji. Choć każda kobieta może odczuwać zmiany skóry w inny sposób, warto wiedzieć o ich istnieniu, aby być przygotowanym gdy się pojawią.

1. Początek cyklu miesiączkowego.

Na początku cyklu nasza skóra posiada duże skłonności do przesuszania się. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie w tym czasie występuje niski poziom estrogenów (hormonów, których zadaniem jest zwiększanie wiązania wody przez naskórek). Dodatkowo warto zaznaczyć, że ilość progesteronu, który odpowiada za tempo pracy gruczołów łojowych jest również mniejsza.

2. Między 10 a 16 dniem cyklu.

Pomiędzy 10 a 16 dniem cyklu w organizmie kobiety zwiększa się poziom estrogenów. Ponadto powoli podnosi się również poziom progesteronu. Jest to bardzo dobry czas dla naszej skóry. Momentem kluczowym jest jajeczkowanie (owulacja), które następuje w połowie cyklu miesiączkowego. Poziom estrogenów w organizmie jest wówczas największy. Skóra twarzy posiada szybką zdolność regeneracji, jest dobrze nawilżona i posiada dobry koloryt.

3. Koniec cyklu miesiączkowego.

W drugiej połowie cyklu następuje spadek poziomu hormonów, za wyjątkiem 23 i 24 dnia. Obserwuje się wówczas ponowny wzrost ich aktywności. Poprzez to dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Ich ujścia mocno się zwężają, co z kolei utrudnia wydostanie się sebum skórnemu na powierzchnię. Bardzo często efektem tego jest widoczny na skórze trądzik pospolity, głównie w postaci krost lub zaskórników.

Pod koniec cyklu miesiączkowego dochodzi również do gromadzenia się wody w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ pojawia się swego rodzaju mechanizm obronny zabezpieczający przed utratą sporej jej ilości podczas miesiączki.

Jak dbać o skórę w trakcie cyklu miesiączkowego?

W momencie kiedy występuje problem z suchą skórą, ważne jest nawilżanie oraz łagodzenie podrażnień. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kosmetyków o działaniu antyseptycznym. W preparatach do pielęgnacji twarzy szukajmy przede wszystkim ceramidów, kwasu hialuronowego, wody termalnej czy panthenolu. Z kolei przy demakijażu idealne będą mleczka, śmietanki, które działają nawilżająco oraz pozostawiają na skórze film ochronny.

Cykl miesiączkowy a cera – czego unikać?

W sytuacji kiedy mamy suchą skórę, koniecznie należy unikać kosmetyków na bazie kwasów AHA, witaminy A i C. Warto zaznaczyć, że początek cyklu nie jest najlepszym momentem  na zabiegi kosmetyczne, szczególnie na te, które nie są bezbolesne, a więc mikrodermabrazja czy laseroterapia. Powód to przede wszystkim fakt, że posiadamy w tym czasie niski próg bólu i jesteśmy bardziej wrażliwe. Ponadto posiadamy mniejszą krzepliwość krwi. Może to niestety grozić lekkim krwawieniem skóry lub pojawieniem się krwiaka po wykonanym zabiegu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Około 10 dnia cyklu nasza skóra nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest to moment kiedy czuje się najlepiej. Warto jednak pamiętać o jej stałym nawilżaniu, a także ochronie przeciwsłonecznej. Między 10 a 16 dniem cyklu to moment kiedy można wykonywać różne zabiegi kosmetyczne, nawet te bardziej inwazyjne, a także te z zakresu medycyny estetycznej.

Mimo że skóra w tym czasie posiada dobrą kondycję, należy o nią dbać. Warto zwrócić uwagę na jej ochronę przeciwsłoneczną. Niewskazanym jest ciągłe eksponowanie skóry na słońce oraz regularne korzystanie z solarium.

Koniec cyklu miesiączkowego to czas kiedy nasza skóra pozostawia wiele do życzenia. Zatem w pielęgnacji domowej nie zapominajmy o stosowaniu toniku. Ma on za zadanie przywrócić właściwie pH skóry, ponadto delikatnie oczyszcza oraz dezynfekuje. Nasza skóra w tym czasie może produkować więcej sebum, dlatego też kremy, które do tej pory stosowałyśmy warto zastąpić kremem matującym i nawilżającym. Aby zlikwidować wykwity skórne warto posmarować je np. maścią cynkową, która wyraźnie je załagodzi. W przypadku pojawiania się problemów warto raz w tygodniu stosować peeling skóry, a następnie maseczkę na bazie zielonej glinki.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami